Контакт

Спорт

Шаповалов со прв трофеј во кариерата, Остапенко со титула по две години

Објавено пред

Новата канадска тениска ѕвезда, Денис Шаповалов стигна до својот прв АТП трофеј во кариерата, откако со 6:4/6:4 го спречи Србинот Филип Крајиновиќ да стигне до својот прв трофеј во финалето на Стокхолм опен.

Шаповалов, кој беше четврти носител на АТП 250 турнирот, е прв Канаѓанец со АТП трофеј по Милош Раонич во Бризбејн во јануари 2016 година, и поради успехот првпат во кариерата ќе влезе во топ 30 на АТП листата.

Во Луксембург пак, Јелена Остапенко ја освои својата прва ВТА титула по пауза од повеќе од две години, совладувајќи ја актуелната шампионка, Германката Јулија Гергес со 6:4/6:1. Ова е прва титула за шампионката од Ролан Гарос од 2017.

Спорт

Конте воодушевен од Перишиќ и Видал

Објавено пред

Тренерот на Интер Антонио Конте рекол дека е импресиониран од она што го покажува иван Перишиќ. Покрај Перишиќ, Конте го пофалил и новиот играч Артуео Видал. Перишиќ минатата сезона ја мина во Баерн, додека Видал минатата недела пристигна во Интер од Барселона.

Перишиќ во 2015 година пристигна во Интер од Волфсбург, мината сезона не се вклопи в формацијата на конте поради што беше испратен на позајмица во Минхен. Со Баерн ја освои тројната круна.

Медиумите го поврзуваа со Манчестер Јунајтед и ПСЖ меѓутоа тој ќе остане во Интер.

„Среќен сум поради Иван, имаше неверојатно искуство со Баерн, освои три трофеи. Сега се врати кај нас со голема решителност да игра за Интер. Среќен сум што гледам таква желба кај него. Кога постои ентузијазам и на тренерот му е полесно“, рекол Конте.

Интер во преодниот рок се засили со Артуро Вида, Александар Коларов и Ашраф Хакими.

„Видал е во добра физичка форма, тактички знае што го очекува бидејќи веќе има работено со мене, сепак работиме на некои нови работи во однос на минатото. Добро се вклопи, тој е паметен играч со победнички менталитет. Може да игра на повеќе позиции“, заклучил Конте.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роси во Петронас Јамаха

Објавено пред

Деветкратниот светски првак Валентино Роси од наредната сезона ќе вози за Петронас Јамаха. Во јануари беше јасно дека Роси ќе мора да го смени тимот откако фабричкиот тим на Јамаха потврди дека во 2021 година колега на маверик Вињалес ќе му биде Фабио Квартараро.

Откако Јамаха ги објави имињата на возачите за наредната сезона Роси изјави дека ќе му требаат неколку трки за да реши дали ќе вози или ќе се повлече во пензија. Прекинот на сезоната ја пролонгираше неговата одлука, а денес Петронас потврдија дека ветеранот ќе вози заедно со Франко Морбидели.

„Докторот“ во Светското првенство дебитираше на Големата награда на малезија во 1996 година, а истата таа година ја забележа првата победа во Брно. Во кариерата забележал 115 победи, а вкупно 235 пати би меѓу најдобрите тројца.

Девет пати бил светски првак, има по една титула во класите до 125 и 250 кубни сантиметри, а седум пати бил најдобар во „кралската класа“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона одбиле астрономска понуда за Ансу Фати

Објавено пред

Во време кога во фудбалот владее финансиска криза Барселона добиле астрономска понуда за Ансу Фати. Понудата на адресата на клубот ја доставил менаџерот Жорж Мендеш.

Фати зад себе има извонредна деби сезона во Ла Лига, а неодамна дебитираше и за шпанската репрезентација, постигна гол против Украина и стана најмладиот стрелец во историјата на националниот тим.

Неименуван клуб на Барселона и понудил 150.000.000 евра за Фати. Според понудата што ја донел Мендеш заинтересираниот купувач понудил 125.000.000 во кеш и 25.000.000 евра низ бонуси.

Фати во својот договор има откупна клаузула од 400.000.000 евра.

Шпанските медиуми шпекулираат дека понудата која Барселона ја одбула стигнала од Манчестер Јунајтед.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 минути

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ1 час

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ2 часа

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија3 часа

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет3 часа

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет5 часа

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија5 часа

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа6 часа

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Свет7 часа

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните...

Топ15 часа

Тројца осомничени за производство и продажба на марихуана, едниот фатен додека ги кастрел стеблата во Визбегово

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа...

Економија16 часа

Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и...

Европа17 часа

СЗО: Во Европа се зголемува заразата со коронавирусот

Брзината на пренесување на Ковид-19 и хоспитализацијата растат во Европа, предупреди директорот на Светската здравствена организација за вонредни ситуации, Мајкл...

Македонија18 часа

Пахор со поддршка за членството во ЕУ: „Не смее да има одложување на меѓувладината конференција“

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија на патот кон полноправно членство во Европската Унија, истакна претседателот на Словенија,...

Македонија22 часа

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија22 часа

(Видео) Кривична пријава и суспензија за полицаецот кој претепа Ром во Битола

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење...

Европа24 часа

Напаѓачот уапсен, полицијата пронајде мачета и сатар на местото на нападот во Париз

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше...

Македонија1 ден

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија1 ден

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Свет1 ден

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите...

Македонија1 ден

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Досие