Контакт

Спорт

Шест луѓе повредени откако гром удри на голф турнир во Атланта (видео)

Објавено пред

Шест гледачи беа повредени откако гром удри во дрво во саботата навечер на голферскиот турнир, Тур шампионат во Атланта, Џорџија.

ПГА турнејата потврди дека ударот повредил шест луѓе кои веднаш биле однесени во болница, но не се работи за посериозни повреди. Били Крамер, сопственик на количка за продавање храна на турнирот, за локалната телевизија изјави дека бил во количка за голф кога громот удрил, по што излетал од возилото и го повредил скочниот зглоб.

„Се случи одеднаш, како да пукна бомба и луѓето врескаа“, изјави Крамер.

Ударот се случил додека немало голфери на теренот – играта била сопрена во 16:17 по локално време, а двата грома удриле во 16:45, додека гледачите чекале да се продолжи турнирот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Млад навивач на Јунајтед го замолил Клоп да престане да победува

Објавено пред

Младиот навивач на Манчестр Јунајтед, 10 годишниот Дарах Карли, го замолил Јирген Клоп Ливерпул да престане да победува. Тренерот на „црвените“ одговорил на писмото што го добил од Карли.

Како што пишуваат англиските медиуми 10 годишното момче писмото го напишал како дел од школска задача.

„Ливерпул бележи премногу победи. Доколку победите на уште девет натпревари ќе ја имате најдолгата серија во англискиот фудбал. Бидејќи сум навивач на Јунајтед тоа ме прави тажен. Во мочам да бидете загубете го наредниот меч. Само ќе треба на вашиот противник да му дозволите да постигне гол. Се надевам дека ве убедив да не ја освоите лигата или барем да не победувате повеќе“, му порачал младиот Карли на тренерот на Ливерпул.

Карли и неговите родители биле изненадени кога на домашната адреса стигнал одговор од Клоп.

„За жал не можам да ја исполнам твојата желба. Колку и да сакаш Ливерпул да загуби мојата работа е направам се што можам тимот да победи бидејќи постојат милиони луѓе низ целиот свет што го посакуваат тоа. Не сакам нив да ги изневерам. За твоја среќа губевме натпревари во минатото и сигурен сум дека такви работи ќе се случуваат во иднина. Проблемот кога имаш 10 години е што мислиш дека работите секогаш ќе бидат исти како што се сега. Јас со моите 52 години можам да ти кажам дека тоа не е така. Кога го прочитав писмото што ми го испративте со сигурност можам да ви кажам дека една работа нема да се смени, вашата страст кон фудбалот ќе остане. Јунајтед е среќен што ве има. Се надевам дека ќе забележиме уште победи и дека ќе освоиме некој трофеј и дека тоа тебе нема да те разочара. Иако нашите клубови се ривали, тие се почитуваат. Тоа е она што е најважно во фудбалот“, напишал Клоп.

Ливерпул се први во Премиер лигата со 76 поени, дури 22 повеќе од Манчестер сити. Тимот на Клоп нема пораз, забележал 25 победи и само еднш одиграл нерешено.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крај на сезоната за Кајри Ирвинг

Објавено пред

Кошаркарот на Бруклин Нетс, Кајри Ирвинг, ја заврши сезоната пореди повредата на рамото.

Поради разни повреди, Ирвинг пропушти 50 отсто од натпревари во првиот дел од сезоната. Тој ќе мора да го оперира повреденото рамо, што значи дека на терените ќе се врати наредната сезона.

Во консултација со генералниот менаџер и тим од специјалисти решил да замине на операција.

Ирвинг оваа сезона настапи на 20 натпревари, на кои имал просек од 27,4 поени, 5,2 скока и 6,4 асистенции.

Бруклин Нетс се наоѓа на седмото место во Источната конференција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Абидал научил нешто од расправијата со Меси

Објавено пред

Лионел Меси во интервју за „Мундо депротиво“ зборувал и за проблемите во Барселона. Голема прашина крена спортскиот директор Ерик Абидал, кој јавно ги обвини играчите дека тие го смениле тренерот Ернесто Валверде.

Меси жестоко му одговори на Абидал порачувајќи му дека мора да ја понесе одговорноста за таа ситуација и да ги каже имињата на фудбалерите што билде дел од пучот или да престане лажно да ги обвинува.

„Во клубот постоеше проблем со комуникацијата. Односот помеѓу тренерот и играчите секогаш беше добра, но постоеја работи што јас како поранешен фудбалер можев да ги почувствувам. Го кажав своето мислење и потоа во клубот донесовме решение да го смениме Валверде“, рекол Абидал.

„Од целата таа ситуација научив една работа, внатрешните проблеми се решаваат во соблекувалната, а не во медиумите“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија2 часа

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија2 часа

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава2 часа

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет3 часа

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион3 часа

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет4 часа

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Свет4 часа

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Кон крајот на април ќе почнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, од кој во Кина починаа повеќе од 2.000...

Свет5 часа

(Видео) Украинци пречекани со камења дома кога беа евакуирани од Кина

Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан биле пречекани од револтираните мештани, кои со камења мавале по автобусите што се упатиле...

Македонија15 часа

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за...

Топ20 часа

Момче прободено со нож, уапсена девојка осомничена за обид за убиство

Дваесет и тригодишен државјанин на Турција синоќа бил пронајден на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово, со повреда од...

Топ23 часа

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија1 ден

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија1 ден

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија1 ден

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија1 ден

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион1 ден

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа1 ден

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет1 ден

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Економија1 ден

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со брегзитот доведе до пад на...

Досие