Контакт

Спорт

Сензација во Прага – Славија во трилер подобра од Севилја, Динамо не успеа против Бенфика (видео)

Објавено пред

Славија Прага го направи најголемото изненадување во осминафиналето на Лига Европа, откако со 4:3 во драматични продолженија ги елиминираа петкратните шампиони од ЛЕ, Севилја. Динамо Загреб пак, беше блиску до подвиг против големата Бенфика, но потклекна во продолженијата и загуби со 3:0.

Славија и Севилја одиграа драматичен меч и во Шпанија, кој заврши 2:2, а по 90 минути игра во Прага резултатот беше идентичен и мечот отиде во продолженија.

Кога Франко Васкез во 98. минута постигна гол, се чинеше дека Севилја ја заврши работата, бидејќи на домаќините им беа потребни два гола за да одат понатаму (Севилја имаше три постигнати голови на гости, а Славија само два). Сепак, прво Мик ван Бурен израмни во 102. минута, пред Ибрахим Траоре во 119. минута да им донесе триумф на Чесите.

Фото: ЕПА

ЛИГА ЕВРОПА, ЧЕТВРТ-ФИНАЛИСТИ
Арсенал (Анг)
Челси (Анг)
Бенфика (Пор)
Ајнтрахт Франкфурт (Гер)
Славија Прага (Чеш)
Вилјареал (Шпа)
Валенсија (Шпа)
Наполи (Ита)

Спорт

Луд пресврт во Ајндховен, Динамо и Копенхаген се веќе во наредната рунда (Видео)

Објавено пред

ПСВ Ајндоховен направија пресврт и во финишот го победија Базел, во првиот меч од втората квалификациска рунда за пласман во Лигата на шампионите. И покрај поразот резултатот е добар за Базел пред реваншот наредната недела на „Сент Јакобс парк“. Останатите тимови кои вечерва гостуваа остварија одлични резултати. Динамо Загреб, Копенхаген и АПОЕЛ победија, а Олимпијакос играа 0-0 кај Плзен во Чешка.

Динамо Загреб во Грузија дури во второто полувреме го скршија отпорот на Сабуртало, со головите на Оршиќ и Петковиќ. Целиот натпревар за Динамо го одигра македонскиот репрезентативец Аријан Адеми.

Во Ајндховен; ПСВ и Базел одиграа драматичен натпревар, кој домаќините го решија во своја корист во последните четири минути. Брума погоди за ПСВ во 14 минута, а потоа пресврт направија Ајети и Алдерете.

Во финишот, во 89 и 93 минута се случи уште еден пресврт и ПСВ стигна до победата со головите на Ламерс и Мален.

Копенхаген немаа проблем во Велс, кај ТНС. Сигурна победа на Данците им обезбедија Сотиру и Сков.

Еден гол го реши победникот на натпреварот во Црна Гора, каде АПОЕЛ славеше над Сутјеска. Стрелец на голот беше Де Виченти од пенал во 42 минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Батон: Ако оди во Ферари тоа ќе значи крај на кариерата за Хамилтон

Објавено пред

Џенсон Батон светскиот првак во шампионатот на Формула 1 од 2009 година, смета дека Луис Хамилтон ќе направи грешка доколку се пресели во Ферари. Тој вели дека неговиот сонародник не би требало да го напушта тимот со кој победува.

„Сигурен сум дека сите возачи сакаат да одат во Ферари, но ниту еден возач не би заминал од тим што победува и да оди во тим што не е конкурентен“, рекол Батон.

Според Батон, Хамилтон треба да остане во Мерцедес доколку сака да го собори рекордот на Михале Шумахер кој има најмногу светски титули.

„Би било храбро од него да се пресели во Ферари. Луис може да освои десет титули доколку остане во Мерцедес, додека трансфер во Ферари би можел да значи и крај на неговата кариера“, заклучил Батон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуан ја освои 16 етапа, Алафилип ја задржа жолтата маичка

Објавено пред

Кејлеб Јуан е победник на 16 етапа на Тур д’Франс, која се возеше по екстремно висока температура на воздухот од 40 степени Целзиусови.

Австралискиот велосипедист етапата долка 177 километри чија цел беше во Ним ја мина за пет часа, 57 минути и осум секунди.

Второто место го освои Елија Вивијани, а трет етапата ја заврши Дилан Греневеген. Возачот на Квикстеп, Жулијен Алафилип ја задржа жолтата маичка како лидер во генералниот пласман.

Актуелниот шампион на Тур д’Франс, Грејант Томас, инаку втор во генералниот пласман имаше незгоден пад. Тој и покрај повредите ја заврши етапата, а од неговиот тим Инеос се надеваат дека ќе може да се подготви за трите планински етапи во Алпите.

Наредната 17 етапа е долга 200 километри и ќе се вози ос Понт-ду-Гар до Гапо.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

(Видео) Во пожар во детски камп во Русија, загинаа најмалку пет деца

Најмалку пет деца загинаа во пожар во детски камп во ски-центарот Холдоми во рускиот Далечен Исток. Според информациите, загинати се...

Свет7 часа

Трамп: Би можел веднаш да го средам Авганистан, но не сакам да убијам 10 милиони луѓе

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД во последните неколку недели постигнале голем напредок во преговорите со талибанците и јасно...

Европа9 часа

Нов топлотен бран во Европа

Уште еден топлотен бран оваа недела ќе зафати делови од Централна и Северна Европа, со рекордни температури кои се очекува...

Македонија10 часа

Зависниците од наркотици ќе можат да примаат терапија и во Аеродром, Ченто и Психијатриската болница

Зависниците од наркотици ќе можат да примаат терапија и во поликлините во Аеродром, Ченто и Психијатриската болница. Досега околу 520...

Европа11 час

Џонсон е новиот премиер на Велика Британија

Поранешниот британски шеф на дипломатијата, Борис Џонсон, е избран за нов претседател на Конзервативната партија, а според тоа и нов...

Македонија12 часа

(Видео) Јанева: Најодговорно тврдам дека не сум вмешана во случајот „Рекет“

Во врска со мојата наводна вмешаност во случајот „Рекет“ најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување или...

Македонија14 часа

Заев: Борисов не ме повика за Камчев

„Бугарскиот премиер Бојко Борисов во никој случај не ме повика за македонскиот бизнисмен Орце Камчев“, изјави премиерот, Зоран Заев во интервју...

Топ15 часа

Обвинение за сопругата која со секира го уби мажот во Студеничани

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против 50-годишна жена од Скопје за убиство на нејзиниот сопруг во Студеничани. „Обвинетата на...

Македонија15 часа

Пронајден вториот мобилен телефон на Катица Јанева за кој велеше дека ѝ е изгубен

Обвинителството вчера го пронајде вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, за кој таа велеше дека ѝ е...

Македонија16 часа

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, при што пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат...

Македонија17 часа

Села бара јавен обвинител од странство

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинителство. Тој истакна дека ќе...

Македонија17 часа

Заев: Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита

„Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти кои тргнаа во медиумска офанзива...

Регион17 часа

Грчкиот парламент изгласа доверба на новата Влада

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот парламент. Расправата траеше три денa,...

Македонија1 ден

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и за тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот Вулнет...

Македонија1 ден

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со...

Македонија1 ден

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија1 ден

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија1 ден

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија2 дена

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет2 дена

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Досие