Контакт

Спорт

Сензација во најава: Холифилд се враќа во рингот со 57 години?

Објавено пред

Неверојатна вест стигна од светот на боксот.

Екс-боксерот, Ивандер Холифилд (57) кој во 2011 година се повлече од професионалниот спорт по победата со технички нокаут над Брајан Нилсен во Копенхаген најави желба повторно да се врати во рингот.

Се надева дека ќе се бори со Ридик Бау кој е надвор од боксот од 2008 година, а има 52 години.

Тие двајца се бореле меѓусебно трипати, во периодот од 1992 до 1995 година, а Бау славел две победи. Холифилд сака освета.

„Се надевам дека тоа ќе се случи, иако никој во последниот период не зборувал со мене на таа тема. Ако се случи – ок, ако не – нема врска. Сакам тоа да биде баш со Ридик Бау затоа што сме пријатели. Парите за кои зборуваат се извонредни, за само 3 рунди. Подготвен сум, можам тоа да го издржам“ – рече Холифилд.

Во продолжение потсетување на неговата легендарна борба против Мајк Тајсон, во која „железниот“ откина дел од увото на Холифилд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нови закани за „Ел класико“, каталонските националисти подготвуваат блокади

Објавено пред

Иако „Ел класико“, славниот дуел на Барселона и Реал Мадрид веќе еднаш беше откажан и презакажан за 18 декември, сега од Каталонија доаѓаат нови вести за закани по безбедноста, поради кои мечот повторно може да биде одложен.

„Цунами демократик“, една од групациите кои бараат каталонска независност, најавија дека ќе ги блокираат улиците околу „Ноу Камп“, со над 18.000 потпишани во иницијативата. Ова значи дека никој не може да ја гарантира безбедноста на навивачите и на фудбалерите на само осум дена пред дербито.

Организацијата ги повика своите поддржувачи да се појават на улиците во 16 часот, четири часа пред стартот на мечот. Од Реал Мадрид засега има реакција дека само ако се гарантира безбедно пристигнување на стадионот од хотелот „Принцеза Софија“ на само 600 метри од стадионот, нема потреба за одложување.

Првично мечот беше одложен бидејќи дојде по затворските казни кои ги добија организаторите на каталонскиот референдум за независност пред две години.

Покрај ова, „Марка“ јавува дека на саботниот меч на Барселона со Мајорка имало уште еден проблем со безбедноста – во текот на мечот на стадионот се појавил дрон, кој потоа бил соборен од обезбедувањето на стадионот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рускиот шампион во „шамарање“ доби шокантен нокаут: Ме стави во кома! (видео)

Објавено пред

Василиј Хамотискиј, човекот кој стана светски славен како ѕвезда на натпреварите во „делење шамари“ во Русија, сензационално беше нокаутиран во неодамнешниот шокантен пораз.

Хамотискиј, кој е фармер и доаѓа од малото сибирско село Иланскиј, стана атракција кога ја освои Руската титула во удирање шамари во март 2019 година, за која доби 30.000 рубљи (околу 400 евра).

Но, сега, на последното натпреварување, и за него се најде „јунак“ кој може да го собори, откако по ударот, тој ја загуби свеста и призна дека бил во „мини-кома“ и завршил во болница. Сепак, тој не се лути.

„Тоа беше добар удар, ми се допаѓаше. Малку ме стави на спиење. Можев да продолжам, но веднаш ме изведоа надвор. Можеби сум предобар. Требаше веднаш со цела сила да го удрам и да го смачкам“, вели Василиј.

Прикажи повеќе...

Спорт

Суспензија од 2 меча за црвениот картон на Пандев против Лече

Објавено пред

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација и предводник на калчолигашот Џенова, Горан Пандев доби суспензија од 2 меча поради црвениот картон што во неделата го доби на стадионот „Виа дел маре“ при гостувањето кај Лече (мечот заврши 2-2, откако Џенова на полувремето водеше со 0-2).

Италијанскиот судија, Џанлука Роки за 6 минути двапати на Пандев му го покажа жолтиот картон, па тој во 79 минута го остави својот тим на цедило.

Според суспензијата, Пандев нема да има право на настап за Џенова до крајот на 2019 година, а следен меч на кој тренерот Тиаго Мота ќе може да смета на неговите услуги е против Сасуоло, на 5 јануари 2020 година.

Да биде хендикепот уште поголем, македонскиот фудбалер нема да може да биде со својот тим на две дербија за Џенова.
Првото е градското, против ривалот Сампдорија на 14 декември, а вториот меч кој секако има големо значење за Македонецот, на „Џузепе Меаца“ против Интер на 21 декември.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија1 час

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Македонија2 часа

Намалена видливост поради магла на Стража, Ѓавато, Плетвар и Пресека

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради магла има на патниот правец Тетово-Попова Шапка...

Свет2 часа

Писателот Хандке ја прими Нобеловата награда, додека пред зградата во Стокхолм се одржуваа протести

Австрискиот писател Питер Хандке вечерва ја доби Нобеловата награда за литература во Стокхолм, додека пред зградата се одржува протест. Овогодишниот...

Свет3 часа

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион3 часа

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија7 часа

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија8 часа

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија9 часа

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија9 часа

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија10 часа

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија10 часа

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија10 часа

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет11 час

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет11 час

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет11 час

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Свет12 часа

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Македонија23 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион1 ден

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ1 ден

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Досие