Контакт

Спорт

Сензација во Мелбурн, испадна првата носителка

Објавено пред

Каролина Мухова приреди едно од најголемите изненадување на годинешното издание на Австралија опен. Тенисерката од Чешка во четврт-финалето со пресврт успеа да ја елиминира светската број 1, Ешли Барти.

Мухова славеше во три сета со 1/6, 6/3, 6/2 за 111 минути игра. Во полуфиналето Мухова ќе игра против Американката Џенифер Брејди.

До првото гренд слем полуфинале Мухова дојде на импресивен начин кога за 25 минути го загуби првиот сет, во кој освои само еден гем. Во првиот сет Мухова направи само еден винер и имаше 18 неизнудени грешки.

На почетокот од вториот сет таа побара медицински тајм-аут, кој траеше речиси 10 минути. Медицинските лица ѝ ги мереа пулсот и телесната температура. Потоа таа се врати на теренот и почна да игра многу подобро, а нејзината противничка правеше грешки во серија. Барти на крајот имаше 37 неизнудени грешки.

Мухова, 27. на ВТА-листата, во еден момент осови осум од девет гема.

Ова е нејзина втора победа над тенисерка од топ-5, а во сингл има само една титула во кариерата.

Мухова во полуфиналето ќе игра против 24. на ВТА-листата, Американката Џенифер Брејјди.

И Брејдо до најголемиот успех во кариерата дојде со пресврт во дуелот со сонародничката Џесика Пегула. Брејди победи со 4/6, 6/2, 6/1.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Луда драма меѓу Флензбург и ПСЖ

Објавено пред

Флензбург за малку ќе пропуштеше предност од 9 гола разлика (19:10) на полувреме, за на крајот да стигне до 28:27 победа над Пари Сен-Жермен за да се одвои на второто место на табелата во групата А во ЕХФ Лигата на шампиони, додека Кјелце победи кај Сегед со 30:26 за да остане на првото место.

Бундеслигашот имаше неверојатно прво полувреме, во кое апсолутно го декласираше тимот на Раул Гонзалез, меѓутоа ПСЖ кои пристигнаа во Германија со низа од пет победи во ЛШ, се вратија и го однесоа натпреварот во трилер завршница.

На 33 секунди пред крајот, ПСЖ со голот на Недим Ремили успеа да дојде на 27:28, а потоа Флензбург незамисливо да ја загубат топката. Ремили во брзата контра ја погоди само стативата.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Пик Сегед – Кјелце 26:30 (14:14)

Флензбург – Пари Сен-Жермен 28:27 (19:10)

Табела: 1.Кјелце 19, 2.Флензбург 17, 3.ПСЖ 12, 4.Мешков 11, 5.Сегед 10, 6.Порто 8, 7.Вардар 6, 8.Елверум 5.

ГРУПА Б

Мотор Запорожје – Алборг 27:29 (15:14)

Нант – Кил 24:24 (12:9)

ППД Загреб – Веспрем 28:35 (11:17)

Табела: 1.Барселона 26, 2.Веспрем 17, 3.Алборг 14, 4.Кил 12, 5.Мотор 12, 6.Нант 11, 7.Целје 6, 8.Загреб 0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Златан: Ил Феномено е најдобриот, кај Леброн не ми се допаѓа политиката

Објавено пред

Секогаш кога Златан Ибрахимовиќ ќе има интервју, има мал милион на извадоци кои можат да се направат наслов. Така и последното интервју со шведската „Дискавери“, за кое зборуваше зошто (оригиналниот) Роналдо е најдобриот на сите времиња и зошто не му се допаѓа НБА „кралот“ Леброн Џејмс.

„Секогаш им велам на тие со кои играм – Роналдо е фудбал. Тој Роналдо е поим за фудбалот. Начинот на кој се движеше, на кој ја прескокнуваше топката, тие неверојатни истрчувања. Според мене, нема подобар играч во историјата. Тука нема сомнеж“, вели Ибрахимовиќ.

Но, не сите спортски херои му се по вкусот на Швеѓанецот.

„Тоа што го прави Леброн Џејмс е феноменално, но не ми се допаѓа кога луѓето со одреден ‘статус’ решаваат да зборуваат за политика. Прави го тоа во што си добар. Играм фудбал бидејќи сум најдобар во тоа. Да бев политичар, ќе терав политика. Тоа е првата грешка што ја прават славните луѓе кога ќе станат славни. Подобро е да се држиш на страна од другите работи и да го правиш тоа во што си добар“, објаснува Златан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Обамејанг ги „спаси“ Арсенал, Наполи излета од Лига Европа

Објавено пред

Арсенал на „домашен“ терен во Атина со гол во 89. минута стигна до возбудлива 3:2 победа над Бенфика за да се пласира во осминафиналето на Европа, откако на првиот меч беше 1:1. Наполи, пак, не успеа да ја елиминира предноста на Гранада и покрај 2:1 победата (на гости беше 0:2 за шпанскиот клуб).

Без проблеми во осминафиналето влегоа Ајакс, Шахтјор и Вилјареал, додека норвешкиот Молде сензационалн победи со 1:0 кај Хофенхајм и го елиминираше бундеслигашот.

Арсенал први дојдоа до посакуваната предност во 21. минута преку капитенот Пјер-Емерик Обамејанг, но Диого Гонсалвес во финишот на првото полувреме израмни со спектакуларен гол од слободен удар. Обамејанг даде уште еден гол, кој беше поништен поради офсајд, пред Дани Себалјос во 61. минута да направи катастрофална грешка и да му ја подари топката на Рафа Силва кој го совлада Лено за 1:2. Киеран Тирни во 67. минута израмни на 2:2 и кога беше најпотребно во 89. минута, Обамејанг повторно „удри“ за 3:2 победа.

На „Диего Армандо Марадона“ во Неапол, Наполи бркаше 0:2 негатива од Гранада и започна одлично, откако Пјотр Зиелински постигна гол по само три минути игра. Гранада, сепак, успеа да израмни на 1:1 по 25 минути преку Монторо, а Наполи се врати во водство преку Фабијан Руиз во 59. минута, но примениот гол значеше дека Наполи треба да даде уште два гола.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/16 ФИНАЛЕ, 2.МЕЧ

Ајакс – Лил 2:1, прв натпревар 2:1, вкупно 4:2

Арсенал – Бенфика 3:2, прв натпревар 1:1, вкупно 4:3

Хофенхајм – Молде 0:1, прв натпревар 3:3, вкупно 3:4

Наполи – Гранада 2:1, прв натпревар 0:2, вкупно 2:3

Ренџерс – Антверпен 5:2, прв натпревар 4:3, вкупно 7:5

Шахтјор Доњецк – Макаби Тел Авив 1:0, прв натпревар 2:0, вкупно 3:0

Вилјареал – Ред Бул Салцбург 2:1, прв натпревар 2:0, вкупно 4:1

АРСЕНАЛ – БЕНФИКА

НАПОЛИ – ГРАНАДА

РЕНЏЕРС – АНТВЕРПЕН

АЈАКС – ЛИЛ

ХОФЕНХАЈМ – МОЛДЕ

ВИЛЈАРЕАЛ – САЛЦБУРГ

ШАХТЈОР – МАКАБИ

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија6 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија7 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија12 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија13 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија13 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија13 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа13 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион14 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа1 ден

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија1 ден

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија2 дена

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија2 дена

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет2 дена

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија2 дена

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија2 дена

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Досие