Контакт

Спорт

Сејдини до Мојсовски: За ова, драг Наумче Мојсовски, се одговара

Објавено пред

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини, на прес-конференција реагира на вчерашното соопштение на Агенцијата за млади и спорт (АМС).

АМС, вчера, ја извести јавноста за продолжување на неправилностите во работата на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) спротивни од Законот за спортот, утврдени со инспекцискиот надзор извршен на денешен ден пред две години.

Сејдини вели дека дека решението на второстепената комисија е конечно и против него нема право на жалба, но дека има право на тужба против, на овој начин, донесениот управен акт.

ФФМ во согласност со законите поднесе тужба, со која поведе управен спор против државната комисија за одлучување во втор степен во врска со нејзиното решение.

Во продолжение е обраќањето на првиот човек на ФФМ, Муамед Сејдини.

„Со факти и одлука на хартија да им покажеме и потврдиме колку не знаат и колку не се срамат што не знаат.

За тоа, драг Наумче Мојсовски, директор на Агенцијата за млади и спорт – се одговара.

Во текот на вчерашниот ден, и до мене стигнаа шпекулации дека одредени претставници на клубовите од македонската лига се повикувани во државни институции, присилувани да потпишуваат некаква поддршка за бојкот на Генералното Изборно Собрание на Фудбалската федерација на Македонија, уценувани со поделбата на ваучерите. Шпекулациите одеа дотаму што на големо се споменуваше и името на Премиерот на нашата држава.

Одбивав да верувам во таквите „игри без граници“ сѐ додека не го прочитав соопштението од Агенцијата за млади и спорт објавено на нивната официјална страна.

Во известувањето од Агенцијата за млади и спорт се вели дека при извршен инспекциски надзор во Фудбалската федерација на Македонија се утврдени низа неправилности спротивно на Законот за спорт.

Наведуваат дека решението било обжалено и после сите институционални и законски процедури и рокови, жалбата беше отфрлена како неоснована од страна на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочна постапка, со што Решението стана правосилно и извршно и против него не е дозволена жалба.
И сега доаѓаме до моментот од кој треба да се срамиме сите ние од начинот на кој постапуваат одредени наши инситуции, во овој случај највисокото државно тело за спорт.

Вистина е дека решението на второстепената комисија е конечно и против истото нема право на жалба. Но, има право на тужба против, на овој начин, донесениот управен акт.

Фудбалската федерација на Македонија согласно законите поднесе тужба со која поведе Управен спор против државната комисија за одлучување во втор степен во врска со нејзиното Решение.

И бидејќи овој „сакам кажам – не знам речам“ начин на комуникација е нивен избор, а ние „на сила“ сме принудени да се браниме од нешто што не е вистина, еве, тука пред вас и пред цела јавност ја објавувам пресудата од поднесената тужба против поништеното решение кое Агенцијата за млади и спорт најави дека ќе го спроведува.

Пресудата вели дека тужбата на тужителот Фудбалска федерација на Македонија СЕ УВАЖУВА. Решението се ПОНИШТУВА.
За ова, драг Наумче Мојсовски, директор на Агенција за млади и спорт се одговара.

За ваквиот начин на постапување се известени УЕФА и ФИФА, кои го следат овој случај од моментот кога се вршеше инспекцискиот надзор. Известени се за сите одлуки и начинот на кои се носени тие одлуки.

Не дај Боже, никој од нас не посакува, но чувствувам обврска да истакнам дека ваквото постапување може да донесе „квантен скок“ ама наназад за македонскиот фудбал и нашите репрезентации.

Причина за тоа нема да биде Фудбалската федерација на Македонија, ниту јас како претседател, туку срамното и слепо однесување на поединци и институции со цел да се стави рака врз Фудбалската федерација на Македонија.

На крајот, Ве уверувам дека Фудбалската федерација на Македонија ќе продолжи да се спротивставува на било каков притисок кој не доаѓа од фудбалското семејство. За сѐ друго сме отворени за соработка се цел продолжување на сонот кој го живееме“.

Фото/ffm.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фергусон: Се плашев дека веќе нема да можам да зборувам

Објавено пред

Легендарниот менаџер на Манчестер јунајтед, Сер Алекс Фергусон признава дека се плашел дека ќе го загуби сеќавањето и гласот откако доби мозочен удар во 2018 година.

79-годишниот Шкотланѓанец, кој сигурно е еден од најголемите фудбалски тренери во историјата, мораше да оди на операција и помина неколку дена во болницата во Салфорд по болеста.

„Една од првите работи кои ги кажав денот по операцијата кога моето семејство дојде да ме види, беше за моето сеќавање. Преживеав со сите прекрасни сеќавања на мојот живот. Следната недела го загубив гласот. Не можев да кажам ништо и тоа беше ужасно. Работите ми поминуваа низ умот – дали ќе ми се врати сеќавањето? Дали повторно ќе можам да зборувам?“, вели Фергусон.

