Контакт

Спорт

Савичевиќ за регионалната лига: Мислите дека Црвена звезда може да гостува во Сплит?

Објавено пред

Дејан Савичевиќ, некогашниот ас на Црвена звезда и Милан, говорел за ножното основање на регионална лига во фудбал. Актуелниот претседател на Фудбалскиот сојуз на Црна Гора, смета дека невозможно е да се формира, најмног поради политичките тензии кои владеат на просторите на поранешна Југославија.

Дејан Савичевиќ смета дека ќе биде многу тешко, речиси невозможно да се организираат натпреварите во таа лига, а како пример ги навел Црвена звезда и Хајдук од Сплит.

„Времињата се турбулентни, и по толку години страстите не се смирени. Ќе тргне на подобро, а потоа повторно ќе настанат тензии. Дали некој навистина мисли дека Црвена звезда може да гостува во Сплит и да одигра натпревар против Хајдук или Хајдук да гостува во Белград пред публика“, рекол Савичевиќ во интервју за „Меријан спорт“.

„Покрај безбедносен предизвик тука има и административни бариери. Кој ќе управува со таа лига, кој ќе ја води, суди, казнува? Фудбалот не е како кошарката. Полесно е да контролирате 2.000 – 3.000 луѓе, него 20 или 30.000. Не постои полиција која тоа би можела да го контролира“.

Покрај ова Савичевиќ посочува и реални проблеми.

„Исто така немаме термини. Имаме домашни првенства, не можеме да играме во декември, јануари и февруари. Се проширува Лигата на шампиони, се прави Конференциска лига, кога ќе го играме тоа првенство и што ќе биде со домашните шампионати“, прашува освојувачот на две титули во Лигата на шампионите.

„Од една таква регионална лига, Вардар и Будуќност никогаш не би избориле пласман во европските купови. Тешко дека такви тимови би успеале покрај клубовите од „големата четворка“, заклучил Савичевиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Моќта на Кристијано Роналдо – првиот човек со 300 милиони следбеници на Инстаграм

Објавено пред

Веста дека вредноста на акциите на „Кока-кола“ паднаа за неколку милијарди долари откако Кристијано Роналдо ги отстрани нивните шишиња од прес-конференцијата, предизвикувајќи низа копирања на ЕУРО 2020, само ја покажаа медиумската моќ на Португалецот. Сега, информацијата дека тој е првиот човек на Инстаграм со над 300 милиони следбеници само го докажува тоа.

Роналдо претходно беше првиот човек кој надмина 200 милиони следбеници, а во 2019 година беше објавено дека тој добива просечно по 975.000 долари за секоја реклама на својата страница, и дотогаш имаше заработено 47.8 милиони долари за ваквите објави.

На второто место е холивудската ѕвезда Двејн „Рок“ Џонсон, а интересно зад нив се имиња како Кајли Џенер, Селена Гомез и Емили Ратајковски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватска избори реми со Чешка за да останат во игра за осминафинале

Објавено пред

Хрватската фудбалска репрезентација ја продолжи традицијата да нема пораз од Чешка, одигрувајќи 1:1 на „Хампден парк“ во Глазгов за да остане во игра за пласман во осминафиналето на ЕУРО 2020 и покрај лошиот впечаток на првите два меча за светските вице-шампиони.

Чесите имаа далеку подобар старт на првото полувреме, контролирајќи ја играта, меѓутоа не успеаја да стигнат до голот на Ливаковиќ до 37. минута од мечот, кога се случи еден од најконтроверзните моменти на шампионатот досега. По воздушниот дуел на Дејан Ловрен и Патрик Шик, судијата одлучи дека се работи за пенал, кој Шик со крвав нос успеа да го реализира за да стане најдобар стрелец на шампионатот со 3 гола во два меча.

Во второто полувреме, Хрватска заигра подобро, и веќе во 47. минута стигна до израмнување по фантастичниот гол на Иван Перишиќ. И покрај оваа иницијатива, тие не успеаја да стигнат до втор гол.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1687-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Рубљов е единствениот носител во полуфиналето во Хале

Објавено пред

Андреј Рубљов влезе во полуфиналето на подготвителниот турнир за Вимблдон во Хале, Германија, победувајќи го домашниот фаворит и шампион од 2011, Филип Колшрајбер со 7:6(4)/6:2.

23-годишниот Рубљов  е единствен носител на турнирот на трева по поразите на Роџер Федерер и Данил Медведев, и ова е фантастично шесто полуфинале во 2021 за Русинот.

„Првпат сум во полуфиналето, но не беше лесно. Мислам дека во вториот сет тој падна ментално и го искористив тоа“, вели Рубљов.

Во полуфиналето тој ќе игра со Грузиецот Николоз Басилашвили, кој со 6:4/7:6(5) го победи Јужноафриканецот Лојд Херис. Канаѓанецот Феликс Оже-Алијасим по победата над Роџер Федерер, стигна и до полуфиналето со 6:3/6:2 победа над Американецот Маркос Џирон и во второто полуфинале ќе игра со Французинот Иго Умбер, кој во најтесниот меч со 6:2/6:7(5)/6:4 го совлада Американецот Себастијан Корда.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет4 часа

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт6 часа

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија7 часа

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија8 часа

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион12 часа

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија12 часа

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион13 часа

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт14 часа

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт1 ден

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион1 ден

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа1 ден

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија1 ден

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија1 ден

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија1 ден

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија1 ден

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија1 ден

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ2 дена

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија2 дена

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија2 дена

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Досие