Контакт

Спорт

Сериозни тензии и конфликти во соблекувалната на Манчестер јунајтед

Објавено пред

Наместо да дојде до стабилизирање на тимот и на формата, пристигнувањето на Ралф Рангник како привремен менаџер на Манчестер јунајтед придонело да се направи сериозна тензија меѓу фудбалерите и бунт против неговиот систем на работа и неговите помошници, тврдат британските медиуми.

Рангник го доби едно од најголемите менаџерски места во светот на фудбалот на крајот на ноември како замена за Оле Гунар Солскјер, но подобрувањата не дојдоа – засрамувачкиот пораз од 0:1 од Вулверхемптон на почетокот на 2022 само покажа колку е голема „дупката“ во тимот на Јунајтед, кои се само седми на табелата.

Според „Сан“, повеќе ѕвезди на Јунајтед сметаат дека одредени поискусни членови на тимот имаат премногу влијание на одлуките на германскиот менаџер, кој навнодно исто така преферира дел од фудбалерите и покрај тоа што не покажуваат најдобра форма на теренот.

„Фудбалерите имаат свои групи, кои работат еден против друг. Сите се деморализирани и има чувство на дежа ви во тимот. Фудбалерите не се физички неподготвени, туку немаат желба и жар и има чувство дека некои се во тимот без разлика на перформансите“, вели анонимниот извор за „Сан“.

Покрај ова, „Дејли мејл“ тврди дека атмосферата во соблекувалната на Јунајтед е „загушувачка“, а дел од фудбалерите сметаат дека ова е „најлошото што го искусоиле досега“.

Лук Шо по поразот од Вулверхемптон јавно обвини дека на дел од фудбалерите им недостасува мотивација, посветеност и тимска игра, а поранешниот капитен Гери Невил ги обвини Кристијано Роналдо и Бруно Фернандеш дека не даваат вистински пример на помладите фудбалери.

Хаос.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Црногорскиот ракометар Ласица се извини на македонските навивачи

Објавено пред

Дисцилплинската комисија на Европската ракометна федерација (ЕХФ) го казни црногорскиот ракометар Марко Ласица со 5.000 евра (од кои 2.000 евра се условна казна на две години), откако влезе во конфликт со македонските навивачи при 28:24 победата на Црна Гора на Европското првенство во Унгарија и Словачка.

Ласица плукна кон навивачите на Македонија, по што дојде до поголем инцидент, кој за среќа беше избегнат поради реакцијата токму на соиграчите на Ласица. Денеска, тој се извини на македонските навивачи.

„Сакам да се извинам на македонската јавност и да ја објаснам ситуацијата. Во текот на целиот меч бев гаѓан со монети и плукан, а по натпреварот еден таканаречен навивач повторно ме плукна кога бев во негова близина. Направив грешка и затоа се извинувам. Посебно ја ценам македонската публика и нејзината посветеност кон репрезентацијата и клубовите. Мојата реакција е за осуда и уште еднаш се извинувам“, вели Ласица.

Селски потег на црногорскиот ракометар Ласица кон македонските навивачи

Прикажи повеќе...

Спорт

Историска победа на Братен – од 29. место по прво возење до триумф на слаломот во Венген!

Објавено пред

Норвежанецот Лукас Братен забележа неверојатна прва победа во слалом од Светскиот куп, откако на легендарната патека во Венген во неделата успеа да триумфира иако беше само 29. по првото возење.

21-годишниот Братен, кој првата победа во кариерата ја оствари на првата трка од сезоната, велеслаломот во Зелден, беше само 29. по првото возење, повеќе од 2 секунди зад лидерот, неговиот сонародник Хенрик Кристоферсен.

Меѓутоа, тој имаше апсолутно шокантно второ возење од 48.17, речиси една секунда подобро од ривалите, и со комбинирано време од 1:41.48 ги победи Швајцарецот Даниел Јуле (0.22 секунди заостанување) и Италијанецот Џулијано Рацоли (0.29 секунди послабо време).

Ова е најголем „скок“ во историјата во машкиот слалом, односно подобрување на рекордот на Швајцарецот Марк Берто, кој во Аделбоден во 2007 победи откако беше 27. по првото возење.

Кристоферсен беше најдобар на првото возење со 51.27, пред Мануел Фелер и светскиот шампион Себастијан Фос-Солеваг, но нивната предност се „истопи“ во второто возење – Фелер беше петти, Фос-Солеваг шести, додека Кристоферсен направи грешка и излета во финишот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Во Борусија изненадени од изјавата на Халанд дека го „брзаат“

Објавено пред

Норвешката ѕвезда на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд во петокот изјави дека му е „незгодно“ што од клубот инсистираат тој бргу да одлучи за својата иднина, зголемувајќи ги надежите дека е возможен сензационален трансфер веќе во јануари, со Реал Мадрид како најверојатната дестинација.

