Контакт

Спорт

Санта Клара ја оправда фаворитската улога на „Тоше Проески“ – Шкупи немоќен

Објавено пред

Португалскиот прволигаш Санта Клара со победа од 3-0 против скопски Шкупи го напушти теренот на арената „Тоше Проески“ во меч од второто квалификациско коло од Конференциската лига на УЕФА.

Иако во почетните моменти немаше посериозни шанси на двете страни, гостите дојдоа во водство во 30 минута. По еден удар кон голот на Наумовски, топката удри во грбот на Ратубјае, го промени правецот и гостите дојдоа до предност од 1-0.

Во првото полувреме Шкупи не упати ниту еден удар во рамките на голот на Роча. И во вториот дел оваа статистика покажа дека гостите беа поконкретни во нападот и упатија повеќе удари.

Се играше 49 минута кога Карваљо Карлос погоди за 2-0 и студен туш за надежите на чаирчани.

Кога се очекуваше дека судијата ќе означи крај на мечот, во 93 минута Санта Клара со третиот погодок ги постави конечните 3-0. Стрелец на голот Костиња.

Реваншот во Португалија е за 7 дена, а на составот на Гоце Седлоски ќе му треба многу поофанзивна игра и вистинско чудо и премин во следната фаза.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ: Динамо не направи предност против Легија, Бенфика супериорна во Москва

Објавено пред

Динамо Загреб не успеа да направи предност на „Максимир“ во првиот меч од квалификациите а Лигата на шампионите и ќе гостува во Полска со многу стравувања, откако одиграа само 1:1 со Легија во меч на кој вчера му претходеа неверојатни хулигански пресметки во Загреб.

На Динамо можен противник во баражот им е лутиот ривал од поранешна Југославија, Црвена звезда, но ниту тие вчера не успеаја дома да направат предност одигрувајќи 1:1 со Шериф Тираспол од Молдавија.

„Модрите“, за кои стартер беше македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски, ја имаа иницијативата од стартот на мечот, но дојдоа во водство дури во 60. минута, кога Бруно Петковиќ одлично реагираше. Меѓутоа, оваа предноста не успеаја да ја оддржат, откако албанскиот репрезентативец Ернест Мучи успеа да постигне прекрасен гол само што влезе во игра во 83. минута од мечот.

За разлика од нив, Бенфика покажа дека е класа над Спартак Москва, победувајќи 2:0 во руската престолнина, а Ференцварош ќе патува со 2:0 предност во Чешка по 2:0 победата над Славија Прага.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 3.КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО, 1.МЕЧ

Спартак Москва (Рус) – Бенфика (Пор) 0:2

Динамо Загреб (Хрв) – Легија Варшава (Пол) 1:0

Ференцварош (Унг) – Славија Прага (Чеш) 2:0

Прикажи повеќе...

Спорт

Лукаку решил да ја прифати понудата на Челси!

Објавено пред

Според „Скај спорт Италија“, Ромелу Лукаку веќе направил одлука да се приклучи на Челси и сега се чека само Интер да ја извлече максималната цена за белгискиот напаѓач.

„Нераѕурите“ се надеваа дека ќе го заддржат Лукаку на „Сан Сиро“ одбивајќи понуда од 100 милиони евра, но најавените 130 милиони евра ќе биде тешко да се одбијат, а Лукаку сака да се докаже во клубот кој го продаде во 2014 година. Во две сезони Лукаку постигна 64 гола во 95 меча за Интер по две непродуктивни сезони во Манчестер јунајтед.

Познатиот италијански експерт за трансфери, Џанлука ди Марцио тврди дека Лукаку ја прифатил понудата и ги информирал во Интер за својата одлука. Лукаку би заработувал 12 милиони евра по сезона.

Се верува дека овој трансфер ќе предизвика „домино-ефект“ во Серија А – Интер ќе се обиде да го донесе Дуван Запата од Аталанта за 40 милиони евра, додека неговото место во Бергамо ќе го заземе Теми Абрахам од Челси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вила го донесе Дени Ингс за 30 милиони фунти

Објавено пред

Астон вила очигледно почна однапред да ги троши парите од очекуваниот трансфер на Џек Грилиш во Манчестер сити, откако потврдија дека го купија напаѓачот Дени Ингс од Саутемптон за 30 милиони фунти.

Напаѓачот потпиша тригодишен договор со клубот и доаѓа од Саутемптон, каде што ја препороди кареирата и минатата сезона постигна 13 гола. Тој е последното засилување за клубот од Бирмингем, кој веќе ги донесе Леон Бејли, Еми Буендија и Ешли Јанг на „Вила парк“.

„Дени е фантастичен фудбалер со искуство во Премиер лигата, кој постигнувал голови каде и да играл. Се работи за врвен професионалец со фантастичен карактер, кој треба да биде лидер во нашиот тим со својата сила и да помогне во развојот на фудбалерите од академијата“, изјави менаџерот Дин Смит.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Се бара прогласување на кризна состојба на целата територија на државата

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов соопшти дека дека Групата за процена попладнево одржала седница на која поради зголемениот обем на...

Македонија2 часа

Стојанче Ангелов од вршител на должност стана директор на ЦУК

Владата на денешната 94 седница донесе одлуки во однос на повеќе кадровски решенија. Така, Стојанче Ангелов кој досега беше вршител...

Македонија4 часа

Пожарот во Пехчево засега не може да се гасне со хеликоптери, леталата се вратиле назад

Петте хеликоптери, два македонски и три српски, кои беа пратени да го гаснат пожарот во Пехчево, се враќаат назад. Ова...

Македонија4 часа

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот кај Кочани

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината....

Македонија5 часа

Албански државјанин приведен за подметнување на пожар, има осомничен и за оној во Старо Нагоричане

Попладнево од страна на полициски службеници од полициското одделение Галате уапсен е 32-годишен албански државјанин со иницијали Л.А, кој илегално...

Македонија6 часа

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија8 часа

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ11 час

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион13 часа

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Европа13 часа

(Видео) Две загинати лица и десетици повредени во судир на два воза во Чешка

Две лица загинаа, седум се во критична состојба а 31 лице се повредени во судир на два патнички воза во...

Македонија14 часа

Македонија е во портокалова фаза – да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран, порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавците, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа...

Македонија14 часа

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Регион14 часа

(Видео) Грчките пожарникари цела ноќ се бореа со пожарите, гори и предградие на Атина

Вкупно 81 пожар избувнаа во Грција во последните 24 часа, а пожарникарите сѐ уште се борат со 40 од нив, кои...

Свет14 часа

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар може само вакцинирани

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и во театар без потврда за вакцинација, изјави...

Топ1 ден

Скопјанец ја тепал мајка си, но таа не сакала да го пријави – повредена излегла од болница и починала

Полицијата уапсила 36-годишен скопјанец откако започнала истрага по пријава дека во близина на градската општа болница „8 Септември“ почината била...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија1 ден

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија1 ден

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија1 ден

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Досие