Контакт

Спорт

Сензација во најава, „предавникот“ Тевез се враќа во Јунајтед?

Објавено пред

Легендарниот фудбалски ас, Карлос Тевез (35) се подготвува да се врати во Манчестер Јунајтед, ексклузивно открива италијански „Тутоспорт“.

Информациите се дека 35-годишниот фудбалер најверојатно е желба на Управата на „црвените ѓаволи“ како позајмен играч до крајот на сезоната, пред се поради повредата на Маркус Рашфорд.

Навивачите на Јунајтед сигурно се сеќаваат дека голгетерот кој пред 11 години настапуваше во црвениот дрес на „Олд Трафорд“ направи „предавство“ и направи трансфер во градскиот ривал, Манчестер Сити.

Тевез и тогаш беше на позајмица во Јунајтед. За две сезони во клубот, од 2007 до 2009 со „ѓаволите“ освои две титули во Премиерлигата и еднаш го подигна трофејот во Лигата на шампионите. Тевез постигна 34 гола за Јунајтед.

Во тоа време, менаџерот Сер Алекс Фергусон му нудел побогат петгодишен договор, но Тевез решил да замине.

Набрзо стана еден од симболите на Сити по сопствеништво на шеикот Мансур, па и со „граѓаните“ ја освои Премиерлигата, по што патот го однесе кон Јувентус.

Фудбалерот сега по третпат е дел од Бока Јуниорс, но договорот му истекува на крајот на сезоната.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Капело: Јуве има некои проблеми, затоа Серија А е возбудлива

Објавено пред

Легендарниот италијански фудбалски стручњак, Фабио Капело (73) вели дека борбата за Скудетото во Италија ќе биде неизвесна до самиот крај. Сепак, не сака да прогнозира кој е најблиску до освојување на титулата.

Ќе биде голема борба до самиот крај. Јувентус не е на своето ниво, има 10 бода помалку во однос на истиот период минатата сезона и тоа е причината зошто противниците се толку блиску. Имаа некои проблеми, а нивните противници се навистина добри“ вели Капело.

„Старата дама“ моментно е на врвот во Серија А со 57 бода, втор е Лацио со бод помалку, а трет е Интер со 54 бода.

„Интер им е близу, но Лацио е изненадување на сезоната. Многумина не веруваа дека можат да играат вака добро.
Играчите на Интер, пак, некогаш играат фантастично, а некогаш се губат на теренот“ – заклучи легебдарниот стратег.

Италијанецот во кариерата како тренер има освоено 5 шампионски титули, 4 со Милан и една со Рома. Освои и две титули со Јувентус, но тие титулу се одземени поради аферата „Калчополи“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ненад Перуничиќ не е повеќе селектор на Србија

Објавено пред

Селекторот на ракометната репрезентација на Србија, Ненад Перуничиќ објави дека поднесува оставка од позиција по неуспехот што го имаше српскиот национален тим на Европското ракометно првенство во Австрија, Шведска и Норвешка.

„Орлите“ континенталниот шампионат го завршија уште во групната фаза, со 3 порази во исто толку меча, од Хрватска, Црна Гора и Белорусија.

„Реков дека или ќе ги сменам работите, или нема да ме има. Многумина не заболе поразот од Црна Гора по кој ги загубивме шансите за втор круг. Потпретседателот Шкрбиќ беше до мене да ја смири ситуацијата. Долго размислував и минатата недела ја поднесов оставката“ – изјавил Перуничиќ.

Тој открил дека оставката ја понудил уште додека ЕП беше во тек.

Наредните обврски за српските ракометни репрезентативци се во јуни кога ги чека баражот за СП кое идната година ќе се одржи во Египет.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ игра тенис со малите соседи пред зграда (Видео)

Објавено пред

Моментално најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека славата и парите воопшто не го променија.

И понатаму се однесува како нормален дечко кој игра тенис со дечиња пред неговата зграда.

Токму така, Ѓоковиќ играше тенис со малите соседи пред зградата во Нов Белград , каде има стан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Ѓонул Бајрактар ќе ја замени Рашела Мизрахи

Ѓонул Бајрактар, кој пред формирањето на техничката Влада беше заменик-министер за труд и социјална политика, ги презема овластувањата и одговорностите во...