Денеска Михаел Цорк, долгогодишниот спортски директор на Дортмунд, тврди дека нема краен рок и дека тие не вршеле никаков притисок тој да одлучи за иднината. Клубот може многу повеќе да заработи со директен трансфер во јануари отколку во јуни, кога во договорот на Халанд има клаузула за раскин од релативно ниски 75 милиони евра.

„Коментарите на Халанд малку не изненадија. Нема поставено краен рок и уште нема преговори за нов договор или за трансфер. Но, како и да е, ќе мораме да седнеме да разговараме во одреден момент“, изјави Цорк за германскиот „Кикер“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ4 часа

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет4 часа

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Топ5 часа

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Свет6 часа

Премиерот на Австралија ја поздрави одлуката на судот за Ѓоковиќ : Сега е време за тенис

Премиерот на Австралија Скот Морисон изјави дека одлуката за укинување на визата за српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е донесена од...

Македонија8 часа

Продолжува расправата за избор на нова Влада, пратениците до полноќ треба да гласаат

Собранието на Македонија денеска, со почеток во 12 часот, треба да ја продолжи собраниската седница на која единствената точка на...

Регион8 часа

Судот одлучи, Ѓоковиќ мора да ја напушти Австралија

Сојузниот суд во Австралија донесе пресуда против Новак Ѓоковиќ. Со ваквата судска одлука Ѓоковиќ ќе остане без настап на турнирот...

Македонија20 часа

Регистрирани 1.635 новозаразени со Ковид-19, починати 9 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 7.564 тестови,...

Македонија23 часа

Казна за фирма која превезувала патници без лиценца и без дозвола

Инспекторатот на Град Скопје во текот на денешниот ден изврши вонреден надзор на терен преку контроли на автобусите и комбињата...

Топ1 ден

Невенчаниот сопруг и уште неколку лица извршиле обљуба врз 44-годишна струмичанка

Врз 44-годишна жена од струмичко била извршена обљуба од страна на повеќе лица соопшти полицијата. Вчера околу 13.00 часот, 47-годишна...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Нема разговори за македонскиот идентитет, тој е темел на државата

Разговорите со Република Бугарија ќе продолжат и ќе се интензивираат но никој не смее и нема да преговара за идентитетот...

Свет1 ден

(Видео) Цунами удри на пацифичката држава Тонга: Брановите носат сè пред себе

Пацифичката држава Тонга е погодена од цунами по вулканска ерупција на дното на Тихиот Океан. На социјалните мрежи се појавија...

Македонија1 ден

На паркингот кај Клинички центар има 832 места, а издадени се 2.200 дозволи за паркирање

В.Д. директорот на ЈП Градски паркинг – Скопје, Бојан Христовски, беше во работна посета на Клиничкиот центар каде има долгогодишен...

Свет1 ден

(Видео) Ѓоковиќ вратен во хотелот за мигранти, објавена снимка како го носат во притвор

Откако Австралија повторно му ја одби визата, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по вчерашното сослушување, одново е вратен во притвор. До...

Македонија1 ден

Собраниска седница за избор на нова влада

Предлогот за составот на новиот владин кабинет кој го достави мандатарот, Димитар Ковачевски, во следните два дена ќе биде пред...

Спорт1 ден

Македонија против Црна Гора во второто коло на ЕП

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе го одигра вториот натпревар на Европското првенство во Унгарија и Словачка. По воведниот пораз од...

Свет2 дена

САД: Имаме информации дека Русија крои планови за инвазија на Украина

САД тврдат дека имаат информации оти Русија подготвила група оперативци за спроведување тајна лажна операција (т.н. false flag operation, што...

Економија2 дена

Владата преку ЕСМ ќе управува со БЕГ до крајот на грејната сезона

Владата преку „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) ќе управува со БЕГ до крај на грејната сезона. Ова е одлуката што...

Македонија2 дена

1.732 новозаразени и 13 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.928 теста, а регистрирани се 1.732 нови случаја на...

Регион2 дена

(Видео) Вучиќ со порака до австралиските власти: Зошто се изживувате врз Ѓоковиќ и врз целата нација?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги искористи социјалните мрежи за да ја коментира ситуацијата во врска со Новак Ѓоковиќ и...

Досие