Контакт

Спорт

Сариџа повеќе не е селектор на Турција

Објавено пред

Кошаркарскиот сојуз на Турција во петкот објави дека Уфук Сариџа повеќе не е тренер на националниот тим. Без да ги наведат причините за разделбата, од Кошаркарскиот сојуз навеле само дека е раскинат договорот со селекторот.

„Им благодариме на селекторот Сариџа и неговиот клуб Каршијака за соработката во изминатиот период“, се наведува во соопштението.

На претстојните квалификациски натпревар за пласман на Европското првенство против Хрватска и Холандија на 27 и 29 ноември, Турција од клупата ќе ја предводи Орхан Ене.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Февруарскиот „прозорец“ ќе се игра во Перм

Објавено пред

Бордот на ФИБА Европа донесе одлука, вториот квалификациски турнир од Б-групата за пласман на Евробаскетот 2022 година, да се игра во Перм, Русија. Според одлуката, натпреварите ќе се одржат во периодот од 19. до 21. февруари.

Согласно донесениот распоред, на 19. февруари треба да се играат натпреварите Македонија-Русија и Италија-Естонија. На 21. февруари пак се закажани мечевите Македонија–Италија и Русија-Естонија.

Надлежната комисија на ФИБА Европа, дополнително ќе ги одреди термините за натпреварите кои Македонија треба да ги одигра против Италија и Естонија.

Овие натпревари требаа да се одиграат минатата недела, во „балонот“ во Талин, меѓутоа беа одложени поради позитивни тестови на коронавирусот во редовите на македонската репрезентација.

Фото/kfsm.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Дембеле ќе добие нов договор

Објавено пред

Барселона сака да го продолжи договорот со Усман Дембеле, објави ЕСПН, повикувајќи се на извор од клубот. Дембеле има договор со Барселона до јуни 2022 година. Барса не сака да дојде во ситуацја, фудбалерот за кого плати 105 милиони евра, бесплатно да го напушти клубот.

Барселона, во летниот преоден рок бараше клуб за Демебле, тој сепак во последен момент реши да не ја прифати позајмицата во Манчестер јунајтед. Според медиумите, од доаѓањето на Роналд Куман, тој се однесувал како вистински професионалец.

Од почетокот на сезоната одиграл 11 натпревари, постигнал четири гола и забележал две асистенции.

Изворот од клубот за ЕСПН потврдил и дека Манчестер јунајтед се уште се заинтересирани за Дембеле.

Времето ќе покаже што ќе се случува со Дембеле, од оваа дистанца јасно е само дека и да добие нов договор, тој нема да може да го потпише пред 24.јануари, кога треба да биде избран новиот претседател.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алиоски: Сакам да останам во Лидс јунајтед

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Езџијан Алиоски, за британските медиуми изјавил дека сака да остане во Лидс јунајтед. Договорот на Алиоски со клубот од „Илан роуд“, истекува на 30.јуни 2021 година.

Алиоски открил дека засега нема разговори со клубот околу евентуалното продолжување на неговиот договор. Доколку Лидс јунајтед до крајот на месецов не му понудат нов договор, Алиоски од 1.јануари ќе можа да преговара со други клубови.

„Само Лидс е во мојата глава. Ќе бидиме што ќе се случи. Сакам да останам, но ова се работи кои треба да ги решат други луѓе. Јас сакам да се фокусирам на фудбалот. Секој ден уживам во мојот престој во Лидс“, рекол Алиоски.

Македонскиот репрезентативец, игра во добра форма од почетокот на сезоната. Последните два натпревари ги одигра од почеток до крај и беше еден од најдобро оценетите играчи на Лидс јунајтед.

Алиоски е играч на Лидс јунајтед од 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен2 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ2 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет3 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет4 часа

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија4 часа

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет4 часа

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион5 часа

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ5 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа5 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет6 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет7 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион7 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа18 часа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет18 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт19 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија19 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија21 час

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија23 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет24 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Досие