Контакт

Спорт

Шамперт: Леброн ја уништи кошарката со трансферот во Мајами

Објавено пред

Поранешниот кошаркар на Кливленд кавалирс, Иман Шамперт останува на мислењето дека Леброн Џејмс ја „уништил“ кошарката со контроверзниот трансфер во Мајами хит, нешто што дел од фановите на Кавс уште не го заборавиле.

dobivaj vesti na viber

Леброн седум години играше во Кавс, кои го избраа како прв пик на драфтот, а потоа како слободен играч замина во Мајами за да формира супер-тим со Двејн Вејд и Крис Бош кој освои две НБА титули и загуби уште во две финалиња.

„Не беше прв Дурент со таков трансфер. Прв беше Леброн кога отиде во Мајами. Тој ја уништи кошарката и го знае тоа. Ја сакам НБА поради лојалноста, и дотогаш мислев дека тоа постои, но тој го сруши тоа. Немаше потреба за таков трансфер“, вели Шамперт, кој со Леброн и Кавс ја освои НБА титулата во 2015/16.

Спорт

Дмитровиќ повеќе нема да брани за Србија

Објавено пред

Србија ги започна подготвките за престојните квалификациски натпревари со Литванија и Црна Гора, за пласман на Европското првенство.

dobivaj vesti na viber

Селекторот Драган Стојковиќ – Пикси, во своето прво појавување пред новинарите по Мундијалот во Катар, откри дека голманот на Севилја, Марко Дмитровиќ решил да се повлече од националниот тим.

Дмитровиќ (31), го известил селкеторот дека сакал да им се посвети на клупските обврски во Севилја.

Дел од српските медиуми пренесуваат дека Дмитровиќ не бил задоволен од третманот што го има кај селекторот и дека поради тоа решил да се повлече. Наводно, на Пикси дополнително го ставил Дмиторвиќ на спискот, кога дознал дека ФИФА се уште не го одбрила настапот на Владан Ковачевиќ, инаку Србин од Босна и Хрцеговина, кој го прифатил повикот да го смени спортското државјанство.

Дмитровиќ во кариерата бранел на 19 натпревари за Србија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Карвахал тргна да се тепа со третиот голман на Барселона

Објавено пред

Барселона вчера во „Ел Класико“ го победи Реал Мадрид со 2:1 и го направи клучениот чекор кон освојувањето на шампионската титула.

dobivaj vesti na viber

Барселона победи со голот на Франк Кеси постигнат во самиот финиш на натпреварт,

Десниото бек на Реал, Дани Карвахал, по натпреварот ги загуби нервите, видно исфрустриран од поразот, па влезе во конфликт со третиот голман на Барселона, Арнаут Тенас.

Тенас не не се повлече пред искусниот фудбалер, беше подготвен физички да се пресмета со Карвахал.

На крајот ситуацијата ја смируваа нивните соиграчи Тибо Куртоа и Роналд Араухо, кои ја задржаа ладнокрвноста и навреме реагираа за да ги разделат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Свирежите за Меси од „Паркот на принцовите“ се слушнаа до Каталонија

Објавено пред

Лионел Меси минува низ најтешкиот период во ПСЖ. Аргентинецот беше исвиркан пред и по натпреварот со Рен, кој „светците“ го загубија (0:2). За разлика од Меси, неговиот поранешен клуб, Барселона ги живее најдобрите моментит уште од неговото заминување во Париз.

dobivaj vesti na viber

Навивачите на ПСЖ го означија Меси за најголем виновник, за лошите изданија и елиминацијата во осминафиналето во Лигата на шампионите.

Во контекст на ова одат и медиумските шпекулации дека во ПСЖ се премислиле и дека нема намера да му понудат нов договор на Аргентинецот.

Еден од капитените на Барселона и херојот на синоќешното „Ел Класико“, Серхи Роберто јавно му порача на Меси дека со раширени раце го чека соблекувалната.

„Кој не би бил подготвен за враќање на Лео? Не зборуваме многу за тоа, бидејќи тоа е тема за која одлучуваат тренерот и претседателот, но ние играчите ќе го пречекаме со раширени раце. Меси не го заслужуваат третманот што го добива во Париз“, рече Роберто.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија2 часа

Бектеши: Утре замрзнуваат цените за јајцата и оризот, нема поскапување за Велигден и Рамазан Бајрам

На утрешната седница Владата ќе ги замрзне маржите на оризот и јајцата на цени од почетокот на овој месец. Министерот...

Свет3 часа

Кинескиот претседател стигна во Москва: летот беше еден од најследените во светот, сите погледи вперени кон „боингот 747“

Авионот на кинескиот претседател Си Џинпинг слета на меѓународниот аеродром Внуково во Москва, а самиот лет предизвика голем интерес. Летот...

Топ3 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија4 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитни перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот „Партизански одреди“ во Карпош 4, спроти трговскиот центар Антико. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија4 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет4 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај, Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет5 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: Ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа20 часа

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...

Свет1 ден

(Видео) Путин во Мариупол: посети неколку места и разговараше со жителите

Руската новинска агенција РИА Новости објави видео за кое тврди дека го прикажува рускиот претседател Владимир Путин како вози автомобил...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Им честитам на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски им честиташе на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти за храброста и...

Регион2 дена

„Бега од потпишување“, посочи Курти за Вучиќ по средбата, па остави ЕУ да најде начин за обврските да бидат обврзувачки

Косовскиот премиер, Албин Курти го обвини претседателот на Србија, Александар Вучиќ дека бега од потпишување на договор, а со цел...

Регион2 дена

Борел обзнани што Косово и Србија прифатиле, што одбиле: Некогаш ѓаволот е во тајмингот

Високиот претставник на Европската Унија (ЕУ) за надворешни работи и безбедносна политика, Жозев Борел, кажа дека има договор помеѓу Белград...

Вести2 дена

Вучиќ по средбата со Курти: Не е ден „Д“, не потпишавме ништо, имам трошка задоволство

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по 12 часовната средба со косовскиот премиер Албин Курти, е задоволен од дијалогот. Тој кажа...