Контакт

Спорт

Шик со два гола и асистенција, Леверкузен се израмни со Баерн

Објавено пред

Баер Леверкузен стигна до рутинска 0:4 победа на гостувањето кај Арминија Билефелд бладарение на двата гола и едната асистенција на чешкиот ас Патрик Шик, за „фармацевтите“ да се израмнат со шампионот Баерн Минхен по седум кола во Бундеслигата.

Шик прво му асистираше на Диаби во 18. минута, шест минути подоцна го постигна вториот гол, за во 57. минута да го додаде вториот гол. Керем Демирбај во 91. минута од пенал го комплетираше петтиот триумф во седум меча за Баер. Леверкузен досега оваа сезона загуби само од Борусија Дортмунд во 3:4 драмата.

Шик, кој блесна за Чешка на ЕУРО 2020 во текот на летото, има неверојатен старт на сезоната со шест гола во 7 меча во Бундеслигата.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42-37166”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Трибина се урна додека навивачите на Витесе ја слевеа победата

Објавено пред

Трагедија е избегната во Холандија, на натпреварот НЕЦ-Витесе, во моментот кога гостинските навивчи ја прославуваа победата.

Во целиот хаос никој не е повреден.

Витесе победија со 1:0. По мечот играчите со навивачите ја прославуваа победата, во тој момент се урна трибината.

Прикажи повеќе...

Спорт

Прв пораз за Виљареал, Осасуна ја потопи „жолтата подморница“

Објавено пред

Осасуна славеше во Виљареал со 2:1 и му го нанесе на домаќинот првиот пораз во сезоната. Екипата од Памплона, со четвртата победа на последните пет натпревари, се искачи на делба на втората позиција заедно Реал, Атлетико и Севилја. Виљареал, има само две победи сезонава, а покра овој пораз пет пати одиграа нерешено. Тимот на Унаи Емери со 11 бода се наоѓа на 11 место на табелата.

Осасуна првиот дел го заврши со предност од еден гол. Торо погоди во 26.минута по одличната тимска акција.

Виљареал во мечот се вратија во 55.минута, со голот на Џерард Морено.

Овој резултат беше активен до 86.минута, кога Аиса Манди направи катастрофална грешка, која ја искористи Чими Авила. Аргентинецот погоди низ нозете на сонародникот Херонимо Рули.

Во наредното коло Осасуна ќе ја пречка Гранада, додека Виљареал ќе гостува кај Атлетик во Билбао.

Прикажи повеќе...

Спорт

Елмас асистент, Наполи го победи Торино

Објавено пред

Наполи го задржа максималниот ефект во Серија А. Во осмото коло, Наполи го победи Торино со 1:0. Наполи се врати на челната позиција на табелата со 24 бода, два повеќе од Милан и седум од Интер.

Фудбалерите на Наполи доминираа на теренот на стадионот „Диего Армандо Марадона“, пропуштија неколку шанси и порано да го решат победникот. Најдобрите ги имаа Лоренцо Инсиње не реализира пенал во првиот дел, неговиот удар го одбрани Вања Милинковиќ-Савиќ. Во второто полувреме, Лозано ја погоди стативата. Претходно поради офсајд, ВАР го поништи голот на Ди Лоренцо.

Свои шанси имаше и Торино, најдобрата ја пропушти Брекало во второто полувреме, кога Оспина го одбрани неговиот удар.

Решавачкиот момент на мечот се случи во 81.минута, кога одличната тимска акција со удар ја заврши Мертенс, голманот на Торино одбрани, еден од неговите играчи не успеа да ја избие топката, Елмас се постави пред него, топката се одби до Осимен кој со глава ја смести во голот.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

ВМРО-ДПМНЕ најави победа во Велес, Штип и Свети Николе а води во Битола и Охрид

Во Велес, Штип и Свети Николе води ВМРО-ДПМНЕ, брифираат од партијата. Оттаму според нивните неофицијални информации посочуваат и дека имаат...

Македонија60 минути

СДСМ очекува победа во Крушево, Ресен и Струмица

СДСМ и коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ брифираат дека на локалните избори предност пред ВМРО-ДПМНЕ имаат во Валандово, Дојран, Крива...

Македонија2 часа

Мицкоски: Победа и голема одговорност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршување на изборниот ден, посочи дека победиле а со тоа доаѓа и одговорноста. Тој...

Македонија2 часа

Николовски: СДСМ и коалицијата ќе забележат уште една сигурна победа

Љупчо Николовски, генерален секретар и шеф на централниот изборен штаб на СДСМ изјави дека во нивниот аналитички компјутерски центар веќе...

Македонија2 часа

Спасовски: Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности

Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности, истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој оцени дека првиот изборен...

Македонија2 часа

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, кон новинарите во текот на попладневната...

Македонија4 часа

Членови на избирачки одбори самите си одлучиле да не ги користат биометриските уреди

Државната изборна комисија добила информации дека на повеќе избирачки места членовите на избирачките одбори на своја рака престанале да ги...

Македонија4 часа

До 17 часот гласале 41,38 отсто од избирачите

До 17 часот вкупно гласале 41,38 отсто од гласачите во земјава или 547.048 граѓани, покажуваат податоците од Државната изборна комисија....

Македонија5 часа

Прекини во гласањето во неколку изборни места

Во СВР Скопје било пријавено дека на гласачко место бр.2683/1 – основно училиште „Блаже Коневски“ е прекинато гласањето во 13,56...

Македонија6 часа

329 новозаболени од Ковид-19, починале 18 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.045 тестирања,...

Македонија7 часа

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис...

Свет8 часа

Почна трката по молнупиравир – осум земји веќе потпишале договор за купување на лекот

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на таблети, иако се уште...

Македонија9 часа

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое,...

Македонија10 часа

Проблеми со уредите за отпечаток на повеќе избирачки места, ДИК апелира гласачите да притиснат повеќе

На дел од избирачките места утрово гласањето било прекинато поради проблеми со уредите за биометриска идентификација на гласачите. Портпаролката на...

Македонија10 часа

Член на политичка партија пријавил дека осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите

Член на политичка партија пријавил во американската амбасада дека 83 осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите, соопшти Јавното...

Свет12 часа

Повеќе од 1.000 починати од коронавирус во Русија за 24 часа

Русија регистрираше повеќе од 1.000 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, првпат од почетокот на пандемијата. Дневниот број на...

Свет13 часа

(Видео) Руските актерка и режисер кои снимаа филм во вселената се вратија на Земјата

Руските актерка и режисер кои поминаа 12 дена на Меѓународната вселенска станица (ИСС) за да го снимат првиот филм во...

Македонија14 часа

Локални избори во Македонија, првпат се гласа со апарати за отпечаток од прст

Во Македонија се одржуваат седми локални избори од независноста на државата, а за првпат се користат апарати за отпечаток од...

Македонија1 ден

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија1 ден

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Досие