Контакт

Спорт

Сент Луис Блуз го освоија Стенли Купот (Видео)

Објавено пред

Сент Луис Блуз прв пат во 52 годишната клупска историја ја освоија титулата во професионалната хокеарска НХЛ-лига. Блуз во финалната серија забележаа победа над Бостон Буинс 4-3.

„Мајсторката“ за Стенли Купот се одигра во Бостон, а хокеарите на Сент Луис славеа со 4-1. Титулата за Булз е историска и бидејќи се првиот тим што во разигрувањето влегле од последното место, а на крајот ја освоиле титулата.

Блуз е франшиза која најдолго време ја чекале шампионската титула.

Првиот гол на натпреварот го постигна О’Рајли, а потоа предноста на Блуз ја зголеми Пјетранџело. Конечниот триумф потоа го најави Шен во третиот период, а ја потврди Санфорд. Почесниот гол за Бостон го постигна Гризлик.

Голманот на Сент Луис Блуз Бинигтон успеа да одбрани 32 од 33 удари упатени кон неговиот гол, додека О’Рајли ПОјетранџело станаа петтиот и шестиот играч што во финалниот меч забележале по гол и асистенција.

Наградата наречена Кон Смит, која му се доделува на МВП (најкорисен играч) ја доби играчот на Блуз О’Рајли.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо ги наброја своите рекорди и се заблагодари на „прекрасниот пречек“ во Италија

Објавено пред

Кристијано Роналдо се заблагодари на навивачите на Јувентус и на португалската репрезентација во интересна објава на Инстаграм за одбележување на крајот на сезоната.

Првата сезона на ЦР7 во Јуве заврши со осма титула едноподруго во Серија А, а тој ја освои наградата за најдобар играч во Италија со 21 постигнат гол.

„Каква незаборавна сезона. Нови искуства, огромен клуб, возбудлив град, срушени рекорди и уште три титули. Прво морам да се заблагодарам на навивачите на Јувентус за прекрасниот пречек во Италија. Вие сте важниот дел на сите наши победи. Исто така огромна благодарност до сите навивачи низ целиот свет, посебно на Португалците кои помогнаа да стигнеме до историска победа за нашата земја. Никогаш нема да ги заборавам одличните моменти и новите ркорди во 2019“, напиша Роналдо на Инстаграм.

По ова следуваше долгата листа на лични рекроди кои тој ги остварил во календарската година.

– Победнички гол во италијанскиот Суперкуп.

– Победа во Серија А, најдобар фудбалер и 21 гол.

– Победа во Лига на нации и хет-трик.

– Прв фудбалер со 100 победи и 125 гола во Лигата на шампионите.

– Прв фудбалер со 10 титули на УЕФА.

– Прв фудбалер кој постигнал во сите финални натпревари: Светско првенство, Европско првенство, Куп на конфедерации и Лига на нации на УЕФА.

 

View this post on Instagram

 

What an unforgettable season! New experiences, gigantic club, exciting city, broken records and three more titles! I have to thank all of Juventus fans for the wonderfull way I was welcomed in Italy! You’re a very important part of our victories! Thanks to all my fans around the world and particularly to the portuguese people that helped us reach another historical win for Portugal! You’ll allways have a special place in my heart! Personaly, I’ll never forget the great moments and new record-breaking achievments I’ve had so far in 2019: – Italian Supercup winning goal; – Serie A win, Best Player and 21 goals; – Nations League win and hat-trick; – First Player to reach 100 wins and 125 goals in Champions League; – First Player to win 10 UEFA titles; – First Player to score in all National Teams final stages: FIFA World Cup, UEFA European Cup, FIFA Confederations Cup and UEFA Nations League; – First Player to score in 10 consecutive National Teams final stages from 2004 to 2019; See you soon! Together we’ll keep fighting for new and amazing conquests! I’m counting on you! 🇵🇹🇮🇹🌍 🤜🏻🤛🏻🙌🏻💪🏻

A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on Jun 14, 2019 at 10:53am PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

Савичевиќ: Црвена звезда фрли „атомска бомба“ на црногорскиот фудбал

Објавено пред

Претседателот на Црногорскиот фудбалски сојуз и во исто време легенда на Црвена звезда, Дејан Савичевиќ во интервју за Црногорската ТВ го обвини претседателот на Зведа, Звездан Терзиќ дека ги уценувал фудбалерите на неговата земја по контроверзните случки пред мечот со Косово.

Пред мечот, кој заврши 1:1, селекторот Љубиша Тумбаковиќ и фудбалерите на Звезда, Филип Стојковиќ и Мирко Иваниќ одбија да играат против Косово наводно поради притисоци од Србија. Савичевиќ директно го обвини Терзиќ.