Тој објаснува дека по работа со лекарите, гласот му се вратил по 10 дена.

„Терапевтот за говор дојде и ми кажа да ги запишам сите членови на семејството , на мојот фудбалски тим. Таа ме прашуваше прашања за животни, риби, птици.. На крајот, по 10 дена ми се врати гласот. Кога поминав ни тоа, сфатив дека сеќавањата ми се тука“, објаснува Ферги.

Алекс Фергусон беше менаџер на Манчестер јунајтед од 1986 до 2013 година, освојувајќи 13 титули од Премиер лигата, 5 ФА купа и две титули од Лигата на шампионите. Во 1999 година беше прогласен за витез од кралицата Елизабета Втора, откако Јунајтед освоија тројна титула (ЛШ, Премиер лига и ФА куп).

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Мора да го почитувате Сити, бидејќи ние секогаш се бориме за титула

Објавено пред

Пеп Гвардиола вели дека Манчестер сити заслужиле почит како врвен клуб поради тоа што постојано се борат за титулата во Премиер лигата, за разлика од другите големи англиски клубови кои честопати не влегуваат ниту во Лигата на шампионите.

Сити може да направи голем чекор до трета титула од Премиер лигата во последните четири години доколку во градското дерби го совладаат второпласираниот Манчестер јунајтед, а веќе се во финалето на Карабао купот, во четврт-финалето на ФА купот и имаат 2:0 предност од првиот меч од осминафиналето на Лигата на шампионите против Борусија Менхенгладбах.

„Најубава работа која ја направи клубов во последната деценија е што секогаш кога ја освојувавме титулата, следната сезона повторно бевме во борба за титула. Најниска позиција по освојување на титулата беше второ место. Ако ги погледнете другите шампиони, тие се борат за место во топ 4 и тоа покажува дека ние ја имаме постојаноста цело време. Не е важно во кое натпреварување, ние одиме на победа и само на победа. Една титула се освојува, но кога си постојано во борба за титулата, цела деценија, тоа е нешто што носи гордост. Затоа сме врвен клуб“, вели Гвардиола.

Ова доаѓа откако минатогодишиот шампион Ливерпул е на седмото место во Премиер лигата и ги очекува битка за пласман во ЛШ. Челси во 2017/18 и 2015/16, Лестер во 2016/17 и Манчестер јунајтед во 2013/14 не успеаја да влезат во топ 4 една година откако ја освоија титулата. Сити, пак, се единствениот клуб во 12 години кој освои две титули во низа (2017/18 и 2018/19) и влегоа во ЛШ 10 сезони во низа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ибрахимовиќ им порача на Италијанците: Сите може да бидете Златан

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ го заврши гостувањето на музичкиот фестивал Санремо, по што имаше говор пред италијанската јавност која беше воодушевена.

На крајот, тој објасни зошто се решил да биде гостин на Санремо и се заблагодари на својот „втор дом“ Италија, откако на фестивалот ја играше својата улога на „арогантно лошо момче“, велејќи дека ја презема контролата на Санремо.

„Сите го знаеја Златан пред овој фестивал, зошто тогаш Златан дојде тука? Бидејќи ги сака предизвиците, адреналинот. Ако не се предизвикуваш, нема да победиш. Одиграв 945 натпревари во мојата кариера и победив во многу од нив, но не во сите. Освоив 11 титули, но и загубив неколку. Освоив трофеи, но и ги загубив. Јас сум Златан без да победам на сите натпревари. Јас сум Златан и кога губам и кога победувам. Неуспехот не е спротивен од успехот, туку е дел од успехот. Да не се прави ништо е најголемиот неуспех од сите. Ако Златан може да направи грешка, тогаш можете и вие, најважно е да правите разлика секој ден: посветеност, изддржливост, концентрација. На овој фестивал сум да ви кажам дека на свој мал начин, сите можете да бидете Златан. Ви благодарам Италија, мојот втор дом“, изјави Ибрахимовиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет2 часа

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија2 часа

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет2 часа

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Свет14 часа

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Македонија16 часа

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Топ18 часа

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија19 часа

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Македонија24 часа

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија1 ден

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Топ1 ден

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница. Според информациите на МВР, вчера полициски службеници...

Македонија1 ден

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Полицијата затекна 11 гости во чајџилница во Гостивар, после 21 часот. Сопственикот е приведен и против него ќе биде поднесена...

Регион1 ден

Делумно затворање во Србија – угостителските објекти и продавниците нема да работат цел викенд

Од денес напладне во 12 часот до понеделник во 6 часот наутро во Србија ќе се применуваат нови мерки на...

Свет2 дена

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина...

Европа2 дена

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Македонија2 дена

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија2 дена

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија2 дена

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Топ2 дена

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ2 дена

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Досие