Контакт

Спорт

Сетиен: Вчера шетав крави во моето село, денес ги водам најдобрите во свет

Објавено пред

Кике Сетиен, новиот кормилар на Барселона се претстави на „Ноу Камп“. Наследникот на Ернесто Валверде потпиша договор до крајот на сезонава со можност за продолжување до 2022 година.

„Вчера ги шетав кравите во моето село, а денес ги водам најдобрите фудбалери во светот. Со Валверде имав добар однос, коректен е, морам да му заблагодарам за работата која ја направи и за екипата која ми ја остави. Разговарав со играчите, сигурен сум дека брзо ќе се прилагодиме“ – рече Сетиен во своето прво обраќање како тренер на Каталонскиот клуб.

Тој сподели дека во годините што изминаа уживал да ги гледа играчите на Барса.

„Немам проблем да речам дека уживав последните 12-14 години гледајќи ги овие играчи на телевизија. Уживав во нивниот фудбал. Денес почнувам да го тренирам најдобриот светски играч и неговите соиграчи. Меси е Меси, Пике е Пике, Бускетс е Бускетс, ама секој мора да го знае своето место“ – рече Сетиен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Инсиње го теши расплаканиот навивач на Наполи: Ветувам дека пак ќе се смееш (видео)

Објавено пред

Капитенот на Наполи, Лоренцо Инсиње му прати видео порака со извинување на младиот навивач на „партенопеи“ кој камерите го забележаа како плаче при 0:2 поразот на тимот од Фиорентина.

Солзите на детето по третиот последователен пораз на Наполи во Серија А беше совршен симбол на тоа како се чувствуваат фановите на клубот од Неапол по катастрофалната сезона, а дел од навивачите побараа таа фотографија да ја залепат во соблекувалната да ги потсетува за што се борат.

Сега, капитенот Инсиње со видео-порака му се обраќа на навивачот.

„Чао Марио, жал ми е што плачеш за тој резултат. Можам да ти ветам дека отсега ќе имаме одлична сезона и повторно ќе се смееш. Те чекаме на стадионот“, вели Инсиње.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бергкамп го „пронајде“ Ван де Бек, сега тој е во врска со неговата ќерка!

Објавено пред

Дони ван де Бек најверојатно ќе биде следниот талент на Ајакс кој ќе замине за многу пари во друг клуб (многумина сметаат дека тоа е Реал Мадрид), а за тоа треба да му се заблагодари на легендарниот Денис Бергкамп, кој го „пронајде“ на 10-годишна возраст. Како му врати Ван де Бек? Со врска со неговата ќерка Естеле.

22-годишниот Ван де Бек првпат доби вистинска шанса кога Бергкамп беше тренер на младинските тимови на Ајакс, станувајќи му „ментор“. Со текот на времето, Ван де Бек се заљуби во неговата ќерка Естеле и тие станаа миленици на холандските медиуми.

Поранешниот тренер на Ајакс, Френк де Бур, кој го промовираше Бергкамп во свој асистент, ја открива приказната.

„Денис почна да зборува со голем ентузијазам за некој талент во неговиот тим. Тоа беше момче кое го потсетуваше Денис на самиот себе на таа возраст. Тоа беше доволна причина да внимаваме на Дони“, вели Де Бур.

Од минатото лето, Бергкамп е поврзан и на поинаков начин со фудбалерот – тој е во врска со неговата ќерка. 23-годишната Естеле е израсната во Лондон, каде што Бергкамп 11 години играше со „топчиите“ освојувајќи три титули од Премиер лигата.

 

View this post on Instagram

 

Merry Christmas from us ❤️🎅🏼

A post shared by Estelle Bergkamp (@estellebergkamp) on Dec 26, 2019 at 8:47am PST

 

View this post on Instagram

 

𝗕𝗮𝗹𝗹𝗼𝗻 𝗱’𝗢𝗿 𝘄𝗶𝘁𝗵 𝗹𝗼𝘃𝗲 ⭐

A post shared by Estelle Bergkamp (@estellebergkamp) on Dec 3, 2019 at 9:13am PST

Прикажи повеќе...

Спорт

Рутина за Шпанците, сега борба со Хрватска за првото место (видео)

Објавено пред

Шпанската ракометна репрезентација го потврди својот пласман во полуфиналето на Европското првенство, откако рутински со 37:28 ја совлада репрезентацијата на Белорусија, за да осигура место од групата 1 покрај Хрватска, со која ќе имаат директен дуел за првото место и за „бирање“ на противникот.

На Шпанците им требаше само да не загубат со повеќе од шест голови од Белорусите, во што беше тешко да се верува, но барем во првото полувреме имаше рамноправен ракомет и „фуријата“ имаше само гол предност (17:16). Меѓутоа, во средината на второто полувреме работите дојдоа на своето место и со импресивна серија, Шпанците направија предност од осум гола (32:24), за на крај рутински да го доведат до крај.

Феран Соле и Анхел Фернандез постигнаа по седум гола за Шпанците, за кои блескаше и Гонзало де Варгас на голот, додека кај Белорусија најефикасен беше Микита Ваилупау со осум гола.

Со ова дефинитивно се става крај на математичките шанси Германија да обезбеди полуфинале, и сега им следува вечерниот „ревијален“ меч против соседите Австрија. Шпанија, пак, се подготвува за пресметката со Хрватите во среда.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ

ГРУПА 1

Хрватска – Чешка 22:21 (11:9)

Белорусија – Шпанија 28:37 (16:17)

Австрија – Германија 20.15 ч.

Табела: 1.Шпанија 8, 2.Хрватска 8, 3.Германија 2, 4.Австрија 2, 5.Белорусија 2, 6.Чешка 0

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Атиџе од „Медена земја“ добива работа во Општина Лозово и ќе сними две песни

Градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски, објави дека Атиџе Муратова од филмот „Медена земја“ по турнеите ќе биде работно ангажирана...

Македонија6 часа

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала...

Економија6 часа

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија7 часа

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија7 часа

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет9 часа

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија10 часа

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија11 час

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија12 часа

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за ТНТ, се одложи судењето за „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ12 часа

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата кај Габровските...

Свет12 часа

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“, порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет13 часа

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија властите....

Македонија13 часа

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои...

Свет14 часа

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет1 ден

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет1 ден

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава1 ден

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион1 ден

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет1 ден

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија1 ден

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Досие