Контакт

Спорт

Шефилд јунајтед со нова победа, сега се пред Манчестер, Тотенхем и Арсенал! (видео)

Објавено пред

Шефилд јунајтед продолжува со сезоната од соништата при враќањето во Премиер лигата, откако во петочниот прв меч од 22. коло од Премиер лигата стигнаа до 1:0 победа над Вест хем и се искачија на петтото место на табелата пред клубови како Манчестер јунајтед, Тотенхем и Арсенал.

Ова беше совршен начин да се прослави новиот договор на менаџерот, Крис Вајлдер, кој за три години успеа да ги крене „сечивата“ од третата лига до место кое води во европските натпреварувања.

Клучниот момент во мечот се случи во 53. минута, кога голманот на Вест хем, Лукаш Фабијански направи катастрофална грешка, подавајќи му ја топката на Џордан Флек, кој немаше проблем да го најде Оливер Мекбурни, кој ја смести топката во мрежата. Во 92. минута од мечот имаше мала драма, кога Деклан Рајс постигна гол за „чеканите“, но ВАР системот го поништи поради офсајд.Е

Вест хем, сега под водство на Дејвид Мојс, остануваат на 16. место со 22 поени и доколку Астон вила и Бурнемаут победат викендов, тие ќе паднат во зоната за испаѓање.

Спорт

Играчите на Челси можат да добијат бонус од 11 милиони фунти

Објавено пред

Фудбалерите на Челси, во наредниот период ќе одиграа две финалиња. „Сините“ на 15.мај ќе се борат со Лестер за трофејот во Фа купот, а два недели подоцна во Истанбул, против Манчестер сити ќе борат за најпосакуваниот трофеј во клупскиот фудбал.

Доколку фудбалерите на Челси победат во двата натпревари, тогаш ќе поделат бонус од 11 милиони фунти. Играчите на Томас Тухел, веќе си обезбедија бонус од пет милиони со победата над Реал, во полу-финалето во Лигата на шампионите. Дополнителни пет милиони фунти ќе добијат доколку победат во финалето, а уште еден милион им следува доколку го освојат трофејот во ФА купот.

Според клупскиот правилник, сите фудбалери ќе добијат еднаква сума.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шилегов: Додека долгот не биде подмирен градот не може да го преземе Вардар

Објавено пред

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, уште еднаш нагласи дека градот нема да го преземе фудбалскиот клуб Вардар, се додека не биде подмирен долгот, што го има клубот.

Најтрофејниот македонски клуб се наоѓа во тешка финансиска ситуација, која се рефлектира и врз она што се случува на теренот. Вардар се наоѓа пред испаѓање во втората лига.

„Вардар е приватен клуб. Некој одлучил да го продаде, а не нашол механизам како да се покријат трошоците. Јас не можам да го земам клубот со долг од 3,5 милиони евра“, изјави за „Сител“ скопскиот градоначалник Шилегов.

Според него приказната со потенцијалниот инвеститор од Катар се уште не е завршена.

„Инвестицијата од Катар не е затворено прашање. Се додека не добиеме гаранција за враќање на средствата, повторувам дека нема да го земеме“, посочи „таткото на градот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клиперси ја добија битката за ЛА, Вестбрук се доближи до рекордот на Робертсон

Објавено пред

Градското дерби на Лос Анџелес им припадна Клиперси. Актуелните шампиони Лејкерси, без Леброн Џејмс доживеаја пораз 94:118. Индивидуално, изминатата ноќ во НБА ја обележа Расел Вестбрук. Бекот на Вашингтон го забележа 180. трипл-дабл во кариерата. Еден меч со ваква статистика го дели од апсолутниот рекорд на Оскар Робертсон.

Клиперси со тимска игра дојдоа до победата над Лејекрси. Седум кошаркари постигнаа двоцифрен број на поени. Најефикасен беше Пол Џорџ со 24 поени, седум скока и пет асистенции. Лејкерси ги предводеше Кајл Кузма со 24 поени.

Со оваа победа Клиперси се искачија на третото место на табелата во Западната конференција, Лејкерси се на шесттото место. Доколку ги задржат овие позиции и во последните пет натпревари тогаш Клиперси и Лејкерси ќе се сретнат во првата рунда во плејофот.Вашингтон Визардс, по едно продолжение, го победија Торонто со 131:129. Торонто со овој пораз останаа без шанси за пласман во плејофот.

Расел Вестбрук мечот го заврши со 13 поени и по 17 скокови и асистенции. Вестбрук го забележа шесттиот трипл-дабл на последните седум натпревари. Во кариерата тој забележал 180 трипл-дабл натпревари. На вечната листа еден повеќе има Оскар Робертсон.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет2 часа

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион3 часа

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија3 часа

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион3 часа

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет3 часа

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија20 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија22 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија23 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа23 часа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија23 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион1 ден

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет1 ден

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет1 ден

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет1 ден

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет1 ден

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија2 дена

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија2 дена

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија2 дена

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Досие