Контакт

Спорт

СЕХА: Дибиров, Митревски и Јотиќ дел од најдобриот тим за септември

Објавено пред

СЕХА лигата го одбра најдобриот тим за минатиот месец, а во него има место за двајца ракометари на битолски Еурофарм Работник и еден преставник на европскиот шампион Вардар.

Голманот на Еурофарм, репрезентативецот Никола Митревски и бекот Ловро Јотиќ се во најдобрата петорка за септември, а нив „друштво“ им прави левото крило на Вардар, Русинот Тимур Дибиров.

Комплетната седморка во СЕХА за минатиот месец ја заокружуваат Јовица Николиќ од српска Војводина, Дарко Ѓукиќ од белоруски Мешков Брест, Расмус Лауге од унгарски Веспрем и Максим Бабичев, членот на украински Мотор Запорожје.

Спорт

Дамјан Стојановски МВП на колото

Објавено пред

МЗТ Скопје победија на трите натпревари од почетокот на сезоната во АБА2-лигата и заедно со Борац се на челната позиција со максимални три победи. Третата победа македонските шампиони ја забележаа во вторникот над Рогашка 74:54.

Натпреварот против Рогашка во „Јане Сандански“ мина во знакот на капитенот на МЗТ Дамјан Сотјановски.

Репрезентативецот на Македонија натпреварот го заврши со 18 поени 5/8 тројки), 9 скока, 2 асистенции и 5 украдени топки. Стојановски забележа 29 индексни поени кои му беа доволни да биде прогласен за МВП на третото коло.

Во првите три кола кошаркарите на МЗТ се претплатени за наградата МВП на колото. Во првата рунда најкорисен беше Нуни Омот, а во втората Џабари Хиндс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Седуммина Македонци играат во „Топ 5“ првенства во Европа

Објавено пред

На најновата листа на „малите“ држави со најмногу претставници во петте најсилни европски национални првенства Македонија се наоѓа на 17 место. Седум фудбалери од Македонија настапуваат во Серија А, Ла Лига, Лига 1, Премиер лигата и Бундес лигата. Од државите од поранешна Југославија помалку играчи во најсилните првенства имаат само Косово (6) и Црна Гора (5), додека најдобро котираат Србија (36), Хрватска (28), Босна и Херцеговина (15) и Словенија (10).

Во четири од петте најсилни национални шампионати во Европа игра најмалку еден Македонец. Македонија нема репрезента само во Премиер лигата.

Најмногу Македонци играат во Серија А. Елиф Елмас е во Наполи, Горан Пандев во Џенова, а Илија Несторовски во Удинезе.

Двајца, Енис Барди (Леванте) и Александар Трајковски (Мајорка) се во шпанската Ла Лига, а претставници на Македонија во Бундес лигата и француската Лига 1 се Дарко Чурлинов (Келн), односно Влатко Стојановски (Ним).

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер наредната година ќе игра на Ролан Гарос

Објавено пред

Роџер Федерер потврдил дека наредната година ќе игра во Париз, на Ролан Гарос. Швајцарецот открил каков ќе му биде распоредот пред Олимписките игри во Токио.

Легендарниот Швајцарец оваа година по пауза од четири години повторно настапи на Ролан Гарос. Тој стигна до полу-финалето каде беше поразен од Рафаел Надал.

Тој потврдил дека наредната година повторно планира да игра на турнирите на земјана подлога.

„Ќе играм на Ролан Гарос. Веројатно пред Париз нема да играм на многу турнири, бидејќи планирам да играм и на Олимписките игри“, рекол Федерер.

„Во распоредот ќе бидат Ролан Гарос, Хале, Вимблдон, Олимписките игри и веројатно Синсинати и Ју-Ес опен“.

Одлуката да игра на Ролан Гарос беше протолкувана како негова желба да се прости од публиката во Париз.

„Кога сте здрави, а јас сум здрав, тогаш сакате да играте на турнирите“, рекол Швајцарецот со што ги отфрлил коментарите дека наредната година ќе се пензионира.

Роџер Федерер има една титула на Ролан Гарос, во 2009 година в финалето тој го победи Робин Содерлинг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

(Видео) Манчевски: Регистарот на население ќе помогне за пречистување на Избирачкиот список

Регистарот на население ќе биде алатка која ќе го помогне спроведувањето на пописот, а податоците од Регистарот ќе бидат и...

Македонија33 минути

Сивиот дом замина во историјата, децата од „Ранка Милановиќ“ сместени во групни домови

Во двата мали групни дома отворени денеска се згрижени децата што досега престојуваа во поранешната установа „Ранка Милановиќ“. Од денеска...

Топ2 часа

Скопјанец со пиштол на дијаболи сакал да ограби златарници во Охрид

Дваесет и тригодишен скопјанец со пиштол на дијаболи влегол во златарници во Охрид сакајќи да ги ограби. Според информациите на...

Македонија2 часа

(Видео) „Екогерила“: Масовна сеча на шума на Шара за да се градат хидроцентрали

Се опустошува шумата на Шар Планина, масовно се сечат дрвјата за да се градат хидроцентрали, апармираат невладините организации од Тетовскиот...

Топ3 часа

Расчистено убиството во Кочани – синот го избол татка си до смрт

Полицијата го расчисти убиството што се случи на крајот на септември во Кочани. Истрагата покажала дека синот со нож го...

Македонија3 часа

Заев-Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за почеток на преговорите

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за почеток на преговорите за пристапување во...

Европа3 часа

Постигнат договор за брегзитот

Договорот за брегзитот, конечно, е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија за новиот...

Македонија4 часа

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа5 часа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси, ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион6 часа

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет6 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа6 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија17 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија18 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија21 час

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа22 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија23 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија1 ден

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија1 ден

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија1 ден

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Досие