Контакт

Спорт

Сега е и официјално – Венеција во Серија Б, Палермо во Серија Д!

Објавено пред

Клубот на македонските репрезентативци Александар Трајковски и Илија Несторовски, Палермо и официјално испадна во Серија Д, откако нивното место во Серија Б беше преземено од Венеција, иако овој клуб испадна од лигата минатата сезона.

Федералниот совет на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) официјално ја донесе оваа одлука во петокот по совет на надзорниот одбор, и официјалното објаснување е дека Палермо „не се административно прикладни“ за Серија Б.

Клубот од Сицилија не се регистрираше на време за настапи во Серија Б, откако не успеа да обезбеди финансиски доказ до лигата, откако новите сопственици на клубот тврдеа дека се измамени од својот брокер и од бугарска осигурителна компанија.

Палермо сега ќе мора да стартува од Серија Д како аматерски клуб, а во Италија се шпекулира дека сопственикот на Сампдорија, Масимо Фереро ќе биде човекот кој ќе го преземе клубот.

Бугарски измамници ќе го пратат Палермо во Серија Д!

Спорт

Лудак! Михајловиќ излезе од болница, ќе биде на мечот со Верона?

Објавено пред

Италијанските медиуми јавуваат за неверојатна приказна, откако тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ излегол од болница (каде што се лекува од леукемија) за да биде на клупата на својот клуб за мечот со Верона вечерва.

Според „Ла газета дело спорт“, 50-годишниот српски стратег си заминал од клиниката во Болоња првпат по шест недели хемотерапија, откако претходно го водеше својот тим преку видео-линкови.

Очигледно, тоа не е доволно за Михајловиќ, кој сака да биде присутен на првиот меч од новата сезона во Серија А, што може да носи голем ризик, бидејќи хемотерапијата го остава имунитетниот систем на човекот во драстично ослабена положба.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПМФЛ: Шкендија повторно не победи, „Академците“ на првото место

Објавено пред

Актуелниот македонски шампион Шкендија и во третото коло во Првата лига не успеа да стигне до победа, откако одигра само 1:1 со Македонија Ѓорче Петров, додека Академија Пандев е нов лидер во Лигата по 2:0 победата на Борец и 2:2 ремито на Ренова кај Шкупи.

Македонија Ѓорче Петров први дојдоа во водство во Тетово, откако Раду во 38. минута стрелаше за гостите, пред Бејтулаи само три минути подоцна да израмни на 1:1. И покрај подобрата игра, шампионот не успеа да ги впише првите три поени во сезоната, и останува на претпоследното место на табелата со само 1 поен, колку што има и новиот прволигаш Борец.

Најинтересно беше во Чаир, каде што Шкупи и Ренова одиграа реми со четири голови (2:2). Јурина ги донесе Шкупи во водство, пред Ремзи Селмани со два гола да направи пресврт за водство на гостите од 1:2, пред во 90. минута, Јурина да обезбеди реми.

Новиот прволигаш Струга пак, ја забележа и втората победа во новата сезона, откако со 2:1 беа подобри од Силекс.

ПРВА ЛИГА, 3.КОЛО

Академија Пандев – Борец 2:0

Шкендија – Македонија Ѓорче Петров 1:1

Шкупи – Ренова 2:2

Струга Трим Љум – Силекс 2:1

Табела: 1.Академија Пандев 7, 2. Ренова 7, 3.Струга 6, 4.Македонија ЃП 5, 5.Шкупи 4, 6.Вардар 4, 7.Работнички 3, 8.Силекс 3, 9.Шкендија 1, 10.Борец 1.

Фото: ФК Шкендија

Прикажи повеќе...

Спорт

Трајковски како замена за Мајорка, Одегард донесе три поени за Сосиедад  (видео)

Објавено пред

Александар Трајковски влезе како замена за Мајорка во мечот од второто коло во Ла лига против Реал Сосиедад, но неговиот тим не успеа да освои поени и загуби 0:1 од баскискиот фаворит, додека во вториот вториот меч од овој термин помеѓу Алавес и Еспањол немаше голови.

Македонскиот репрезентативец влезе во игра во 58. минута од мечот на местото на Фебас, но трите поени заминаа за Сан Себастијан откако позајмениот фудбалер од Реал Мадрид, Мартин Одегард стрелаше во 83. минута од мечот. Мајорка има една победа и еден пораз во новата сезона.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Унгарски државјанин почина во автобус на излез од земјава

Синоќа од Итната медицинска помош било пријавено дека во автобус на граничниот премин Табановце на излез од земјава починал Ф.С.(71)...