Македонија4 часа

Брисел го потврди ставот дека преговори со Северна Македонија и Албанија треба да има пред самитот во Загреб

Европската комисија (ЕК) го повтори ставот дека пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија треба да почнат што е можно...

Македонија4 часа

(Видео) Поради недостиг на обрасци, можно е МВР да забрани поднесување барања за пасоши

Во Министерството за внатрешни работи размислуваат да забранат поднесување барања за пасоши поради недостигот од обрасци за кој техничкиот министер...

Регион4 часа

Милановиќ даде заклетва – ќе ја обединува Хрватска и ќе гради добри односи со соседите

Зоран Милановиќ денеска напладне и официјално стана новиот, петти по ред, претседател на Хрватска по давањето на свечената заклетва и...

Свет5 часа

Објавен таен документ на холандските разузнавачи за падот на малезискиот авион во Украина

Во јавноста е објавен таен документ од холандската разузнавачка служба за истрагата на падот на малезискиот авион на летот „МХ17“,...

Македонија6 часа

(Видео) Чулев: Спасовски набавил полициски чизми што не ги задоволувале критериумите за квалитет

Поранешниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одобрил набавка на 3.000 чифта полициски чизми што не исполнувале четири од предвидените...

Македонија6 часа

Мицкоски пак го кани Заев на ТВ-дуел за да ги соочат аргументите

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повторно го повика лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел за да ги соочат...

Македонија7 часа

(Видео) Судот ја исклучи јавноста од судењето за „Рекет“, Јовановски и Јанева беа против

Обвинетите Бојан Јовановски и Катица Јанева се побунија на барањето од обвинителката Вилма Русковска јавноста да не ги слуша снимките...

Регион8 часа

Вучиќ најави дека парламентарните избори ќе ги распише на почетокот на март

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, најави дека ќе ги распише парламентарните избори во Србија на почетокот на март. „На почетокот на...

Свет10 часа

Три жртви во невремето во Велика Британија

Бројот на загинатите во невремето Денис, кое ја зафати Велика Британија, се искачи на три лица кога е пронајдено телото...

Регион10 часа

Рама: Помошта од донаторите ги надмина сите очекувања

Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека сумата собрана на донаторската конференција во Брисел за обнова на неговата земја по разорниот...

Економија10 часа

Поскапеа цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет10 часа

Бројот на смртни случаи од коронавирус порасна на 1.868 лица, почина и директорот на болницата во Вухан

Бројката на смртни случаи од коронавирус во континентална Кина порасна на 1.868 лица, што е 98 повеќе во однос на...

Македонија21 час

Николоски: Бараме да се прикажат целосните снимки каде што Јанева се среќава со Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ,Александар Николоски, вечерва одржа вонредна прес-конференција во врска со објавените ПИ-мерки за случајот „Рекет“, за кој тој вели...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Судии, обвинители, поротници – ослободете се, ниту Мицкоски, ниту ВМРО-ДПМНЕ не ви можат ништо

„Сите предмети ќе имаат правна разрешница врз основа на фер и траспарентни постапки. На обвинетите ќе им се суди врз...

Македонија23 часа

(Видео) Спасовски – Лајен: Напредoкот на Северна Македонија е импресивен и ги исполни високите очекувања

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во рамките на програмата за учество на донаторската конференција „Заедно за Албанија“, што ја организира Европската...

Македонија1 ден

Јанева пред апсењето одела во СЈО, салони за убавина и адвокатски канцеларии

Во кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО...

Топ1 ден

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце,...

Македонија1 ден

Таткото на обвинетата сведочеше на судењето за убиството на Пино – Ангела криела дека Фуркан ѝ е дечко

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо, таткото на обвинетата Ангела, Златко Ѓорѓиевски, сведочеше како сведок на одбраната. Обвинителката...

Македонија1 ден

Јовановски двапати бил во куќата на Јанева – снимки од тајното следење пуштени на судењето за „Рекет“

Од посебните истражни мерки што биле спроведувани од 21 јуни 2019 година кон обвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески...

Досие