Контакт

Спорт

Шарди: Жал ми е што се вакцинирав, поминувам низ пекол!

Објавено пред

Францускиот тенисер Жереми Шарди (34) кој пред 8 години беше 25-ти светски тенисер објави дека на неодредено време ја прекинува тениската кариера. Тој наведува дека причина за ваквата негова одлука е болката во целото тело што ја чувствува откако се вакцинирал против Ковид 19.

„Се вакцинирав во август, меѓу ОИ и САД опен. Го направив тоа иако не бев обврзан, сакав да направам нешто добро за човештвото. Меѓутоа, откако ја примив вакцината поминувам низ пекол. Било каков физички напор ми носи неподнослива болка, не можам да тренирам, не можам да играм. Бев на детални прегледи кај двајца доктори, но тие не ми најдоа никаква повреда или болест, а јас знам дека почетокот на тие ужасни болки почнаа по вакцинацијата. Знам затоа што по Игрите во Токио се чувствував добро“ изјави Шарди за „АФП“.

„Завршив со играњето тенис годинава, а со оглед на своите години, не исклучувам дека ова може да е крај на кариерата“ изјави моментно 73-от светски тенисер.

Спорт

Кари и Бриџис – најдобри во првата НБА недела во новата сезона

Објавено пред

Плејмејкерот на Голден Стејт Вориорс, Стеф Кари и крилниот кошаркар на Шарлот Хорнетс, Мајлс Бриџис се најдобрите играчи во првата недела во НБА лигата во новата сезона.

Кари е прогласен за играч на неделата на Западот, додека Бриџис е најкорисниот кошаркар на Истокот.

Во првите три меча Кари беше фантастичен, а Вориорси дојдоа до три победи. Тој уфрлуваше во просек по 31 поен, надополнети со 9 скока и 7 асистенции.

Бриџис, пак, исто така запипа три триумфи, со просек од 25 поени и 8 скока.

Прикажи повеќе...

Спорт

Завршува кошмарот за Серхио Рамос

Објавено пред

Шпанскиот фудбалски интернационалец, Серхио Рамос конечно ќе се приклучи на тренинзите на тимот на ПСЖ и ќе конкурира за настап во лидерот на табелата во Лига 1.

Според информациите на француските медиуми, Рамос конечно стигна до точка на опоравување при што ќе може да почне со индивидуални тренинзи, а наскоро да дојде и неговото деби за парискиот клуб.

Рамос потпиша двегодишен договор со „Светците“ на почетокот на јули годинава. Тогаш лекарите на ПСЖ по петчасовни испитувања утврдија дека Шпанецот иако има 35 години, неговото тело е физички подготвено како 25-годишник.

Сепак, поради повреда на листот на левата нога, Рамос се уште не ги запишал првите минути во неговиот нов клуб.

Фудбалските портали сета таа ситуација ја опишуваат како кошмар за дефанзивецот, а повеќето од нив пишуваат дека ПСЖ погрешиле што го довеле во Париз.

Со 35 години и 22 трофеи со Реал Мадрид на речиси 900 професионални натпревари, Рамос доживува невиден пад на активностите затоа што во 2021 година има одиграно само 7 натпревари.

Последниот настап го имаше на 5. мај во полуфиналето во ЛШ против Челси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куртоа ќе одмори, Лунин ќе дебитира на голот

Објавено пред

Тибо Куртоа дефинитивно нема да биде во составот на Реал Мадрид против Осасуна. Белгиецот, го повреди коленото во дербито против Барселона. Повредата не е серизна, но тренерот Карло Анчелоти, реши да го одмори првиот голман.

Голот на Реал, против Осасуна, ќе го брани Украинецот Андреј Лунин, кој ќе дебитира сезонава.

Реал се наоѓа на второто место со 20 бода, Осасуна има два помалку на петтото место.

Реал ќе ја пречека Осасуна, во среда во 21.30 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Голем пожар во Градски парк, горат бараките на Судот за прекршоци

Голем пожар гори од објект во непосредна близина на „Томче Софка“ во скопско Дебар Маало. Станува збор за бараките каде...

Македонија1 час

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија3 часа

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија4 часа

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Економија5 часа

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до крајот...

Македонија6 часа

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Северна Македонија во моментот им дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Oд таму додаваат дека Авганистанците...

Македонија8 часа

Шилегов: Мерките што ги преземаме против загадувањето во Скопје даваат резултати

Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје како што беше во изминатите неколку години. Тоа е факт и тоа е...

Македонија8 часа

Зимското сметање на времето почнува в недела, вечерта пред локалните избори

Зимското сметање на времето почнува в недела на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување на времето за...

Свет8 часа

(Видео) Двајца загинаа, а четворица повредени во пукање во трговски центар во САД

Две лица загинаа, а четворица, од кои еден полицаец, се повредени во пукотница во трговски центар во градот Бојси, во...

Македонија9 часа

Во моментот активни над 6.100 случаи на коронавирус во Македонија

Бројот на заразени од коронавирус изнесува 6.187 лица и бележи зголемување во однос на претходната недела. Според епидемиолошки анализи во...

Свет9 часа

ЕМА ја одобри вакцината на „Модерна“ како трета доза

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината на „Модерна“ против Ковид-19 како трета доза за лица над 18 години....

Регион1 ден

Рама: Ако Западен Балкан не може во ЕУ, нека дојде ЕУ на Балканот

Влезот на Западен Балкан во Европската Унија се чини дека е привремено замрзнат, но ако регионот не може да се...

Македонија1 ден

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија1 ден

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет1 ден

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија1 ден

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет1 ден

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет1 ден

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Досие