Контакт

Спорт

Сетиен: Не треба сега да се фрлиме низ прозорец!

Објавено пред

Иако Барселона не успеа да ја освои титулата во Ла Лига, а капитенот Лео Меси упати критики за работата на кормиларот, сепак тренерот на Барса, Кике Сетиен, се надева дека ќе остане на клупата на каталонскиот клуб барем до завршницата од ЛШ.

„Се надевам дека ќе останам за ЛШ, ама не знам. Се согласувам со Меси за некои работи. Тажни сме и фрустрирани, поразот е апсолутно нефер. Н очекував дека некоја екипа ќе ги добие сите мечеви во продолжението на сезоната, но Реал е на тој пат“, вели Сетиен.

Сепак, кормиларот на Каталонците вели дека ситуацијата не е толку драстична и смета дека Меси рекол многу работи со „загреана глава“.

„Некои работи мора да ги поправиме, но некои ги правевме добро, не треба сега да се фрлиме од прозорец. Сите сме фрустрирани, но сега имаме неколку слободни денови и верувам дека ќе бидеме чисти во главата. Во ЛШ мора да одиме со максимален фокус“, смета Сетиен.

По синоќешниот пораз од Осасуна се осврна на зборовите на Меси.

„Јас сум најодговорен, но уверен сум дека за ЛШ ќе бидеме друга екипа, ќе пристапиме со максимален ангажман. На тоа можам да влијаам, на останатото не“ – смета тој.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Луд финиш на „Луж“, за 120 секунди ПСЖ ја „скрши“ Аталанта и е во полуфинале

Објавено пред

Нејмар очаен, Мбапе недолечен, Навас се повреди – Аталанта беше со една нога во полуфиналето на Лигата на шампионите.

Аталанта – ПСЖ 1-0 по 89 минути на „Луж“ во Лисабон. Доказ дека парите не поминуваат доколку не се склопени сите коцки, ќе речат многумина.

Единствениот гол на мечот до таа 89 минута го постигна Пашалиќ, во 27 минута.

Италијанската екипа играше борбено, пожртвувано, голманот (резервниот) Спортиело одличен, смирен, сконцентриран.

Играчите на Аталанта своите противници ги чуваа на половина метар.

На спротивната страна хаос. Нејмар промаши шутеви што претходно лесно би ги реализирал.

Мбапе влезе на средината на вториот дел, но се гледаше дека е недоволно подготвен. Икарди речиси невидлив. Херојот од првиот дел, голманот Навас се повреди, го замени Серхио Рико.

ПСЖ имаше повеќе од играта, создаваше и шанси, имаше повеќе директни удари кон голот на тимот од Бергамо. И тогаш кога сите ја видоа Аталанта во полуфинале – шок.

За 120 секунди ПСЖ со два гола оди меѓу четирите најдобри екипи во ЛШ. Овој меч многу наликуваше на епското финале меѓу Баерн и Јунајтед од 1999 година.

Во 90 минута по асистенција на Нејмар, Маркињос од непосредна близина носи 1-1. На Тухел му олесна. Но играчите на францускиот шампион не сакаа да играат продолженија.

За неколку секунди подоцна, асистира Мбапе, овојпат Чупо-Мотинг гаѓа прецизно за 2-1 за „Светците“. На клупата за резерви скокаат од радост.

ПСЖ е во полуфинале, а таму ќе игра против подобриот од утрешниот двобој Атлетико Мадрид – Лајпциг.
Погледнете:

Прикажи повеќе...

Спорт

Пашалиќ го „казни“ Нејмар за зицерите, Аталанта води 1-0 на полувреме

Објавено пред

Нејмар и Навас беа виновни што беше 0-0 на семафорот на стадионот „Луж“ во Лисабон на првото четвртфинале се до 27 минута на мечот.

Бразилскиот напаѓач Нејмар уште во третата минута имаше 100-отстотна шанса да го матира голманот на Аталанта Спортиело, ама несфатливо за него шутираше крај голот.

Неколку минути подоцна Кејлор Навас со неколку одлични интервенции го спречи налетот на екипата од Бергамо.

Сепак не можеше ништо да стори во 27 минута. Пашалиќ биеше прецизно десно горе од 13-тина метри за водство на „сино-црните“ од 1-0.

Една минута по водството повторно Нејмар се најде во можност да израмни, но биеше силно крај десната статива.

По третпат во првиот дел Бразилецот се „посрамоти“. Во 42 минута неочекувано се најде во прилика од лево, биеше неконтролирано над голот.

Во првото полувреме Икарди е незабележителен во нападот на „Светците“, а Мбапе е на клупата за резерви.

Прикажи повеќе...

Спорт

Парехо со солзи во очите: Си одам повреден, со болка во срцето!

Објавено пред

Навивачите на Валенсија имаат причина да се бесни затоа што нивниот омилен клуб во еден ден остана без Франсис Кокелан, но уште побитно и без капитенот Дани Парехо.

Играчот кој речиси 10 години беше незаменлив кај „лилјаците“, си замина од „Месталја“ како слободен играч откако го раскина договорот со клубот и стана нов член на Вилјареал.

Потезите на Управата на Валенсија на многумина не се јасни, Парехо дури и се расплака додека на медиумите во Шпанија им ја раскажуваше причината поради која си оди од клубот.

„Си одам повреден, со болка во срцето. Сакав да ја завршам кариерата на `Месталја`, се обидов да пронајдам начин, но едноставно беше невозможно“ рече Парехо.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет7 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија7 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија9 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија10 часа

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија12 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија12 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија12 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија13 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија14 часа

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија14 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ15 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија15 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет16 часа

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија17 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија17 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет18 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет18 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет18 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија18 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Досие