Контакт

Спорт

Селски потег на црногорскиот ракометар Ласица кон македонските навивачи

Објавено пред

Македонија вчера доживеа болен пораз од Црна Гора, со што нашите противници останаа со најголеми шанси за втората рунда на Европското првенство, но крајот на мечот донесе непријатен момент во кој црногорскиот ракометар Марко Ласица се покажа како вистински „сељак“.

dobivaj vesti na viber

30-годишниот Ласица реши да влезе во конфликт со повеќебројните македонски навивачи, и дури плукна кон нив.

Црногорскиот капитен Васко Шеваљевиќ потоа се извинуваше за однесувањето на својот соиграч, а поголем инцидент спречи обезбедувањето и другите репрезентативци на Црна Гора.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гвардиола: Знаете зошто другите не се толку успешни како нас? Ние имаме добри играчи, тие не

Објавено пред

Манчестер сити е на чекор од четвртата титула во Премиер лигата во последните пет години. Избраниците на Пеп Гвардиола во последното, 38. коло ќе играат против Астон Вила, додека Ливерпул ќе се надева на кикс на клубот од Манчестер и со победа над Вулверхемптон да стигне до првото место.

dobivaj vesti na viber

Гвардиола во интервју за „Скај спорт“ ја истакна важноста на неговите играчи.

„Неверојатни луѓе и играчи со исклучителен квалитет. Без тоа нема тактики, идеи, ништо“, изјави шпанскиот стручњак.

„Сите тренери имаат неверојатни идеи и тактики. Секогаш кога ќе ме пофалите, не ви верувам ниту една секунда, имам толку многу сомнежи. Зад сето тоа стојат играчите, квалитетот, талентот и трудот. Добри сме кога следиме една идеја. Но, моите идеи не се попосебни од другите. Сум видел неверојатен број талентирани тренери во Премиер лигата“, изјави Гвардиола и дополни.

„Добри, сме кога се обидуваме целосно да следиме една идеја, но моите идеи не се посебни од другите. Најдов неверојатен број талентирани тренери во Премиерлига и Чемпионшип кои не се успешни. Знаете зошто? Тие немаат добри играчи, кои ние ги имаме, толку е едноставно“, изјави Гвардиола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ренџерс го освоија Купот на Шкотска

Објавено пред

Фудбалерите на Глазгов Ренџерс на триумфален начин ја завршија сезоната, во која останаа без титулата во Шкотска и без трофејот во Лига европа. „Полицајците“, по пауза од 13 години успеаја да го освојат Купот на Шкотска.

dobivaj vesti na viber

Ренџерс, во драматичното финале, по продолжението го победија Хартс со 2:0.

Четири дена по поразот, во пенал серијата, од Ајнтрахт, Ренџерс успеаја да го скршат отпорот на Хартс.

Ренџерс доминираа во текот на целиот натпревар натпревар, но дефанзивно ориентираните гости одлично се бранеа. Најмногу благодарение на голманот Гордон. Арибо и Рајан Кент пропуштија одлични можности во регуларниот дел од сезоната, додека Хартс остана без удар во рамката од голот на Мек Грегор.

Големата офанзива му се исплатеше на Ренџерс во 94. минута. По корнерот на Таверние и навидум елиминираната опасност, топката падна токму на ногата на Рајан Џек, кој непогрешливо шутираше од 16 метри.

Играчите на Хартс паднаа во тој момент. Свесни дека ја пропуштија шансата. Многу брзо, се беше решено. Ренџерс одигра школска контра само три минути подоцна, која со гол за круиса Рајт.

Глазгов Ренџерс го освои 34. трофеј во Купот на Шкотска.Прикажи повеќе...

Спорт

„Ова што го прави ПСЖ е навреда за фудбалот“

Објавено пред

Одлуката на Килијан Мбапе да го одбие Реал и да остане во Париз предизвика тектонски пореметувања во фудбалскиот свет. Сите релевантни светски медиуми објавија дека Мбапе, вечерва по завршувањето на натпреварот со Мец, со кој ќе биде спуштена завесата во Лига 1, ќе ја соопшти својата одлука.

dobivaj vesti na viber

И додека новинарите се занимаваат со неверојатните суми пари што ќе ги заработи Мбапе на „Паркот на принцовите“, на Твитер се огласи првиот човек на шпанската Ла Лига, Хавиер Тербас.

„Она што го прави ПСЖ со обновувањето на договорот на Мбапе за големи пари Мбапе, додека известува за загуби од 700 милиони евра во последните сезони и троши повеќе од 600 милиони на плати, е навреда за фудбалот. Ал-Келаифи е опасен како и Суперлигата“, напиша Тебас на Твитер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ4 часа

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет4 часа

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа4 часа

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија6 часа

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет6 часа

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа11 час

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа11 час

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа12 часа

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...

Европа12 часа

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион13 часа

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Македонија1 ден

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија1 ден

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија1 ден

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа1 ден

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија1 ден

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа1 ден

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа1 ден

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија1 ден

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија1 ден

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...