Контакт

Спорт

Сензација во Јапонија, Зубчиќ победи во велеслалом

Објавено пред

Филип Зубчиќ ја забележа првата победа во кариерата со што влезе во историјата на хрватското скијање. Зубчиќ со триумфот во Јузава Наебу, Јапонија стана првиот Хрват кој не е од семејството Костелиќ со победа во Светскиот куп.

Зубчиќ победи на велеслаломот со импресивното второ возење. По првата трка тој се наоѓаше на 12 место со 1,58 секунди послаб резултат од лидерот во тој момент Хенрик Кристоферсен.

Во втората трка тој „леташе“ по патеката, успеа да ја надомести големата разлика и да триумфира со вкупно време 2.37.25 минути.

Второто место со 74 стотинки заостанување зад Зубчиќ го освои Марк Одермат од Швајцарија, додека трет беше Американецот Томи Форд.

Хрватот по шест трки во велеслалом се наоѓа на третото место во вкупниот поредок во оваа дисциплина со 56 поени помалку од лидерот Жан Крајнец од Словенија.

До крајот на сезоната ќе се возат уште три трки во велеслалом.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ФИФПРО: Повеќето фудбалери не можат да си дозволат намалување на платата

Објавено пред

Многу професионални фудбалери низ целиот свет заработуваат малку повеќе од просечна плата и не можат да си дозволат нивните плати да бидат намалени за време на кризата со корона вирусот, објави Светскиот синдикат на фудбалери (ФИФПРО) за Ројтерс.

Фудбалерите на Барселона и Атлетико Мадрид во Шпанија и Јувентус во Италија веќе прифатија драматично намалување на платите, а постои јасно барање таков потег да одобрат и фудбалерите во Премиер лигата, но генералниот секретар на ФИФПРО, вели дека ситуацијата во послабите лиги е критична.

„Повеќето фудбалери смеат да си дозволат намалување на платата како било кој работник. Нивниот приход не е толку голем како што веруваат луѓето. Повеќето фудбалери земаат плата околу просекот во земјите во кои играат. Постојат и фудбалери кои играат за минимални плати, и секое кратење ќе има последици на основните работи како исхраната и киријата. И во Италија не е исто на пример – Јувентус имаат поинакви плати од тие клубови кои се на дното на табелата“, вели Јонас Бер-Хофман.

Тој додава дека засега мнозинството клубови се однесува „разумно“, но дека имало и некои неприфатливи отпуштања.

„Во дел од светот многу клубови се решаваат за масовно отпуштање и кратење на платите со услови кои фудбалерите не можат да ги прифатат. Знаеме дека мнозинството клубови се под финансиски притисок, но има и некои цинични реакции на искористување на ситуацијата“, вели Бер-Хофман.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рафа го пофали Ѓоковиќ за борбата против корона вирусот: Хвала Ноле!

Објавено пред

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ можеби се лути ривали на тениските терени, но надвор од спортот и двајцата се познати по своите хуманитарни акции и шпанскиот тениски ас јавно му се заблагодари на Србинот за помошта која тој ја дал во борбата против корона вирусот.

Надал, заедно со кошаркарската легенда Пау Гасол неодамна објавија кампања за собирање пари за Црвениот крст на Шпанија, една од најпогодените земји од вирусот, а Ѓоковиќ јавно застана зад таа иницијатива за собирање на 11 милиони евра.

„Големо благодарам до Новак Ѓоковиќ за својата работа на нашата кампања за помагање на тие кои помошта им е најнеопходна во борбата со корона вирусот. Хвала Ноле“, напиша Надал на Твитер.

Самиот Ѓоковиќ донираше милион евра за борбата против корона вирусот во неговата татковина.

Прикажи повеќе...

Спорт

И Серија А одложена на неопределено време, Јуве би ја одбил титулата?

Објавено пред

Лега Серија А одлучи италијанскиот шампион да се откаже од предвиденото враќање на 2 мај, што значи дека лигата е одложена на неопределено време додека „здравствените услови“ не го дозволат враќањето.

Ова е резултат на состанокот на Лигата со Синдикатот на фудбалери (АИЦ) за да се разгледаат плановите за продолжување на сезоната и намалување на платите поради пандемијата на корона вирусот. Иако за платите нема постигнато договор, Серија А преку соопштение потврди дека слично како и Премиер лигата, сега паузата е на неопределено време.

„Собранието на Лега Серија А се оддржа со присуство на сите 20 клубови преку видео-конференција, а по преговорите со УЕФА, стана јасно дека спортските натпреварувања ќе можат да продолжат само кога здравествените услови ќе го дозволат тоа, бидејќи во прв план треба да биде здравјето на фудбалерите и на публиката“, се вели во соопштението на Серија А.

Во исто време, претседелот на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ), Габриеле Гравина тврди дека Јувентус ќе ја одбие титулата доколку шампионатот биде прекинат. Јувентус има еден поен предност на табелата пред Лацио.

„Откажувањето на сезоната би било компликувано и многу неправедно. Скудетото би требало да биде доделено, а Јувентус не сакаат такво решение“, изјави Гравина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет8 часа

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Свет9 часа

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија10 часа

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија11 час

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ13 часа

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија13 часа

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија13 часа

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија14 часа

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија15 часа

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Македонија15 часа

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари за квадрат, колку што...

Економија16 часа

ЕУ понуди пакет од 100 милијарди евра за спречување на отпуштањето работници

Европската комисија предложи нов финансиски пакет за да се обезбеди целосна исплата на работниците во компаниите погодени од пандемијата на...

Македонија18 часа

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и за родилките, како и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Регион18 часа

„Твитер“ избриша повеќе од 8.500 налози поврзани со Вучиќ

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8.500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српската напредна партија....

Регион18 часа

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централнодесничарска...

Свет19 часа

Трамп незадоволен кога затвореници во САД завршија на слобода поради коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека не му се допаѓа одлуката на затворските власти во Калифорнија, Мичиген и во Пенсилванија...

Свет19 часа

Кинеските власти објавија 31 нов случај на коронавирус

Кинеските власти соопштија дека има пријавено 31 нов случај на коронавирус, при што 29 се поврзани со лица од странство,...

Регион19 часа

Сасоли: ЕУ бара начин како да му помогне на Западен Балкан да се справи со пандемијата

„Живееме во време на предизвик без преседан, предизвикан од пандемијата со Ковид-19. Глобалните проблеми не може да имаат национални решенија...

Свет1 ден

Британија го зголемува бројот на дневни тестирања на 100.000

Британскиот министер за здравство вети за десетпати дека ќе го зголеми бројот на дневните тестирања на коронавирус, со што до...

Свет1 ден

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Досие