Контакт

Спорт

Саутгејт: Неуспех ќе биде ако не дојдеме до полу-финалето

Објавено пред

„Неуспех ќе биде доколку Англија не се пласира во полу-финалето на Европското првенство“, смета селекторот на „Гордиот Албион“, Герет Саутгејт.

Англија на ЕУРО 2020, во Д-групата, ќе игра против Хрватска, Шкотска и Чешка. Англичаните натпреварите во групата ќе ги играат на домашен терен, на „стадионот „Вембли“. Доколку завршат како први во групата и осмина-финалето, Англичаните, ќе го играат во Лондон.

„Мораме да живееме со очекувањата. Дали сме подготвени за титулата? Па два пати сме играле во полу-финалето, значи следниот чекор е да одиме подалеку од тоа“, рекол Саутгејт, алудирајќи на поразите од Хрватска (1:2), во полу-финалето на Светското првенство во Русија и Холандија (1:3) во Лигата на нации.

Англија во својата историја само еднаш играла финале на големо натпреварување, во 1966 година на Мундијалот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дали сте експерт за типување? – наптревар на Sport Life

Објавено пред

Играчите кои ќе погодат најмногу добитни тикети во периодот од 11 јуни до 11 јули 2021 година ќе имаат можност да станат „Експерти за типување“ на Sport Life и да освојат вредни подароци покрај редовната добивка.

Прворангираниот експерт за типување со најмногу погодени тикети, ќе освои 150.000 денари и подарок официјален дрес на македонската фудбалска репрезентација, додека второрангираниот и треторангираниот ќе освојат одделно 60.000 денари и 30.000 денари вклучително и официјален дрес на македонската фудбалска репрезентација

Доколку натпреварувачите имаат повеќе од еден добитен тикет во текот на еден ден, во предвид за пласман ќе биде земен само добитниот тикет со најголем погоден коефициент. Односно, најмногу добитни тикети може да се освојат онолку колку што има предвидено денови во акциската кампања. Затоа, бидете активни, секој ден е важен за максимален успех и победа во натпреварот Експерт за типување.

Во случај двајца или повеќе играчи да имаат погодено ист број на добитни тикети, за победник ќе се смета оној типувач којшто има погодено највисок вкупен коефициент  со неговите рангирани тикети.

Акцијата важи за несистемски тикети, со една комбинација, уплатени со приложување на СЛ клуб картичката. Минималниот број на натпревари на еден тикет за учество во акцијата се шест натпревари. Повеќе детали за правилата на „Експерт за типување“ и за тековното рангирање на играчите, може се најдат на следниот ЛИНК .

За учество во „Експерт за типување“ како и во другите бројни акции и промоции на обложувалниците на Sport Life, не заборавете да се регистрирате во SL клубот и при уплаќањето на тикетите да ја приложите вашата клупска картичка.

Прикажи повеќе...

Спорт

На Ериксен ќе му биде вграден дефибрилатор

Објавено пред

Фудбалската федерација на Данска, соопшти, дека на Кристијан Ериксен ќе му биде вграден дефибрилатор, кој ја следи работата на срцето.

„По серијата прегледи, решивме дека Кристијан треба да има уред, кој ќе ја следи работата на срцето. Овој уред е неопходен откако имаше срцев удар. Кристијан ја прифати оваа одлука“, изјавил лекарот на данската репрезентација, Мортен Босен.

Босен не коментирал што ќе биде со кариерата на Ериксен.

Кристијан Ериксен, колабираше во саботата, во текот на мечот со Финска. Откако успешно го реанимираа на теренот, тој беше хоспитализиран.

Прикажи повеќе...

Спорт

АБЦ: Рамос во последен момент ја прифатил понудата, лутиот Перез го одбил

Објавено пред

Реал Мадрид, вчера, објави дека долгогодишниот капитен, Серхио Рамос, ќе го напушти клубот. Рамос 16 години играше за Реал, настапил на 671 натпревар и со клубот ги освои сите можни трофеи во клупскиот фудбал.

Долго време се одвиваа преговорите помеѓу Реал и Рамос. Капитенот не ги прифаќал условите што му ги понудил клубот, договор на една сезона и 10 отсто помала плата. Ставот на Рамос, до пред некој ден бил, договор на две сезони беа кратење на платата, односно 18 милиони евра по сезона.

Шпанските медиуми, во денешните изданија, тврдат, дека Рамос во последен момент се премислил, ги прифатил условите што му ги понудил клубот, но претседателот Флорентино Перез му рекол „Не“.

„Рамос ја загуби битката со Перез, со тоа што тој му се јавил на претседателот, призна дека ја загубил битката. Рекол дека го прифаќа она што го одбиваше во претходните шест месец, но Перез го одбил“, пишува најчитаниот весник во Мадрид, „АБЦ“.

„Рамос не сакаше да го напушти Реал, до последен момент се надеваше дека ќе остане. Сека знае дека тој план му пропадна“, објави радиото „Копе“.

Прашање е каде Рамос ќе ја продолжи кариерата, дали ќе се врати во Севилја или можеби ќе постигне договор со ПСЖ или Манчестер јунајтед.

Заминувањето на Рамос значи дека Реал со сите сили ќе се обиде да го задржи во тимот Рафаел Варан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ2 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Спорт2 часа

Против Украина одиме на победа

Македонската фудбалска репрезентација, попладнево во Букурешт, ќе го одигра еден од најзначајните натпревари во својата историја. Македонија, во второто коло...

Македонија3 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија3 часа

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт3 часа

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија4 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет17 часа

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет17 часа

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет18 часа

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа18 часа

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија22 часа

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија22 часа

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија23 часа

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија1 ден

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет1 ден

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион1 ден

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет1 ден

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија1 ден

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Досие