Македонија6 часа

Сугарески: Нема вмешани функционери на СДСМ во ,,Рекет”

Остануваме посветени на заложбата од Декларацијата што ја донесовме за борба против криминал и корупција, комуникацијата во партијата е одлична...

Македонија6 часа

(Видео) Арсовски: Кога ќе биде повикан Заев во обвинителството?

,,Зоран Заев и целото раководство на СДСМ се во длабок очај. Откако Јавното обвинителство и продолжената рака на Зоран Заев,...

Македонија7 часа

Ветрот го шири пожарот кај Опеница, кризниот штаб бара решение

Поради сериозноста на ситуацијата заседава Кризниот штаб на Општина Охрид кој бара решение како да се изгасне пожарот кој се...

Топ8 часа

Ресенчанец со фалц диплома станал полицаец, се запишал на факултет и го унапредиле во инспектор

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Ш.(38) од село Асамати, Ресенско, поради „фалсификување исправа“, казниво по член 378 став1 од...

Свет8 часа

Трамп размислува да ја повика Русија на следниот Самит Г7

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во Бијариц дека е „можно“ тој да ја покани Русија да се врати на годишниот...

Свет9 часа

НАСА објави вознемирувачки снимки од пожарите кои ги уништуваат ,,белите дробови” на светот

Вознемирувачки сателитски снимки на НАСА од вселената укажуваат на огромниот размер на пожарите што ја зафатија Амазонија која се нарекува...

Европа10 часа

Уапсени 68 учесници на протестот против Самитот Г7 во Франција

Француските власти соопштија дека уапсиле 68 лица кои учествувале на напнатиот протест во близина на Бијариц, каде се одржува самитот...

Регион10 часа

Вучиќ: Пред Србија е тешка есен и компликувана зима

Српскиот претседател Александар Вучиќ за ТВ Пинк изјави дека не може да ги толкува или да зборува за важноста на...

Спорт11 час

Ѓоковиќ: Мојата сопруга е помоќна од мене – секогаш пишува нешто

Новак Ѓоковиќ во ново интервју пред САД опен во Њујорк, последниот гренд слем од сезоната, се отвори за својот личен...

Македонија11 час

Прв рок за упис на скопскиот универзитет на 29 и 30 август

Првиот рок за упис во прва година додипломски студии во учебната 2019/2020 година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје е...

Спорт11 час

Ковалев го „здроби“ Јарди во 11. рунда, сега го сака Канело (видео)

Шампионот Сергеј Ковалев го „уништи“ британскиот предизвикувач Ентони Јарди со нокаут во 11. рунда од нивниот меч за ВБО титулата...

Свет23 часа

Над 1 600 нови пожари во Амазонија, на терен испратени 44 илјади војници

Над 1 600 нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, поради што на тарен се испратени авиони како и...

Македонија1 ден

ЗНМ и СЕММ бараат медиумите да се држат до професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) сметаат дека јавните функционери треба...

Македонија1 ден

(Видео) Заев се надева дека со опозицијата консензуално ќе го донесат законот за јавно обвинителство

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино...

Свет1 ден

Во пожар на Алјаска изгореа 51 куќа и три згради

Шумски пожар којшто гори северно од Анкорејџ, Алјаска, уништи 51 куќа и три деловни згради, соопштија властите. Уништени се и...

Европа1 ден

Макрон апелираше за помош за сузбивање на пожарите во Амазонија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска пред почетокот на самитот на Г7 во Бијариц дека ги повикува сите светски сили...

Македонија1 ден

(Видео) Заев ќе тужи за клевета по објавата на записникот за случајот „Рекет“

Премиерот Зоран Заев денеска oд Прилеп најави тужба за клевета, повикувајќи го обвинителството да ја потврди веродостојноста на записникот кој...

Регион1 ден

Во Словенија просечната плата изнесува 1.108 евра

Просечната нето плата во Словенија во јуни 2019 година била 1.107,96 евра, што е за 0,8 проценти пониска од просечната...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе утврдува како документи од „Рекет“ протекле во јавноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро го осудува објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата...

Досие