Контакт

Спорт

Серџи Роберто се договорил со Интер

Објавено пред

Серџи Роберто, еден од четворицата капитени на Барселона, по завршувањето на сезоната ќе го напушти клубот. Договорот на Роберто истекува на 30.јуни 2022 година и тој без обесштетување ќе го напушти „Ноу Камп“.

„Мундо Депортиво“, пишува дека 29-годишниот фудбалер, ја одбил понудата да го продолжи договорот со клубот. Роберто е дете на Барселона, тој е еден од оние фудбалери кои преку клупската академија стигнале до првиот тим.

Ситуацијата со Серџи Роберто уште еднаш покажува дека работите во Барселона се далеку од нормални. Веројатно и односот што го имаат навивачите кон него од почетокот на сезоната, придонел Роберто да донесе одлука да го напушти клубот.

Во поразот од Баерн, навивачите го исвиркаа кога излезе од теренот. Шпанските медиуми тогаш пишуваа дека долго време плачел во соблекувалната.

Според „Мундо Депортиво“, Серџи Роберто, од наредната сезона ќе го носи дресот на Интер. Спортскиот директор на Интер, Бепе Марота, ја искористил актуелната ситуација во Барселона и го завршил трансферот на Роберто.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хулиганите на Бриж претепале 63-годишнен навивач на Сити – Лекарите се борат за неговиот живот

Објавено пред

Манчестер сити, синоќа, го прегази Клуб Бриж со 5.1 во Лигата на шампионите. По натпреварот, хулиганите на белгискиот шампион предизвикале тежок инцидент. Еден навивач завршил во болница, каде лекарите се борат за неговиот живот.

Хулиганите го претепале 63-годишниот Гвидо, кој не член на белгискиот огранок на навивачката група на Манчестер сити, „Blue Moon Belgium“.

Членовите на оваа навивачка група се собираат и заедно ги следат натпреварите на Манчестер сити. Синоќешниот натпревар го следеле од трибините на стадионот во Бриж.

Синот на Гвидо, за белгиските медиуми, раскажал дека неговиот татко бил нападнат на паркингот. Еден навивач му го одземал шалот, а кога тој побарал да му го врати, напаѓачот започнал да го дави. Веднаш му се приклучиле и други хулигани кои започнале да го удираат несреќниот човек по главата. Откако тој паднал на асфалтот тие си заминал.
Гвидо бил префрлен во болница каде лекарите се боратз а неговиот живот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стив Брус си замина од Њукалс јунајтед

Објавено пред

Стив Брус повеќе не е тренер на Њукасл јунајтед. Клубот потврди дека со Брус спогодбено го раскинал договорот. Брус, го плати цехот на лошите резултати, тимот се уште нема победа во Премиер лигата. Новите газди не веруваат дека тој може да биде менаџерот кој ќе стои зад нивниот проект. Разделбата Стив Брус ја наплати со 10.000.000 евра.

Уште пред две недели, кога Њукасл јунајтед добија нов газда, започнаа шпекулациите околу можниот наследник на Брус. Брендан Роџерс и Рафаел Бентиез ја одбиле понудата исто како и Зинедин Зидан. Сега се шпекулира со Еди Хау, Грем Потер, Стивен Џерард, Френк Лампард.

Англиските медиуми, шпекулрата дека најсериозен кандидат за клупата на Њукасл е Паоло Фонсека. Поранешниот тренер на Шахтјор и Рома, во летниот преоден рок се поврзуваше со Тотенхем, но работата ја доби неговиот сонародник Нуно Еспирито Санто.

Прикажи повеќе...

Спорт

Момче со неморална понуда се обиде да го добие дресот на Меси

Објавено пред

ПСЖ, синоќа, го победија Лајпциг со 3:2. Лионел Меси со два гола не дозволи гостите да забележат сензационална победа во Париз.

На „Паркот на принцовите“, покрај аргентинскиот фудбалер, вниманието го привлече едно момче со невкусен и неморален транспарент.

„Лео дај ми го дресот, ќе ти ја дадам мојата мајка“.

Мајката која момчето му ја дава на Меси стои до својот син.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Македонија55 минути

Заев: Извештајот на ЕК потврдува дека чекориме силно на европскиот пат

Амбасадорот Гир денеска го предаде извештајот на Европската комисија за прогресот на Северна Македонија, кој во целост го потврдува напредокот...

Свет2 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија2 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија3 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија3 часа

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт5 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија19 часа

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија20 часа

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија21 час

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија22 часа

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија24 часа

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија24 часа

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија1 ден

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија1 ден

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија1 ден

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија1 ден

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа1 ден

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион1 ден

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет1 ден

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Досие