Контакт

Спорт

Шевченко: Не треба да се плашиме од Англија, во фудбалот се е можно!

Објавено пред

Селекторот на фудбалската селекција на Украина, Андриј Шевченко синоќа оствари голама победа со своите избраници против селекцијата на Шведска, па заслужено противникот на Македонија од групната фаза на ЕУРО 2020 е во четвртфинале.

„Одлучивме да ги осигураме страните, барав играчите од среден ред многу да работат, му ја променив улогата на Јармоленко. Се обидовме да ја контролираме играта, тимот ги почитуваше моите упатства. Двата тима одиграа одлично, беше интересен меч. Планот кој го избравме успеа. Благодарен сум им на навивачите кои дојдоа да не поддржат. Дојде моето семејство, навистина сакав да победиме“ рече Шевченко.

Следниот предизвик за Украина е Англија, четвртфинале на 3. јули во Рим.

„Англија е одличен тим, имаат врвни играчи и на клупата, неверојатен стручен штаб. Свесни сме колку ќе биде тешко. Ги гледав нивните мечеви во групната фаза, но не и оној против Германија затоа што тогаш се подготвувавме за нашиот натпревар. Многу е тешко да им дадеш гол, но нивната сила не треба да не плаши, туку да не мотивира. Се е можно во фудбалот, како и во животот“ – рече легендата на украинскиот фудбал.

Спорт

Циципас елиминиран во Токио

Објавено пред

Грчкиот тенисер Стфанос Циципас во осмина-финалето го заврши својот настап на Олимписките игри во Токио. Третиот носител во Токио, инаку четврти на АТП листата, испадна од Иго Имбер од Франција.

Два часа и 20 минути му беа потребни на Имбер, со пресврт да го победи фаворизираниот Грк. Првиот сет му припадна на Циципас со 2/6, потоа Имбер го освои вториот во тај-брејк, а во третиот буквално го растури фаворитот и со 6/2 избори место во четврт-финалето.

Имбер за пласман во полу-финалето ќе игра против Каран Хачанов.

Елиминацијата од олимпискит турнир е уште еден голе удар за Циципас, кој по поразот во финалето на Ролан Гарос од Новак Ѓоковиќ, никако не може да се врати во посакуваниот ритам.

Испадна во првото коло на Вимблдон и во третото коло н турнирот во Хамбург.

Прикажи повеќе...

Спорт

По Галатасарај и Ал Ахли нема да го ангажираат Алиоски

Објавено пред

По Галатасарај и Ал Ахли ги прекинаа преговорите за ангажманот на македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски. (Не)реалните финансиски барања што ги имал Алиоски се причината што му пропадна трансферот.

Минатата недела се појавија информации дека Алиоски и неговиот менаџер преговараат за трансфер во Саудиска Арабија.

Пред четири дена, новинарот Педро Алмеида објави дека Алуоски ќе потпише двегодишен договор со клубот од Саудиска Арабија за годишна плата од 1,5 милиони евра и бонус од еден милион евра за потпис на договор, бидејќи во Ал Ахли би пристигнал како слободен играч.

Очигледно дека финансиските барања на Алиоски биле поголеми од она што можеле да му го понудат во Ал Ахли.

„Алиоски нема да биде фудбалер на Ал Ахли. Преговорите се прекинати, повеќе нема да се разговара на оваа тема поради превисоките барања на фудбалерот“, објави Ал Ахли на социјалните мрежи.

Претходно, легендарниот турски тренер, Фатих Терим, на прес конференцијата пред дуелот на Галатасарај со ПСВ Ајндховен, открил зошто тој спуштил рампа на трансферот на Алиоски во клубот што го предводи.

„Алииоски бараше 7,5 милиони евра за три сезони. Покрај тоа, тој не е класичен лев бек. Логично е што не сакав да го ангажирам“, рекол Терим.

Алиоски е без клуб од 30.јуни кога му заврши договорот со Лидс јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

Олимписки рекорди за Милак и Титмус, злато освои и Ледецки

Објавено пред

Унгарецот Криштоф Милак, со нов олимписки рекорд, го освои златниот медал на 200 метри пеперутка. Австралијката Арију Титмус е првата со два златни медала. Таа победи на трката на 200 метри слободно, со нов олимписки рекорд.

Милак доминираше во својата дисциплина, исплива 53.48 секунди, со што го собори рекордот на Мајкл Фелпс. Втор трката ја заврши Јапонецот Томору Хонда, а трет беше Федерико Бурдисо од Италија.

Без медал во оваа дисциплина останаа златниот и бронзениот од претходните ОИ во Рио де Жанеиро, Чад Ле Кло и Тамаш Кендереши.

Австралијката Титмус најавува дека ќе биде хероина на овие ОИ. Таа го освои вториот златен медал. По златото на 400 метри слободно, таа го освои најсјајното одликување и на двојно пократката делница.

Златниот медал го освои со нов олимписки рекорд, 1:53.50 минути. Второто место и припадна на Сионхам Бернадет Хјуи од Хонгконг, а бронзата ја освои Канаѓанката Пени Олексјак.

Олексјак стана најтрофејната Канаѓанка во историјата на ОИ со шест медали.

Легендарната Американка Кејти Ледецки, не успеа да ги одбрани златните медали на 200 и 400 метри, но победи во новата дисциплина во женска конкуренција, 1.500 метри. Ледецки победи со време 15:37.34 минути. Нејзината сонародничка Ерика Саливен го освои второто место, а трете беше Германката Сара Колер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет2 часа

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија18 часа

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија18 часа

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија18 часа

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија19 часа

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Топ19 часа

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамил повозрасен охриѓанец и добил 40.000 денари

45-годишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000...

Македонија20 часа

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија22 часа

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа22 часа

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија23 часа

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа24 часа

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт1 ден

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија1 ден

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет2 дена

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа2 дена

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа2 дена

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Европа2 дена

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион2 дена

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија2 дена

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Досие