Контакт

Спорт

Се јави Де Брујне, има скршеница на носот и на очната празнина

Објавено пред

Белгиската ѕвезда на Манчестер сити, Кевин де Брујне потврди дека добил скршеница на носот и на очната празнина по страшниот судир со Антонио Ридигер во финалето на Лигата на шампионите против Челси во Португалија.

Де Брујне во солзи мораше да биде заменет во мечот по повредата, и сега се јави на Твитер со порака по заминувањето од болницата во Лисабон.

„Здраво момци, само што се вратив од болница. Дијагнозата е скршеница на носот и на левата орбита. Сега се чувствувам добро. Уште сум разочаран за вчера, но секако, ќе се вратиме посилни“, напиша Белгиецот.

Не е јасно дали повредата ќе го спречи Де Брујне да настапи за Белгија на Европското првенство ова лето.

Спорт

„Јоршкирскиот Пирло“ Филипс редовно го посетува татко му во затвор

Објавено пред

Калвин Филипс стана неочекувана фудбалска ѕвезда во Англија, откако фудбалерот на Лидс јунајтед беше прогласен за најдобар поединец при 1:0 победата над Хрватска во неделата, комплетирајќи ги неверојатните 12 месеци за 25-годишниот фудбалер, кој е пример за „дете“ од работничко семејство.

Пред 12 месеци, тој воопшто не беше во игра за место во англиската репрезентација, откако помогна Лидс, неговиот клуб од детството да влезе во Премиер лигата, а исто така ги отфрли најавите дека ќе игра за Јамајка, родната земја на неговиот татко. Сега, по првиот меч, тој од италијанските медиуми беше наречен „Јоркширскиот Пирло“, додека во Англија на сите насловни страници е токму неговиот лик.

Таткото на Филипс, Марк Филипс, во моментов отслужува затворска казна во затворот Вилстон, на само 350 метри од тренинг-центарот на Лидс јунајтед, и тој честопати го посетува и разговара преку телефон со него.

„Тој беше во затвор, па на слобода, па повторно во затвор. Имаше лошо друштво, дроги, тепачки, се што е можно. Лудо“, изјави неодамна Филипс.

Филипс покрај тоа, е во долгорочна врска со својата девојка Линдзи, од времето кога двајцата имаа по само 11 години. Таа до неодамна работеше во пицерија во Лидс, но сега откако Филипс заработува околу 50.000 фунти, му помага на Филипс и на неговата мајка Лиз.

„Парите во фудбалот се многу добри и тоа ми помага да се грижам за семејството. Затоа одам до максимум. Не сум имал многу кога растев, но мојата мајка и мојата баба секогаш ми го даваа тоа што ми беше потребно“, објаснува Филипс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо одби да потврди дали останува во Јуве

Објавено пред

Кристијано Роналдо вели дека што и да се случи ова лето околу неговата фудбалска иднина „ќе биде за најдоброто“, по шпекулациите кои го поврзуваат за заминување од Јувентус во Пари Сен-Жермен или Манчестер јунајтед.

36-годишниот ветеран има уште една сезона од договорот со Јувентус, но одби да потврди дека ќе биде и следната година во Торино, одговарајќи на прашање дали ќе му бидат пречка шпекулациите пред стартот на ЕУРО 2020 за Португалија.

„Играм на највисоко ниво многу години и такви работи не ми пречат. Можеби кога имав 18 или 19 ќе имав бессони ноќи, но сега имам 36 години. Што и да дојде следно, ќе биде најдобро, без разлика дали ќе останам или ќе одам на друго место. Сега размислува на ЕП. Иако ова ми е петто Еуро, исто како да е прво. Сакаме да бидеме силни на почеток“, изјави Роналдо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фантастичниот Шик и Чесите им го загорчија животот на Шкотите

Објавено пред

Шкотска чекаше 23 години повторно да настапи на едно големо фудбалско натпреварување, но враќањето им го загорчија Патрик Шик и чешката репрезентација, која стигна до 2:0 победа во нивниот прв меч од групата Д, каде што сега ги чека дуел со уште потешките противници, Англија и Хрватска.

Шкотланѓаните почнаа фуриозно, како да сакаа да надополнат 23 години отсуство од големите натпреварувања (од СП во Франција во 1998 година), но по првите 15 минути, Чесите полека ја вратија контролата на играта.

Откако имаа неколку шанси, вклучувајќи ја најдобрата преку капитенот Робертсон, казната стигна во 42. минута, кога по третиот корнер во низа, напаѓачот на Баер Леверкузен, Шик беше највисок во скокот. Само што почна второто полувреме, во 52. минута, Шик забележа дека голманот Дејвид Маршал беше излезен од својот гол и упати апсолутно неверојатен удар од речиси половина терен за 2:0.

Ударот на Шик беше од 45.5 метри, со што тоа е голот од најдалеку во историјата на Европските првенства, а потегот беше уште поимпресивен бидејќи се работеше за „вртена“ топка со неверојатна траекторија. Сигурно меѓу најдобрите голови во 2021 година.

По ова, Шкотланѓаните повторно имаа повеќе од поседот на топката, но тоа не резултираше со промена на резултатот, иако селекторот Стив Кларк внесе во игра напаѓачи.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1687-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет3 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет5 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија5 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа6 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија7 часа

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија8 часа

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион8 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија9 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија10 часа

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет11 час

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија11 час

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт23 часа

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт23 часа

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт24 часа

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија1 ден

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа1 ден

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ1 ден

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија1 ден

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт1 ден

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Досие