Контакт

Спорт

Сари имал желба да ја предводи Фиорентина

Објавено пред

Иако успеа да ја освои Серија А, Маурицио Сари само една сезона се задржа на клупата на Јувентус. Откако испадна во осмина-финалето во Лигата на шампионите од Лион тој доби отказ.

Клубот му врачи отказ на Сари меѓутоа тој и понатаму зема плата во Јувентус. Според неговиот пријател Аурелио Виргили тој бил подготвен да го раскине договорот бидејќи имал голема жалба да ја тренира Фиорентина.

Доколку тврдењата на Виригили се точни тоа значи дека Сари не покажува ниту трошка колегијалност кон тренерот на „виолетовите“ Бепе Јакини.

„При последната средба Маурицио ми откри дека ќе ги започне преговорите за раскин на договорот со Јувентус. Сака да ѝ се врати на работата пред Божик. Се надева дека ќе ја преземе Фиорентина, иако многу го почитува Јакини. Негов сон е да ја тренира Фиорентина“, рекол Виригили.

Сари во кариерата бил тренер во Емполи, Наполи и Челси.

Спорт

Стартува новата сезона во ЛШ, дербито е во Париз

Објавено пред

Вечерва, со натпреварите во групите Е, Ф, Г и Х започнува новата сезона во Лигата на шампионите. Титулата ќе ја бранат фудбалерите на Баерн Минхен. Најмногу внимание вечерва привлекува дуелот помеѓу ПСЖ и Манчестер Јунајтед.

Лигата на шампионите ќе биде отворена со два натпревари кои ќе се одиграа на истокот од континентот. Најтрофејниот италијански клуб Јувевентус ќе гостува кај Динамо во Киев, додека рускиот првак Зенит ќе му биде домаќин на Клуб Бриж.

Комплетни двојки:

Група Е:

Челси-Севилја 21.00
Рен-Краснодар 21.00

Група Ф:

Зенит-Клуб Бриж 18.55
Лацио-Борусија Дортмунд 21.00

Група Г:

Динамо Киев-Јувентус 18.55
Барселона-Ференцварош 21.00

Група Х:

ПСЖ-Манчестер Јунајтед 21.00
Лајпциг-Басакшехир 21.00

Прикажи повеќе...

Спорт

Црвена звезда се засили со О’Брајен

Објавено пред

Американецот Џони О’Брајен е нов играч на кошаркарскиот клуб Црвена звезда. Поранешниот играч на Милвоки Бакс со клубот потпишал договор до крајот на сезоната.

О’Брајен ги покрива позициите четири и пет. На неговото ангажирање инсистирал тренерот на Црвена звезда, Саша Обрадовиќ.

Минатата сезона О’Брајен играше во Локомотив Кубањ, просечно по натпревар бележел 14 поени и пет скока. Во сезоната 2018/2019 го носеше дресот на Макаби од Тел Авив.

Клубот соопшти дека новиот играч би можел да дебитира во неделата, кога во АБА лигата Црвена звезда ќе игра против Мега Бемакс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер и Тухел со кадровски проблеми пред меѓусебниот дуел

Објавено пред

Манчестер јунајтед вечерва од 21 часот ќе гостува во Париз кај ПСЖ, во рамките на првото коло во Х-групата во Лигата на шампионите.

Менаџерот на „црвените ѓаволи“, Оел Гунар Солскјер, за овој меч нема да може да смета на услугите на Мејсон Гринвид, Хари Мегваер, Џеси Лингард, Ерик Баи и Единсон Кавани.

Најголемото засилување во пеодниот рок, Кавани, не бил доволно подготвен за натпреварот со поранешниот тим. Уругваецот неодамна започна со тренинзите бидејќи кога пристигна во Англија мораше 14 дена да биде во изолација.

Мегваер, Гринвуд и Баи имаат полесни повреди и тиа како и Кавани треба да бидат подготвени за дуелот со Челси наредниот викенд.

Проблеми со составувањето на тимот има и ПСЖ. Тренерот Томас Тухел не може да смета на повредените Мауро Икарди, Марко Верати, Леандро Паредес, Тило Керер и Хуан Бернат.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа51 минута

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија1 час

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија1 час

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет2 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет2 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Македонија16 часа

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет17 часа

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија19 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија20 часа

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија20 часа

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет21 час

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија21 час

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ21 час

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Македонија21 час

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55 вработени

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд...

Македонија23 часа

Приведен кумот на поранешниот премиер Никола Груевски, за плацевите на Водно

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, полицијата утрово го приведе Ристо Новачевски, кум на Никола Груевски, а...

Свет1 ден

(Видео) Запалени две цркви на протестите во Чиле

Најмалку две цркви се запалени во главниот град на Чиле, а илјадници луѓе се собраа на улиците на првата годишнина...

Европа1 ден

(Видео) „Фајзер“ произведе стотици илјади дози вакцина против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави видео кое покажува дека веќе има произведено стотици илјади дози вакцина против коронавирус во својата белгиска...

Свет1 ден

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна, но е ретка

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано...

Свет1 ден

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се...

Свет1 ден

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите. Мажот,...

Досие