Контакт

Спорт

Серена се откажа од Ролан Гарос

Објавено пред

Серена Вилијамс, осовојувачка на 23 Гренд слем трофеи, објави дека се повлекува од Ролан Гарос.

Помладата од сестрите Вилијамс во првото коло ја совлада сонародничката Кристи Ан со 7/6, 6/0. Во второто коло таа требаше да игра против Цветана Пиронкова од Бугарија.

По мечот со Ан, Серена рекла дека тешко се движи и дека има проблеми со ахиловата тетива.

Серена Вилијамс во кариерата три пати победила на Ролан Гарос (2002, 2013, 2015).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гатузо: Елмас се уште е позитивен на Ковид 19

Објавено пред

Џенаро Гатузо, кормиларот на Наполи се уште не може да смета на услугите на македонскиот фудбалски репрезентативец, Елиф Елмас за претстојните натпревари на клубот. Пред утрешниот прв натпревар од новата сезона во Лига Европа против холандски Аз Алкмар Италијанецот рече дека Елмас и Зиелински и натаму се позитивни на Ковид-19 вирусот и не се во комбинација за мечот.

„Во стартниот тим ќе имаме тројца или четворица играчи кои не настапија против Аталанта. Мора да правиме промени и да ротираме со ваков распоред, но сепак не сакам премногу да го менувам ликот на тимот. Зиелински и Елмас се уште се позитивни на вирусот. Искрено, се надевам дека ќе бидат негативни откако ќе истече 21-от ден. После тоа, ќе мора напорно да работат да се вратат во оптимална физичка кондиција“ – рече Гатузо.

Македонскиот фудбалер се уште не им се вратил на тренинзите. Македонската јавност е во очекување дека младиот фудбалер од средината на теренот ќе успее навреме да ја врати формата како за во Наполи, така и за историскиот меч за Македонија, на 12. ноември против Грузија, во Тбилиси – финале на баражот за пласман на Европско првенство.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кој е најдобриот НБА -играч што не освоил шампионски прстен?

Објавено пред

Има голем број одлични НБА-играчи кои во своите кариери не стигнале до најголемото одличие во лигата – шампионскиот прстен.

Полемики се воделе и се водат кој од овие играчи заслужил да стигне до подиумот. Еве кои се дваесетте играчи, кои според одредени критериуми би требало да се рамо до рамо со ѕвезди од калибарот на Мајкл Џордан, Коби Брајант, Леброн Џејмс…

1 – Карл Мелоун – беше дел од Јута Џез и во 1997 и 1998 губеше во финале од Чикаго Булс, а во финалето во 2004 „џезерите“ загубија од Детроит Пистонс;

2 – Чарлс Баркли – играше само едно финале, во 1993, но секогаш беше дел од најдобрите играчи во својата генерација;

3 – Џон Стоктон – со Јута, заедно со Мелоун, двапати (1997 и 1998) губеше од Булси на Џордан, Пипен;

4 – Ален Ајверсон – ѕвездените моменти ги помина во Филаделфија 76-ките;

5 – Патрик Јуинг – големиот центар на Орландо, Сиетл и Њујорк никс губеше во финалињата во 1994 и 1999 година;

6 – Дражен Петровиќ – еден од најдобрите од Европа кои некогаш играле во НБА. Во 1990 година загуби финале со Детроит Пистонс;

7 – Реџи Милер – еден од најдобрите шутери на сите времиња, со Индијана Пејсерс загуби во финалето во 2000 година од Лејкерси;

8 – Стив Неш – еден од најдобрите плејмејкери на својата генерација, имаше пех што Феникс Санс не беше доволно добар за да игра за титулата;

9 – Винс Картер – според многумина, најдобриот забивач на сите времиња, во НБА помина 22 сезони, 8 пати беше на олстар, но не стигна до прстенот;

10 – Џејмс Харден – сè уште е еден од најдобрите во НБА, активен е, останува да се види дали со Хјустон Рокетс ќе успее да се искачи на највисоката скала.

Во ова избрано друштво има место и за Шон Кемп, Пени Хардавеј, Доменик Вилкинс, Трејси Мегреди, Дикембе Мутомбо, Крис Пол, Крис Вебер, Кармело Ентони, Јао Минг и Расел Вестбрук.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Не можевме да спиеме по преглупавиот старт на Пикфорд над Ван Дајк“

Објавено пред

Холандскиот фудбалски репрезентативец Жоржињо Вајналдум остро го критикува голманот на Евертон, Џордан Пикфорд, за невнимателниот старт против Вирџил ван Дајк по што стоперот подолг период ќе биде надвор од терените. Играчот од средниот ред на „црвените“ рече дека никој од соиграчите не спиел по Мерсисајд-дербито.

„Секако дека сме изнервирани. Тоа што Пикфорд го направи беше преглупаво. Не верувам дека сакаше да го повреди на начин на кој го повреди. Играчите на Евертон претеруваат кога играат против нас. Сите сакаат да победат во дербито, понекогаш малку и се претерува, но ова е премногу. И не е во прашање само тој старт, Ришарлисон безобразно го покоси Тијаго“, рече Вајналдум.

Холанѓанецот вели дека тоа што противниците го правеле не е во ред.

„Несреќи се случуваат, може и некој да е повреден, но тоа што тие го правеа е потполно неприфатливо. Уште потешко ни е што никој не е казнет“, објасни холандскиот фудбалер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа39 минути

Лидерите на ЕУ ќе одржат самит за кронавирусот на 29 октомври

Лидерите на Европската Унија на 29 октомври ќе одржат видеосамит посветен на епидемијата на коронавирусот, изјавиле за AФП извори oд...

Македонија2 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Македонија4 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет5 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија5 часа

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија6 часа

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија7 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија8 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион8 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет9 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија9 часа

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет10 часа

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија11 час

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет11 час

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет11 час

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија11 час

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион22 часа

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет23 часа

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија1 ден

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија1 ден

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Досие