Контакт

Спорт

Секогаш има што да се научи од Норвешка (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Објавено пред

Женската ракометна репрезентација на Македонија загуби од актуелниот европски и светски шампион Норвешка со 18:24 во ЕХФ Еврокупот. Македонските ракометарки се држеше одлично до 45 минута, кога резултатот беше 16:17, но Норвежанките со серија од седум гола успеаја да стигнат до триумф. Сепак, ова е двомеч од кој може да се извлече големо искуство.

dobivaj vesti na viber

Најдобри стрелци во македонската репрезентација беа Саздовска со шест, како и Ристовска и Јанеска со по три гола, а голманката Мицевска собра 14 одбрани.

Кај Норвешка, Фауксе даде шест гола, додека Арнцен постигна пет погодоци.

Норвешка останува на првото место на табелата во ЕХФ Еврокупот со десет бода, а Македонија е последна без бодови.

Вториот натпревар овие две селекции ќе го одиграат в недела во 16 часот, во Норвешка.

Фото: Игор Паневски

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Перез им соопштил на играчите дека Мбапе нема да дојде во Реал

Објавено пред

Фудбалскиот свет со нетрпение очекува Килијан Мбапе да ја соопшти одлуката, каде ќе ја продолжи кариерата. Францускиот ас, по завршувањето на сезоната ќе биде слободен играч. ПСЖ и Реал Мадрид се тркаат за неговиот потпис.

dobivaj vesti na viber

До пред некој ден се чинеше дека Мбапе ќе се пресели во Мадрид, но според новинарот Гиљемо Балага, на „Сантијаго Брнабеу“ не се сигурни дека ова ќе се случи.

Балага тврди дека претседателот на Реал, Флорентино Перез, токму тоа им го кажал на играчите на „кралскиот клуб“ во соблекувалната по синоќешниот натпревар против Бетис.

„Само што ми кажаа дека Флорентино Перез вечерва во соблекувалната им рекол на играчите дека Мбапе НЕМА да дојде. Да почекаме и да слушнеме што ќе каже Мбапе пред да потврдиме нешто“, напиша Балага на „Твитер“.

Последната информација која ја откри мајката на Мбапе е дека двете понуди на Реал и на ПСЖ се сосема исти. И дека самиот Килијан ќе треба да ја реши дилемата каде ќе ја продолжи кариерата по 30 јуни: дали ќе го исполни детскиот сон и ќе потпише за Реал или ќе остане во својата татковина, да се обиде на „светците“ да им го донесе првиот трофеј во Лигата на шампионите во историја.

Никој не ја спомнува понудата на Ливерпул, кој наводно се вклучил во трката. Очигледно, колку и да се моќни, „црвените“ не можат финансиски да му парираат на богатиот ПСЖ, ниту пак на Реал.

Сепак, конечното решение на оваа сапуница, која предолго трае, треба да се слушне во недела, кога Мбапе најави на светот ќе му ја соопшти својата одлука.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти: Заврши кариерата на Иско во Реал

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти потврди дека Иско ќе го напушти клубот на крајот од оваа сезона. Иско вчера се прости од „Сантијаго Бернабеу“, во последното коло од Примера против Бетис (0:0), шанса доби во последните 20 минути.

dobivaj vesti na viber

„Кариерата на Иско овде штотуку заврши. Тој беше важен дел од овој тим во последните неколку години, одигра одлични натпревари, но можеше да направи поголема кариера во Реал. Му посакувам се најдобро”, изјави Анчелоти

Иско, оваа сезона во Примера одигра само 304 минути.

Иско во Реал пристигна пред девет години од Малага за 30.000.000 евра. За мадридскиот клуб одигра 352 натпревари и постигна 53 гола со 56 асистенции. Во Реал стана и шпански репрезентативец (38 настапи, 12 голови).

30-годишниот играч за врска би можел да ја продолжи кариерата во Бетис.

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА ги прогласи најдобрите дефанзивни петорки

Објавено пред

НБА лигата објави кои десет играчи се најдоа во најдобрите две одбранбени петорки оваа сезона. Листата ја предводи бекот на Бостон Селтикс Маркус Смарт, а Дрејмонд Грин, од Голден стејт Вориорс, го најде своето место во една од овие петорки, по седми пат во својата десетгодишна кариера.

dobivaj vesti na viber

Смарт доби 99 гласа за место во првата петорка и вкупно 198 поени, пет повеќе од Микел Бриџис од Финикс Санс. Во првите пет им се придружија францускиот центар на Јута Џез, Руди Гобер, суперѕвездата на Милвоки Бакс, Џанис Адетокумбо и Јарен Џексон Јуниор. од Мемфис Гризлис.

Во втората одбранбена петорка е уште еден играч на Бостон, центарот Роберт Вилијамс, како и Бам Адебајо од Мајами Хит, Џру Холидеј од Милвоки Бакс , Матис Тибул од Филаделфија Сеентисиксерс и споменатиот Дрејмонд Грин.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа2 часа

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа3 часа

(Видео) Торнадо во Германија, над 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион4 часа

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Европа14 часа

Русија: Целосно го зазедовме „Азовстал“, се предадоа и последните украински милитанти

Русија објави дека целосно ја зазела територијата на фабриката за челик „Азовстал“, во која беа позиционирани последните украински бранители на...

Македонија15 часа

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија16 часа

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија17 часа

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа17 часа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија22 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа22 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа23 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија23 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија1 ден

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија1 ден

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија1 ден

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа1 ден

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа1 ден

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа1 ден

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион1 ден

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...