Контакт

Спорт

Сари неделава го презема кормилото на Лацио

Објавено пред

Италијанскиот фудбалски стручњак, Маурицио Сари (62) би требало оваа недела да седне на клупата на римски Лацио, објавија денеска голем дел од италијанските медиуми.

Сари во 2019 година потпиша тригодишен договор со Јувентус, па иако го освои Скудетото таа сезона, поради испаѓањето во осминафиналето од ЛШ од Лион експресно доби отказ минатата година.

Претходно, 3 сезони беше на чело на тимот на Наполи, а една сезона го предводеше и премиерлигашот Челси.

Уште претходно медиумите на „Чизмата“ објавија дека „небесносините“ се подготвени на 62-годишниот стратег да му понудат 2,5 милиони евра годишно, кои со бинусите би достигнале сума од 4 милиони евра.

Сари, кој во кариерата бил тренер на 18 клубови инсистирал на плата од 3 милиони евра, па засега не е познато дали договорот е прецизиран.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ветераните Ариза и Хауард се вратија во ЛА Лејекрс

Објавено пред

Лос Анџелес Лејкерс започнаа со формирање на тимот, кој ќе се обиде во новата сезона да ја врати шампионската титула. Лејкерси најпрвин се договорија со ѕвездата Расел Вастбрук, а потоа во тимот вратија двајца ветерани.

Во новата сезона, дресот на Лејкерс, ќе го носат Тревор Ариза и Двајт Хауард.

Ариза (36), минатата сезона настапуваше за Мајами Хит. Тој играше во Лејкерси, во периодот од 2007 до 2009 година. Со „езерџиите“, Ариза, во 2009 година ја освои шампионската титула.

За разлика од Ариза, Хауард, трет пат во кариерата ќе биде играч на ЛА Лејкерс. Тој, со Лејкерси стана шампион во 2020 година.

Покрај ветераните, Лејкерси го потпишаа и Кент Бејзмор. Овој играч минатата сезона настапуваше за Голден стејт Вориорс. За да се пресели во Лос Анџелес, тој одбил финансиски добра понуда од Вориорс.

Ариза, Хауард и Бејзмор потпишале едногодишни договори.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанците немоќни против Дрим-тимот

Објавено пред

Кошаркарите на САД се пласираа во полу-финалето на Олимписките игри во Токио. Американците, во второто четврт-финале, славеа над светскиот шампион, панија, со 95:81. Во полу-финалето САД ќе играат против победникот од натпреварот Австралија-Аргентина.

Шпанија на најголемиот фаворит за златниот медал, успеа да му се спротивстави само во првото полувреме. Во периодот кога Американците промашуваа за три поени, Шпанците создадоа предност од 11 поени, која потоа лесно ја испуштија.

На полувреме двете селекции замина со по 43 постигнати поени. Во вториот дел, Американците го кренаа нивото на играта, Шпанија се обиде да се врати во финишот на третиот и почетокот на последниот период, не без успех.

Кевин Дурент ја предводеше Америка со 28 поени. На спротивната страна брилијантен мел одигра Рики Рубио, кој на колегите од НБА лигата им уфрли 38 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Светски рекорд и златен медал за Вархолм

Објавено пред

Карстен Вархолм го освои златниот медал, со време на нов светски рекорд, на трката на 400 метри со пречки, на Олимписките игри во Токио.

Норвежанецот, во Токио, уште еднаш потврди дека нема конкурент во оваа дисциплина. Тој за 76 стотинки го подобри сосптвениот светски рекорд. Во целта Вархолм влезе со резултат 45,94 секунди.

Среброто му припадна на Реј Бенџамин од САД, а бронзата ја освои Бразилецот Алсон дос Сантос.

Ова е вториот светски рекорд на ОИ во Токио. Претходно во трискок, најдобро време на сите времиња, постави Јулимар Рохас од Венецуела.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет41 минута

Коронавирусот регистриран во Вухан после една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население за коронавирус, откако се појавија нови локални случаи...

Европа57 минути

Речиси 30 проценти од Европејците не можат да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Околу 28 проценти од Европејците не можат да си дозволат една седмица одмор надвор од нивното место на живеење, а...

Македонија1 час

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија2 часа

Од денес стапува на сила целосна забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија11 час

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија12 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија12 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија14 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија14 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт16 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија19 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ20 часа

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет22 часа

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет23 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт1 ден

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија2 дена

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт2 дена

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Досие