Контакт

Спорт

Се омажи една од најубавите светски тенисерки (фото)

Објавено пред

Поранешниот американски кошаркар, Дејвид Ли и екс-првата тенисерка во светот, Каролин Вознијацки стапија во брак по три ипол годишна врска.

Вознијацки моментно е 14. на ВТА листата, додека Ли е пензиониран како НБА шампион во 2015 година со Голден Стејт Вориорс.

Старосватица на свадбата беше тенисерката Серена Вилијамс, а меѓу гостите на свадбата која се одржа во Тоскана, Италија беа и По Гасол, Агњешка Радванкса, Анжелик Кербер.

Ли на својата идна сопруга и подари дијамантски прстен со 8,88 карати, затоа што осмицата е среќен број на тенисерката.

View this post on Instagram

Husband and wife ❤️

A post shared by David Lee (@davidlee) on Jun 17, 2019 at 7:40am PDT©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мекалум и Гордон му откажаа на Грег Поповиќ

Објавено пред

Играчите на Хјустон и Портланд, Ерик Гордон и Си-Џеј Мекалум објавија дека нема да играат за репрезентацијата на САД на Светското првенство во Кина.

Овие двајца го продолжија трендот што го започнаа Ентони Дејвис и Џејмс Харден, кои претходно му откажаа на селекторот Грег Поповиќ. Дејвис и Харден требаа да бидат најголемите ѕвезди на Американците на Мундобаскетот.

Овие четворица играчи го одбиле повикот бидејќи „сакале да се подготват за напорната НБА-сезона во која влегувале со големи лични и тимски амбиции“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Етапна победа за Пино по пауза од четири години

Објавено пред

Францускиот велосипедист, возач на тимот Групам, ја освои 14 етапа на Тур д’Франс. Најкратката етапа на трката (117,5 километри) ги однесе возачите од Тарб до врвот на Пиринеите на надморска височина од 2.115 метри.

Пино во драматична завршница се одвои од водечката група, во која имаше пет возачи и успеа да влезе со предност од пет секунди. Ова е прва етапна победа за Пино на Тур д’Франс по речиси четири години. Втор низ целта мина лидерот во генералниот пласман Жилијан Алафилип.

Во финишот на трката на еден километар пред целта, од водечката група отпадна првиот фаворит на трката Грејент Томас. Тој сега зад лидерот Алафилип заостанува за повеќе од две минути.

В недела на Тур д’Франс се вози 185 километри долгата етапа од Лиму до Фу.

foto/epa

Прикажи повеќе...

Спорт

„Црвените ѓаволи“ подобри од Интер (Видео)

Објавено пред

Манчестер Јунајтед од Австралија се преселија во Кина и во првиот меч забележаа минимална победа над Интер 1-0. Единствениот гол го постигна Мејсон Гринвуд.

Избраниците на менаџерот Солскејр одиграа одлично во првото полувреме, меѓутоа не реализираа ниту една од неколкуте шанси. Интер се разбудија во вториот дел кога на теренот влезе Иван Перишиќ, меѓутоа и во тој период Јунајтед беа подобар ривал на теренот.

Решавачкиот момент на мечот се случи во 76 минута кога Гринвуд успеа да го совлада голманот на Интер Самир Хандановиќ.

Ова е трета победа за Јунајтед од почетокот на подготовките, претходно во Австралија ги победија Перт и Лидс Јунајтед.

Наредниот меч „црвените ѓаволи“ ќе го одиграат против Тотенхем за пет дена, додека пред Интер е мечот со Јувентус.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет24 минути

Путин: Го симпатизирав Трамп на изборите во 2016, што има тука лошо?

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека го „симпатизирал“ Доналд Трамп како кандидат на претседателските избори во 2016 година, бидејќи Трамп...

Македонија2 часа

На преминот „Богородица“ за излез од државата се чека и по еден час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, велат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ) во...

Свет3 часа

Расте напнатоста поради запленетиот танкер, британски министер го предупреди Иран

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде...

Македонија6 часа

Заев го промени телефонскиот број, дел од неговите соработници ќе бидат отпуштени

Премиерот Зоран Заев и неговиот Кабинет воведуваат мерки за зголемување на безбедноста и ефикасноста во спроведувањето на агендата и комуникациите....

Македонија7 часа

За ВМРО е прифатливо припојувањето на СЈО и ЈО, но не се согласуваат со предлогот за Русковска

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски изјави дека спојувањето на СЈО во ЈО во едно обвинителство, на некој начин е практично прифатливо...

Македонија9 часа

Охрид нема да ги враќа ингеренциите, туку проблемот со дивоградбите ќе гo решава заедно со Владата

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во...

Македонија10 часа

Возило со 34 лица од Авганистан се превртело кај Демир Капија

Товарно возило во кое имало 34 лица од Авганистан, се превртело вчера на патниот правец Демир Капија – Неготино, кај место викано...

Македонија11 час

Подметната бомба во кафуле во Прилеп за време на „Пивофест“

Во кафе барот „Кафе Ин“ синоќа околу 23.30 часот била подметната бомба. Од Јавното обвинителство соопштија дека во присуство на...

Регион11 час

Мета: Горд сум на Харадинај и убеден во неговата невиност

Aлбанскиот претседател Илир Мета, по неотповикливата оставка на косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи дека не постоeел притисок кој може да го скрши,...

Македонија11 час

Објавен новиот предлог-закон: СЈО и ОЈО за организиран криминал ќе се спојат во ново јавно обвинителство

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно...

Македонија1 ден

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија1 ден

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија1 ден

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија1 ден

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија1 ден

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија1 ден

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија1 ден

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија1 ден

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет2 дена

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт2 дена

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Досие