Контакт

Спорт

Семејството на Меси ќе живее во замок покрај Париз?

Објавено пред

Лионел Меси не сака неговото семејство да живее во хотел и неговата сопруга Антонела го пронашла вистинското место за новиот дом во Франција – замок покрај Париз, кој вреди 50 милиони евра и во кој во минатото престојувал Шарл де Гол, тврдат француските медиуми.

34-годишниот Меси, со сопругата и трите деца живее во хотелот „Ројал Монсо“ во Париз, каде што честопати се сместени фудбалерите на ПСЖ кога ќе пристигнат во клубот, но Аргентинецот не сака неговото семејство да биде „затворено“ во хотелска соба.

Иако, секако, не се работи за голем француски замок налик на Версај, замокот во Ле Весине во близината на Париз нуди доволно луксуз. Замокот е изграден во 1899 година, има фантастични 30 соби, внатрешен базен, домашно кино, теретана, огромна гаража и терен за сквош. Според француските медиуми Антонела веќе го „пикирала“ замокот, но конечната одлука ќе биде донесена кога Меси ќе го посети замокот.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Момче со неморална понуда се обиде да го добие дресот на Меси

Објавено пред

ПСЖ, синоќа, го победија Лајпциг со 3:2. Лионел Меси со два гола не дозволи гостите да забележат сензационална победа во Париз.

На „Паркот на принцовите“, покрај аргентинскиот фудбалер, вниманието го привлече едно момче со невкусен и неморален транспарент.

„Лео дај ми го дресот, ќе ти ја дадам мојата мајка“.

Мајката која момчето му ја дава на Меси стои до својот син.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рајола најавува голем трансфер – Де Лихт од јануари во Барселона

Објавено пред

Каталонскиот „Ел Насионал“, во јануарскиот преоден рок, најавува вистинска трансфер-бомба. Главен актер е клиент на контроверзниот менаџер Мино Рајола.

Според овој извор, Рајола е во контакт со луѓето од Барселона, околу евентуалниот трансфер на Матијас Де Лихт.

Холандскиот репрезентативец не бил задоволен од статусот што го има во Јувентус. Од почетокот на сезоната одиграл само 669 минути. Предност кај Масимилијано Алегри имаат ветераните Џорџо Кјелини и Леонардо Бонучи.

Барселона сакаше да го донесе Де Лихт и во 2019 година, меѓутоа Рајола тогаш ја прифати понудата од Јувентус. „Страта дама“ за Де Лихт плати 75.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Музерски суспендиран поради допинг во 2013 година

Објавено пред

Дмитриј Музерски (32), олимписки шампион со Русија од Лондон 2012 година, во моментов е суспендиран поради позитивен допинг-тест во 3013 година. Оваа необична информација ја објави неговиот клуб во Јапонија, Сантори Санбрдс.

Музерски, во 2012 година на ОИ во Лондон, го креираше неверојатниот пресврт во финалето на одбојкарскиот турнир. Русија губеше 2:0 од Бразил, на крајот победи со 3:2.

Во клупската 2012/2013, Музерски ја предводеше Локомотива од Белгород до дуплата круна. Во 2013 година тој паднал на допинг-тестот.

Суспензијата на Музерски му била потврдена во април 2021 година и трае до 4.јануари 2022.

Нејасно е зошто спортист кој бил позитивен на допинг во 2013 година, суспензијата ја одработува осум години подоцна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија38 минути

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија1 час

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт4 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија17 часа

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија18 часа

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија19 часа

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија20 часа

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија22 часа

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија23 часа

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија24 часа

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија1 ден

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија1 ден

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа1 ден

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион1 ден

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет1 ден

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија2 дена

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на Државната изборна комисија. Во...

Македонија2 дена

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Македонија2 дена

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Досие