Контакт

Спорт

Серена се намачи, но влезе во третото коло

Објавено пред

Серена Вилијамс влезе во третото коло на „Ролан Гарос“ откако мораше да игра три сета против 174-рангираната Романка Михаела Бузарнеску со 6:3/5:7/6:1

Освојувачката на 23 гренд слем трофеи го освои првиот сет експресно со 6:3, но потоа налета на упорната Бузарнеску, која израмни на 1:1 со 5:7. Меѓутоа, потоа Серена се созеде и лесно го комплетира мечот за во третото коло да се судри со сонародничката Даниел Роуз Колинс, 50-рангираната тенисерка на светот, која со 6:0/6:2 ја уништи Украинката Анхелина Калинина.

„Знаев дека нема да биде лесно. Таа има силен сервис и, искрено, имав среќа што сум во третото коло. Мислам дека имавме убава битка за публиката“, изјави 39-годишата Американка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Популарно

Mакедонските возачи на TWINGO CUP викендов со нов интернационален предизвик на тркачката патека во Серес, Грција

Објавено пред

AKK RENAULT SPORT како организатор на RENAULT TWINGO CUP и официјалните претставници на LEMA Racing најавуваат уште еден интернационален настап за TWINGO CUP натпреварувачите и тоа на тркачката патека во Серес, Грција викендов на 26 и 27 јуни.

Во Серес ќе се возат петтата и шестата трка од Twingo Eurocup, бодувани согласно регулативите и признанија на FIA CEZ, a истата трка ќе се бодува и за првенството на Македонија.

Пријавени се вкупно 23 возила од: Словенија, Унгарија, Србија и 10 македонски натпревaрувачи: Ненад Костовски, Иван Стефановски, Слободан Трајковски, Давид Малинковски, Мартин Костовски, Зоран Миракоски, Емил Нацка, Ангелче Стојковски, Владимир Тренески и Милан Ѓорѓевиќ.

Во продолжение е стартната листа:

Официјалната програма на натпреварите е следна:

26 јуни (сабота)

08:00-10:00 Верификација и технички преглед
10:00-12:00 Слободен тренинг
12:00-13:00 Квалификации
13:00-15:00 Пауза за ручек
15:00-17:00 Прва трка
17:00-18:00 Церемонија на доделување на награди

27 јуни (недела)

10:00-12:00 Слободен тренинг
12:00 – 13:00 Пауза за ручек
13:00- 15:00 Втора трка
15:30 Церемонија на доделување на награди

По четири извозени трки во генералниот пласман во првенството на Македонија првото место го делат Давид Малинковски и Ангелче Стојковски кои имаат по 52 бода, додека пак на третото место е Мартин Костовски со 42 бода.

Следниот меѓународен натпревар каде нашите возачи ќе бидат бодувани согласно регулативите и признанија на FIA CEZ е закажан во Гробник – Хрватска од 23 – 25.07.2021 додека пак финалната трка за заокружување на сезоната е закажана повторно во Серес – Грција (Ноември) CEZ во организација на АКК Рено Спорт Скопје.

Голема благодарност до нашите поддржувачи: Аутомотив Груп, RENAULT, Триглав Осигурување, Power Sport System (PSS) и Шпаркасе Лизинг кои овозможуваат да трките се организираат на високо ниво како на домашните така и на меѓународните автомобилски стази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кошаркар на Лејкерси уапсен за поседување марихуана

Објавено пред

Алекс Карузо од Лос Анџелес лејкерс бил упасен во Тексас поради поседување на марихуана при обид да влезе во авион на аеродромот во Колеџ Стејшн.

Во неговата торба биле пронајдени околу 50 грама марихуана, по што тој бил уапсен, а потоа пуштен со кауција. Карузо играше кошарка за Тексас А&M колеџот, а ова лето стана слободен агент.

27-годишниот Карузо пристигна во Лејкерси во 2017 година, и во четири години беше редовна замена во тимот со просек од 6.4 поени, 2.9 скока и 2.8 асистенции во 58 меча минатата сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сун Јанг нема да оди на Олимпијада, адвокатот тврди дека е политичка жртва

Објавено пред

Трикратниот олимписки шампион во пливање, Сун Јанг нема да може да настапи на Олимпијадата во Токио и покрај тоа што Судот за арбитража во спортот (ЦАС) му ја намали осумгодишната суспензија на четири години и 3 месеци.

Сун Јанг освои две златни медали во Лондон во 2012 и победи на 200 метри слободно во Рио во 2016 година, и иако немаше позитивен тест, доби осумгодишна суспензија за пропуштен допинг-тест во 2018 година. Ова беше втор прекршок, откако во 2014 година, тој отслужи тримесечна суспензија поради позитивен тест на стимулантот триметазидин.

Светската пливачка федерација (ФИНА) прво го ослободи Кинезот од обвинувањата, но Светската анти-допинг агенција (ВАДА) се жалеше и му ја потврди суспензијата. Сун тврдеше дека го пропуштил допинг-тестот бидејќи тестерите не можеле да го потврдат својот идентитет кога се појавиле во неговиот дом. Неговиот адвокат, Жанг Кихуаи вели дека се работи за политичка одлука против кинескиот спортист.

„Сун Јанг не ги прекрши правилата и немаше позитивен тест. За жал, Кина и остатокот од светот е жртва на интернационални организации кои се манипулирани во политички цели“, вели Кихуаи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Атина гневна зошто Заев на „Твитер“ напишал македонска фудбалска репрезентација

Грција го замрзнува ратификувањето на меморандуми за соработка со Северна Македонија поради објава на премиерот Зоран Заев на „Твитер“ за...

Свет2 часа

Најлошото допрва доаѓа, алармантно предупредување на научниците за клима

Недостиг на вода, глад, исчезнување на одредени видови животни и растенија, животот на Земјата, неизбежно ќе се трансформира со климатските...

Свет2 часа

Убијците на Кашоги поминале обука во САД, одобрена од Владата

Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, поминале обука...

Македонија15 часа

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија17 часа

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија17 часа

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија19 часа

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија1 ден

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија1 ден

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет1 ден

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет1 ден

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија1 ден

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет1 ден

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт2 дена

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт2 дена

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт2 дена

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија2 дена

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија2 дена

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа2 дена

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија2 дена

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Досие