Контакт

Спорт

Сари: Лошо ги планирав измените, глупаво постапив

Објавено пред

Јувентус синоќа избори пласман во финалето на Копа Италија. „Старата дама“ одигра 0:0 со Милан и благодарение на резултатот од првиот меч (1:1) ќе се бори за трофејот против Лацио или Интер.

Тренерот на Јувентус Мауруцио Сари по мечот рекол дека многу лошо ги планирал измените. По паузата поради коронавирусот ФИФА на клубовите им дозволи пет измени. Сари во 62 минута направи три измени.

„Малку бев изгубен кога се работи за измените. Глупаво постапив. Побарав три измени одеднаш, не ги распоредив добро. На тој начин го нарушив ритамот на екипата. Наредниот пат ќе морам подобро да планирам“, рекол Сари.

Инаку во 16 минута Кристијано Роналдо не реализира пенал за Јувентус, а во следната минута Милан остана со играч помалку поради крвничкиот старт на Анте Ребиќ врз Данило.

„Пријатно сум изненаден како игравме, особено во првите 30 минути. Добро комбиниравме, не беше толку лошо. Беше чудно бидејќи игравме на празен стадион. Се опуштивме откако тие останаа со играч помалку“, заклучил тренерот на Јувентус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ова ќе го памети цел живот! Адамс со супер-гол го „собори“ Манчестер сити (видео)

Објавено пред

Саутемптон стигна до шокантна 1:0 победа на Манчестер сити, откако Че Адамс го постигна својот прв гол во Премиер лигата од над 30 метри користејќи ја грешката на голманот на „граѓаните“, Едерсон за славна победа.

Саутемптон го пречекаа на својот „Сент Мерис“ мотивираниот тим на Сити, кој во претходното коло ги „растури“ Ливерпул со 4:0, но мечот доби поинаков правец по случката во 16. минута, кога Адамс дојде до топката по грешката на средниот ред на тимот на Пеп Гвардиола, и упати фантастичен удар за да го измами излезениот Едерсон за неочекувано водство.

Иако Сити доминираа во поседот на топката и во нападот, не успеаја да ја пробијат одбраната на „светците“, кои запишаа три поени за да се искачат на 13. место на табелата. Сити останува втор со 66 поени, осум пред Лестер, но загрижувачки ова е дури деветти пораз на „граѓаните“ во 2019/20 – Арсенал, Манчестер јунајтед и Вулверхемптон имаат помалку порази отколку тимот на Пеп.Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев со фантастичен гол во македонското дерби во Серија А, Џенова спаси поен! (видео)

Објавено пред

Горан Пандев уште еднаш покажа дека не го загубил „осетот“, постигнувајќи гол за неговата Џенова во македонското дерби во Серија А против Удинезе на Илија Несторовски, помагајќи Грифоне да освојат значаен поен во драматичното 2:2 реми.

Пандев и Несторовски не се најдоа во ист момент на теренот, бидејќи Несторовски беше заменет во 58. минута, додека само минута подоцна Пандев влезе во игра за Грифоне.

Секо Фофана ги донесе Удинезе во водство во 44. минута, пред Кевин Лазања да ја зголеми предноста на 2:0 во 73. минута, пред Пандев да постигне фантастичен гол од работ на шестнаесетникот во 81. минута да даде надеж на гостите дека можат до поен. Ова беше осми гол за Пандев оваа сезона за Грифоне и вкупно 93. гол за Гранде во Серија А. Драмата беше резервирана во финишот на мечот – во 96. минута беше досуден пенал за Џенова, кој Андреа Пинемонти го упати директно во голманот Хуан Мусо, но потоа ја смести топката во мрежата за важен поен.

Но, на крајот, Удинезе со победата скокна на 14. место со 31 поени, додека Џенова е 17. со 27 поени, два поени пред 18-тото место каде што е Лече.

СЕРИЈА А, 30.КОЛО

Бреша – Верона 1:0

Каљари – Аталанта 0:1

Парма – Фиорентина 1:2

Сампдорија – СПАЛ 3:0

Удинезе – Џенова 2:2

ГОЛОТ НА ГОРАН ПАНДЕВ

УДИНЕЗЕ – ЏЕНОВА

ПАРМА – ФИОРЕНТИНА

КАЉАРИ – АТАЛАНТА

Прикажи повеќе...

Спорт

Поранешен фудбалер на Нотингем се удавил во САД

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на англискиот второлигаш Нотингем форест, Дерик Отим се удавил во Јужна Каролина, САД. Тој имал само 24 години.

Отим бил дел од академијата на Форест пред да се пресели во САД да студира на Ксавиер универзитетот во Јужна Каролина. Тој бил во посета на пријатели во Клифс, кога се удавил во езерото Киови.

„Мислите на сите во клубот се кон семејството и пријателите на Дерик во ова трагично време“, објавија Нотингем на Твитер.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион5 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава6 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет7 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт7 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија8 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ9 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија11 час

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија11 час

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ12 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа13 часа

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет14 часа

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет1 ден

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија1 ден

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа1 ден

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија1 ден

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион1 ден

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија1 ден

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа1 ден

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт1 ден

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Досие