Контакт

Спорт

Севилја го победи Ливерпул (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Севилја, во Бостoн, забележаа победа над европскиот првак Ливерпул 2-1.

Ова беше еден вид реприза на финалето во Лига Европа од пред неколку години. Првиот гол го постигна искусниот Нолито во 37 минута. Една минута пред заминувањето во соблекувалните резултатот го израмни Дивок Ориги.

Севилја до победата успеа да стигна во претпоследната минута, кога младиот Алехнадро Пооцо постигна гол.

Инаку, претходно Жирос Њањон доби директен црвен картон поради грубиот старт врз фудбалерот на Ливерпул Јасер Ларуци.

Спорт

Жоао Феликс со убава асистенција, Атлетико совршени на стартот (видео)

Објавено пред

Потешко од очекувањата, Атлетико Мадрид ја забележа втората победа во новата сезона во Ла лига, триумфирајќи на гости кај Леганес со минимални 1:0.

Тимот на Диего Симеоне наиде на тврд противник, кој дури имаше и обид кој заврши во гредата, но на крајот „отпорот“ беше скршен во 71. минута кога Жоао Феликс имаше убава аситенција за Витоло, кој без проблем ја смести топката во мрежата.

Со овој триумф, Атлетико заедно со Севилја се единствените тимови во Ла лига кои имат максимални 6 поени по два меча.

Прикажи повеќе...

Спорт

Удинезе го шокираше Милан, Несторовски влезе како замена (видео)

Објавено пред

Почетокот на новата сезона во Серија А помина кошмарно за Милан откако доживеаја незгоден пораз од 1:0 на гости кај Удинезе, за кои како замена дебитираше во официјален меч македонскиот репрезентативец Илија Несторовски.

По првото полувреме без голови и со слаба игра на „Дачија арената“, домашниот тим направи пресврт со двете замени, односно нови засилувања на тимот – Несторовски и Родриго де Паул влегоа во игра во 70. минута. Веднаш потоа, на нафрлање на Де Паул, Родриго Бесао го совлада Џанлуиџи Донарума за водство од 1:0.

Во 82. минута од мечот, навивачите на „росонерите“ се понадеваа на пенал поради игра со рака во шестнаесетникот на Удинезе, но судијата по долго разгледување на снимките одлучи дека нема пенал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бразилски шок за Тотенхем – Њукасл си замина со цел плен од Лондон, „волците“ со драматично реми (видео)

Објавено пред

Минатогодишниот финалист од Лигата на шампионите, Тотенхем го доживеа првиот пораз во новата сезона, откако Њукасл стигна до импресивна 1:0 победа во Лондон благодарение на бразилскиот напаѓач, Жоелинтон.

Користејќи ја грешката на одбраната на Тотенхем, Жоелинтон во 27. минута се најде во ситуација за гол и не згреши, совладувајќи го Иго Лорис. Тотенхем имаа над 70 отсто од поседот на топката, доминирајќи во играта, но не успеаја да го најдат патот до голот на Дубравка.

И во вториот попладневен меч од Премиер лигата гостите за малку ќе си заминеа со три поени, но Вулверхемптон постигнаа гол во 95. минута од пенал за 1:1 реми со Барнли.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Унгарски државјанин почина во автобус на излез од земјава

Синоќа од Итната медицинска помош било пријавено дека во автобус на граничниот премин Табановце на излез од земјава починал Ф.С.(71)...

Македонија9 часа

Сугарески: Нема вмешани функционери на СДСМ во ,,Рекет”

Остануваме посветени на заложбата од Декларацијата што ја донесовме за борба против криминал и корупција, комуникацијата во партијата е одлична...

Македонија9 часа

(Видео) Арсовски: Кога ќе биде повикан Заев во обвинителството?

,,Зоран Заев и целото раководство на СДСМ се во длабок очај. Откако Јавното обвинителство и продолжената рака на Зоран Заев,...

Македонија10 часа

Ветрот го шири пожарот кај Опеница, кризниот штаб бара решение

Поради сериозноста на ситуацијата заседава Кризниот штаб на Општина Охрид кој бара решение како да се изгасне пожарот кој се...

Топ11 час

Ресенчанец со фалц диплома станал полицаец, се запишал на факултет и го унапредиле во инспектор

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Ш.(38) од село Асамати, Ресенско, поради „фалсификување исправа“, казниво по член 378 став1 од...

Свет11 час

Трамп размислува да ја повика Русија на следниот Самит Г7

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во Бијариц дека е „можно“ тој да ја покани Русија да се врати на годишниот...

Свет12 часа

НАСА објави вознемирувачки снимки од пожарите кои ги уништуваат ,,белите дробови” на светот

Вознемирувачки сателитски снимки на НАСА од вселената укажуваат на огромниот размер на пожарите што ја зафатија Амазонија која се нарекува...

Европа13 часа

Уапсени 68 учесници на протестот против Самитот Г7 во Франција

Француските власти соопштија дека уапсиле 68 лица кои учествувале на напнатиот протест во близина на Бијариц, каде се одржува самитот...

Регион14 часа

Вучиќ: Пред Србија е тешка есен и компликувана зима

Српскиот претседател Александар Вучиќ за ТВ Пинк изјави дека не може да ги толкува или да зборува за важноста на...

Спорт14 часа

Ѓоковиќ: Мојата сопруга е помоќна од мене – секогаш пишува нешто

Новак Ѓоковиќ во ново интервју пред САД опен во Њујорк, последниот гренд слем од сезоната, се отвори за својот личен...

Македонија14 часа

Прв рок за упис на скопскиот универзитет на 29 и 30 август

Првиот рок за упис во прва година додипломски студии во учебната 2019/2020 година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје е...

Спорт14 часа

Ковалев го „здроби“ Јарди во 11. рунда, сега го сака Канело (видео)

Шампионот Сергеј Ковалев го „уништи“ британскиот предизвикувач Ентони Јарди со нокаут во 11. рунда од нивниот меч за ВБО титулата...

Свет1 ден

Над 1 600 нови пожари во Амазонија, на терен испратени 44 илјади војници

Над 1 600 нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, поради што на тарен се испратени авиони како и...

Македонија1 ден

ЗНМ и СЕММ бараат медиумите да се држат до професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) сметаат дека јавните функционери треба...

Македонија1 ден

(Видео) Заев се надева дека со опозицијата консензуално ќе го донесат законот за јавно обвинителство

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино...

Свет1 ден

Во пожар на Алјаска изгореа 51 куќа и три згради

Шумски пожар којшто гори северно од Анкорејџ, Алјаска, уништи 51 куќа и три деловни згради, соопштија властите. Уништени се и...

Европа1 ден

Макрон апелираше за помош за сузбивање на пожарите во Амазонија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска пред почетокот на самитот на Г7 во Бијариц дека ги повикува сите светски сили...

Македонија1 ден

(Видео) Заев ќе тужи за клевета по објавата на записникот за случајот „Рекет“

Премиерот Зоран Заев денеска oд Прилеп најави тужба за клевета, повикувајќи го обвинителството да ја потврди веродостојноста на записникот кој...

Регион1 ден

Во Словенија просечната плата изнесува 1.108 евра

Просечната нето плата во Словенија во јуни 2019 година била 1.107,96 евра, што е за 0,8 проценти пониска од просечната...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе утврдува како документи од „Рекет“ протекле во јавноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро го осудува објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата...

Досие