„Тој беше еден од клучните луѓе кои правеа притисок на фудбалерите на Звезда. Секако, преку навивачите. Дали му беше страв од навивачите, од полицијата, од тајните служби… Се знае дека тие се продолжена рака на власта. Тој ден кога ние игравме со Косово, нивната женска ракометна репрезентација играше со Косово и немаше проблем. Некои луѓе од Србија му порачаа на Тумбаковиќ: ’Не играат фудбалерите на Звезда, нема ти да не предадеш’. Терзиќ фрли атомска бомба на фудбалот во Црна Гора. Ние ќе го преживееме тоа. Дали беше стравот од навивачите, уцена… “, вели Савичевиќ.

Црногорскиот селектор Тумбаковиќ и двајца фудбалери одбија да играат со Косово

Прикажи повеќе...

Спорт

Така се прави! У-15 фудбалерите на Рома по титулата ги тешеа ривалите од Милан (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на У-15 селекцијата на Рома го освоија италијанскиот шампионат, откако со 2:0 ги совладаа Милан, и пофалбите се заслужени, но најмногу за спортскиот однос – тие по победата ги тешеа младите ривали од „росонерите“.

Наместо лудо да ја слават титулата во Равена, момчињата на Рома очигледно беа добро спортски воспитани и решија да си пружат рака со ривалите од Милан. Секоја чест и пример за сите млади фудбалери и спортисти.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи...

Регион14 часа

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Албанската полиција уапсила 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Пјеренџас. Тие се товарат за блокирање...

Македонија18 часа

Светски ден на крводарителствотo: Да ја покажеме својата хуманост грижејќи се едни за други

По повод 14 јуни, Светскиот Ден на крводарителството, Министерството за здравство упати повик до граѓаните и во иднина да ја...

Бегството на Груевски21 час

Заев за ФАЦ: Знаеме дека Груевски побегнал криејќи се во багажник

Во интервју дадено за угледниот германски весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ) премиерот Зоран Заев обелодени нови детали во врска со...

Македонија22 часа

Втор земјотрес на подрачјето на Охрид за помалку од една недела

Земјотрес чиј епицентар се наоѓал на 140 километри југозападно од Скопје и потекнува од охридското епицентрално подрачје, бил регистриран синоќа...

Македонија22 часа

Слободата на Јанкулоска зависи од одлуката на врховните судии

Ако за 16 дена петмина врховни судии не одлучат за времената мерка на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, таа...

Свет23 часа

САД објавија снимка како Иран отстранува мина од танкер во Оманскиот Залив

Американската војска објави снимка на која, како што тврдат од таму, се гледа како Иранската револуционерна гарда отстранува мина која...

Домашен1 ден

Осуда од ФФМ откако репрезентативецот Алиоски беше избркан од прилепски ресторан

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) се огласи по информацијата дека репрезентативецот Езџан Алиоски бил избркан од ресторан во Прилеп, откако...

Свет1 ден

Америка го обвини Иран за нападот на танкерите во Оманскиот Залив

За нападот на танкерите во Оманскиот Залив одговорен е Иран, изјави американскиот државен секретар, Мајк Помпео. „Процената на владата на...

Топ2 дена

Кумановци изнајмиле стан за да продаваат хероин во Охрид

Охридската полиција поднесе кривична пријава против двајца кумановци на возраст од 33 и 41 година поради сомнение дека продавале хероин...

Македонија2 дена

(Видео) Јанева: Ако ме викнат, ќе го презентирам извештајот и во Собранието

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на која на 15 септември ѝ истекува мандатот, два и пол часа го...

Македонија2 дена

(Видео) Меркел: Германија во септември ќе одобри старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија

Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија, согласно утврдените...

Македонија2 дена

(Видео) ГОБ „8 Септември“ доби хелиодром

Од вчера во Градската општа болница „8 Септември“ ставен е во функција хелиодромот што се наоѓа на само неколку метри...

Вести2 дена

Потпишани документите за екстрадиција на Асанж во САД

Британскиот министер за внатрешни работи, Сајид Џавид, го потпиша налогот за екстрадиција на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, на САД,...

Топ2 дена

Скопјанец загина во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Педесет и седумгодишен скопјанец загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера попладне на магистралниот пат Радовиш-Штип. Според информациите на МВР,...

Македонија2 дена

Холандија даде дозвола за преговори со Северна Македонија, а ги блокира за Албанија

Холандскиот парламент синоќа гласаше против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува...

Топ2 дена

Во несреќата на „Првомајска“ загинаа 21-годишно момче и 48-годишен маж

Дваесет и едногодишно момче и 48-годишен маж загинаа во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на улицата Првомајска, сега Борис...

Македонија2 дена

Јанкулоска бара разрешување на судијката Кацарска

Сопругот на ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, Влатко Илиевски, испратил претставка до Судскиот совет  за разрешување на судијката од...

Македонија2 дена

МВР објави оглас за 600 полицајци

Министерството за внатрешни работи објави оглас за вработување на 600 полицајци. На огласот се бараат полицајци за секторите за внатрешни...

Македонија2 дена

Заев утрово кај Меркел

Премиерот Зоран Заев денеска и утре е во дводневна посета на Германија. Тој утрово се сретна со канцеларката Ангела Меркел,...

Досие