Контакт

Спорт

Санчо покажа зошто Јунајтед се „тепаат“ за него

Објавено пред

Ако досега не беше јасна причината зошто Манчестер јунајтед цело лето преговараат за трансферот на Џејдон Санчо, видеото од последниот пријателски меч на Борусија Дортмунд покажува каков талент поседува 20-годишниот Англичанец.

На пријателскиот меч против Австрија Виена, кој „милионерите“ го добија со неверојатни 11:2, Санчо постигна еден гол и имаше четири асистенции откако влезе на полувремето, но потегот на мечот беше „кршењето кичма“ на дефанзивецот на Австрија, Криштоф Марчинко.

Санчо самиот се пофали на својот Твитер профил со порака: „Пред-сезонски вибрации“.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Официјално: Тијаго Алкантара е нов фудбалер на Ливерпул

Објавено пред

Ливерпул и официјално потврдија дека се договориле со Баерн Минхен за трансферот на Тијаго Алкантара, откако шпанецот потпиша долгорочен договор со „црвените“ и го зеде бројот 6 во дресот. Тој е второ засилување на Ливерпул ова лето по грчкиот дефанзивец Костас Цимикас.

„Чувството е неверојатно и верувајте го чекав овој момент многу долго време. Како што минуваа годините, се обидуваш да победуваш и да победуваш уште повеќе. Мислам дека овој клуб го опишува истото и сакам да освојам многу трофеи. Секогаш сум сакал да бидам близок со мојот клуб и со соиграчите и верувам дека Ливерпул е таков клуб“, вели 29-годишниот Шпанец.

Алкантара, кој има 39 настапи за шпанската репрезентација, помина седум сезони на „Алијанц арената“, а таму пристигна од Барселона. Вкупно, тој има 9 лигашки титули, два трофеи од ЛШ во претходните клубови.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЕСПН: Адетокумбо повторно е МВП на НБА лигата

Објавено пред

Грчката ѕвезда на Милвоки бакс, Јанис Адетокумбо е прогласен за најкорисен кошаркар во НБА (МВП) лигата во сезоната 2019/20, јавува обично доброинформираниот извор на „ЕСПН“, Адријан Војнаровски.

„Грчката ѕверка“ има уште една фантастична регуларна сезона зад него, но Бакси не успеаја да се пласираат во полуфиналето на Источната конференција. Според Војнаровски, Адетокумбо е и освојувач и на наградата за најдобар дефанзивен кошаркар во НБА лигата. Тој се приклучува на Хаким Олајџувон (1993/94) и Мајкл Џордан (1987/88), како трет кошаркар кој ја освоил МВП наградата и наградата за најдобар дефанзивен кошаркар.

Адетокумбо имаше 29.5 поени по натпревар во сезоната, 5.6 асистенции и 13.6 скокови, а најсериозни конкуренти за оваа награда секако му беа Леброн Џејмс, Ентони Дејвис и Никола Јокиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Новиот документарец тврди: Шуми е во вегетативна состојба, нема да има подобрување

Објавено пред

Документарниот филм „Михаел Шумахер: Во потрага за вистината“ на француската ТВ-мрежа „РМЦ“ се обидува да најде повеќе детали за состојбата на седумкратниот Формула 1 шампион, откако неговото семејство успешно речиси седум години го крие од очите во јавноста во нивниот дом во Швајцарија.

Заклучокот на повеќе лекари и невролози е единствен – тој се наоѓа во вегетативна состојба, од кој нема да има подобрување.

Шумахер доби сериозни повреди на мозокот при падот на скијање во декември 2013 на Француските Алпи. Досега е јавно објавено само дека тој е разбуден од комата, но другите детали се непознаница.

Според докторот Ерих Ридерер од клинината во Цирих, главниот проблем е што тој имал операција на мозокот предоцна.

„Неврохирурзите секогаш велат дека времето е мозок, што значи дека мора да реагирате пребргу. Според моето мислење, операцијата се случи предоцна и се дозволи да се уништи премногу од неговата мозочна маса. Тој сега е во вегетативна состојба. Што значи точно тоа? Тој е буден, но не реагира. Дише, неговото срце бие, најверојатно може да седи сам и да прави чекори со помош. Мислам дека тоа е максимумот. Дали има шанси за опоравување? Не верувам“, вели Ридерер.

Францускиот доктор за итни случаи, Жералд Кирзек се согласува со оценката.

„По повеќе од шест години во состојба со сериозна повреда на главата, најверојатно врзан за кревет и со атрофирани мускули е тешко да се очекува било какво подобрување“, Веки Кирзек.

Францускиот писател, Лук Доменжоз, кој во минатото објави автобиографија на Германецот исто така очекува дека нема да го видиме Шумахер во јавноста.

„Мислам дека неговиот живот нема да трае долго, бидејќи телото му е многу ослабено“, вели Доменжоз.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Осумгодишно дете починало на пат кон болница

Вчера во Градската болница Куманово со возило на брза помош било донесено осумгодишно дете на реанимација. Детето било од Крива...

Македонија3 часа

Осум лица починаа од коронавирус, потврдени 144 нови случаи

Во последните 24 часа осум лица починаа, а потврдени се 144 нови случаи на коронавирус од 1.545 теста, соопшти Министерството...

Македонија4 часа

Мицкоски: На Јанкулоска ѝ судеа без докази затоа што не избра да биде слуга во скутот на Заев

„Мафијата на власт потроши над 8 милиони евра за службени возила, а за набавка на едно службено возило што го...

Македонија5 часа

40 илјади деца немаат компјутери за да следат онлајн-настава

Училиштата ќе отпечатат материјали за учење од дома за 40 илјади деца, кои немаат техничка опрема за следење на онлајн-наставата....

Македонија5 часа

Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета

Партијата Интегра поднесе тужба против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку која бара 100.000 евра поради изнесени клевети и лаги...

Македонија6 часа

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен ресторан

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две...

Регион7 часа

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа Јанис, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет7 часа

Национален парк на Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови на Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија7 часа

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион8 часа

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија8 часа

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош почна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, кој изминатава недела гореше во два...

Свет8 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет9 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија, Ванг Џиганг, изјави дека земјата во моментот спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија9 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ10 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа10 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет10 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион10 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија21 час

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ22 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Досие