Контакт

Спорт

Серхио Рамос по 16 години заминува од Реал Мадрид!

Објавено пред

Сега нема дилема – Серхио Рамос го напушта клубот каде што беше капитен, Реал Мадрид, потврдија од „кралскиот клуб“, додавајќи дека ветеранот ќе го има своето збогување со клубот веќе утре.

Рамос по пристигнувањето од Севилја, одигра 671 натпревар за Реал Мадрид во кој постигна 101 гол (неверојатно за дефанзивен фудбалер), и освои 5 трофеи од Ла лига, 4 од Лигата на шампионите и 2 од Копа дел реј, или вкупно 22 трофеи со клубот.

Шпекулациите го поврзуваа Рамос со трансфер во својот стар клуб Севилја, но и со заминување надвор од Шпанија – Пари Сен-Жермен, Манчестер сити и Манчестер јунајтед беа во игра.

Спорт

Хачанов ќе се бори за златото на тенискиот турнир во Токио

Објавено пред

Карен Хачанов е првиот финалист на тенискиот турнир во Токио. Во полу-финалето, Хачанов го победи Пабло Карењо-Буста од Шпанија со 2:0 (6/3,6/3). Мечот траеше 80 минути.

Хачанов доминираше против Шпанецот, беше многу поагресивен и направи помалку грешки. Рускиот тенисер имаше 10 ас сервиси и освои 92 отсто од поените кога успеваше да го погоди првиот сервис.

Во двата сета направи по еден брејк што му беше доволно за победа.

Противник во финалето на Хачанов ќе му биде победникот од дуелот помеѓу Новак Ѓоковиќ и Александар Зверев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мексико и САД во финалето на Голд купот

Објавено пред

Фудбалските репрезентации на Мексико и САД ќе се борат за титулата на Голд купот. Ова ќе биде реприза од финалниот меч во 2019 година, кога Мексиканците славеа со 1:0. Низ историјата Мексико и САД шест пати имале меѓусебни дуели за титулата на Голд купот, САД победиле само еднаш, во 2007 година.

САД, со 1:0, славеа над Катар. Голот за победа го постигна Николас Зардес во 86. минута, откако претходно Катарците не реализираа пенал. Катар на покана на организаторот настапува на Голд купот.

Мексико во драматичен меч, со голот на Ектор Ерера, во деветтата минута од надополнувањето на времето, ја победи Канада со 2:1.

Мексиканците имаа предност со голот на Орбелин Пињеда, постигнат на истекот на првото полувреме, а Канаѓаните израмнија преку Таџон Бушанана во 57. минута. Мексико во 66. минута не реализираа пенал, преку Карлос Салседо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Канингем прв пик на драфтот, НБА-кариерата ќе ја почне во Детроит

Објавено пред

Кејд Канингем е прв пик на драфтот во НБА-лигата. Студентот на универзитетот Оклахома стејт кариерата ќе ја продолжи во Детроит пистонс. Канингем има 19 години, игра на позицијата плејмејкер иако е висок 203 сантиметри.

Со репрезентацијата на САД, играчи до 19 години, во 2019 година стана светски првак.

Од втората позиција Хјустон Рокитс го избраа Џејлен Грин, додека трет пик е Еван Моби, кој ќе игра за Кливленд кавалирс. Изненадување, според Американците е изборот на Скот Барнс како четврти пик од страна на Торонто репторс. Орландо Меџик од петтата позиција го избраа Џејлен Сагс.

Највисоко рангиран играч од Европа е Германецот Франс Вагнер. Него од осмата позиција Орландо Меџик.

Српскиот репрезентативец, МВП на сезоната во АБА-лигата, Филип Петрушев, како 50. пик заврши во Филаделфија. Петрушев е играча на Мега. Тој е 13 кошаркар од овој тим кој е избран ан драфтот во НБА-лигата. Најпзнат е актуелниот МВП, Никола Јокиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ29 минути

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути, бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет1 час

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Македонија2 часа

СДСМ објави уште петмина кандидати за градоначалници

СДСМ објави уште пет имиња на кандидати за градоначалнци за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври. Партијата...

Свет13 часа

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени...

Свет15 часа

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет16 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија19 часа

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија20 часа

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија20 часа

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија21 час

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија21 час

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија22 часа

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија22 часа

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија23 часа

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Македонија23 часа

Вучиќ на форумот во Скопје: Целта е од 2023 да нема граници помеѓу нашите земји

Во Скопје денеска се одржува голем регионален Економски форум, како дел од иницијативата мини шенген, каде што учествуваaт и претседателот...

Свет1 ден

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во...

Свет1 ден

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами...

Македонија1 ден

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Македонија2 дена

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ2 дена

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Досие