Контакт

Спорт

Шкендија ја заврши европската авантура – кратко и неславно, со 3 црвени картони

Објавено пред

Завршија европските фудбалски настапи за тетовска Шкендија откако во второто квалификациско коло од Лигата на Европа македонските претставници беа елиминирани од Дуделанж од Луксембург.

По изненадувачките 1-2 во Скопје, Дуделанж одигра 1-1 на домашен терен против Шкендија и се пласираше во следната рунда.

Се чини дека шокот од елиминација од Лигата на шампионите од естонски Номе Каљу беше тежок удар за тетовчани, па не успеаја да се соземат за да продолжат со квалитетни настапи во второто по ранг натпреварување во Европа.

Шкендија ја имаше иницијативата, а најсериозната шанса за погодок ја имаше во 35. минута по грешката на домашните играчи, но голманот на домаќините спречи автогол.

Во вториот дел шанси за погодок имаа Радески и Ибраими, но мрежата на Дуделанж остана недопрена.

Надежите на тетовци потонаа во 78 минута кога Дуделанж со гол од корнер на Делгадо поведе со 1-0. Потоа, на тоа се надоврза и вториот жолт картон на дефанзивецот Висар Муслиу.

Единствено што успеа Шкендија да направи до крајот е почесен гол, од слободен удар стрелец беше Бесарт Ибраими во 92 минута.

Кога се чинеше дека Шкендија може да изненади и да се избори за втор гол и продолженија, се заострија работите на теренот. Најпрво Ваљмир Нафиу стартуваше од зад грб, за црвен картон. Потоа, во мешаницата „поцрвене“ и Агим Ибраими па тетовци мечот го завршија со тројца играчи помалку.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Руседски: Публиката покажа непочитување кон Ѓоковиќ

Објавено пред

Роџер Федерер вчера го победи Новак Ѓоковиќ (6/4, 6/3), го елиминира Србинот од Завршниот мастерс и го остави без шанси годината да ја заврши на првото место на АТП листата.

Федерер одигра одлиен меч, особено во првиот сет кога имаше само една неизнудена грешка, додека Ѓоковиќ беше далеку од своето најдобро издание.

Во делови од мечот Ѓоковиќ не успеа да избори со притисокот од (не)коректната публика. Навивачите во „О2“ арената во Лондон бурно ги прославуваа грешките на Ѓоковиќ.

„Непочитување е кога ракоплескате на нечија дупла сервис грешка“, рекол поранешниот тенисер Грег Руседски.

„Гајле ми е дали публиката повеќе навива за еден од играчите, тоа е избор на секој поединец, но не треба да се минуваат одредени граници. Сигурно дека тоа имаше влијание врз Ѓоковиќ. Забележливо беше дека тоа му пречи, дека не може да се избори со тоа“, заклучил некогаш четвртиот играч во светот.

Федерер му се реваншираше на Ѓоковиќ за болниот пораз пред четири месеци во финалето на Вимблдон и воедно ја забележа првата победа над Србинот по пауза од четири години.

Прикажи повеќе...

Домашен

Алкалоид со максимална победа во петтото коло на Европскиот клупски куп 2019

Објавено пред

Алкалоид со максимален резултат 6:0 ја совлада екипата од Швајцарија, Zurich Schachgesellschаft. Во овој меч шахистите на Алкалоид покажаа најсигурна игра досега и на ниедна табла не им дозволија на противниците да одземат некој поен.

Мамедјаров повторно демонстрира висока класа и ја искористи малку пасивната игра на својот противник за да освои цел поен. Андреикин успеа да ја прекине серијата реми, овој пат не ја испушти остварената предност, а со тоа и цел поен. Најбрзите победи во мечот ги постигнаа Шанкланд и Криворучко. Ковалев ја оствари четвртата победа на турнирот и на крајот Инаркиев го оформи конечниот резултат во мечот 6:0.

По петтото коло, во водство е екипата Obiettivo Risarcimento од Падова, Италија, со максимални 10 меч-бода. Ја следат Medny Vsadnik од Петербург, Русија, и Sk Joly Lysa nad Labem од Чешка со по еден бод помалку. Алкалоид моментно е на делба на четвртото до 10. место со 8 бода.

Во шестото коло, ШК Алкалоид за противник го има првакот на Чешка – Sk Joly Lysa nad Labem, а Obiettivo Risarcimento игра против Medny Vsadnik.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо на чекор до нов рекорд

Објавено пред

Кристијано Роналдо во четвртокот постигна хет-трик против Литванија и дојде до бројката од 98 гола во дресот на националниот тим.

Можност да дојде до бројката од 100 гола за Португалија, Роналдо ќе ја има в недела во Луксембург во последното квалификациско коло.

„Кога е во прашање Кристијано ништо не може да ме изненади“, рекол португалскиот селектор Фрнандо Сантош.

„Никогаш не сум се сомневал во неговите можности, тоа го правеа други луѓе“, дополнил Сантош.

Инаку, рекордер според бројот на постигнати голови за некоја репрезентација е Али Даеи кој Иран има постигнато 109 гола.

Јасно е дека целта на Роналдо е да го собори овој рекорд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Активисти на средба со Пендаровски: Над 25.000 луѓе починаа досега поради загадениот воздух

Над 25.000 наши граѓани починале прерано изминативе осум години поради загадениот воздух што го дишеме, институциите не ни функционираат, живееме...

Македонија41 минута

(Видео) Богдановиќ: Што уште да направам, да се самозапалам ли за да реагира некој за „Никофон“

Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, ги демантира тврдењата на Обвинителството дека Општината не доставила доволно документација за случајот за катна...

Естрада1 час

Балашевиќ имаше срцев удар, откажан концертот во Крагуевац

Музичарот Ѓорѓе Балашевиќ (66) го откажа распродадениот концерт во Крагуевац поради здравствени проблеми. Неговата ќерка Беба Балашевиќ ги објави вестите...

Македонија2 часа

Дескоска: Гласот на судството го слушаме само кога треба да се поделат пари

Министерката за правда, Рената Дескоска, на прес-конференција ја повика антикорупциската комисија да го испита имотот на судиите и обвинителите како...

Македонија3 часа

Антикорупциската го затвори предметот против Мицкоски за хидроцентралите

По кратка постапка, за само пет минути, Антикорупциската комисија го затвори предметот против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се...

Македонија4 часа

(Видео) Царовска: Речиси 700 фантоми, кои немаат документи, ќе добијат граѓански статус

Околу 700 лица, од кои повеќето деца, немаат извод од Матичната книга на родените и не се запишани никаде во...

Македонија4 часа

Антикорупционерите бараат одговорност од Анѓушев поради судир на интереси

На дневен ред на седницата на антикорупциската комисија се два предмета поврзани со вицепремиерот Кочо Анѓушев – едниот поврзан со...

Македонија5 часа

Мајката на Пино: Го убиле и го оставиле животните да го јадат

Да не бевте вие, немаше да бидеме тука. Тие четири коски што останаа и тие немаше да се најдат. Моето...

Европа5 часа

Снежна бура во Франција: еден загинат, 300.000 дома останаа без струја, сообраќајот во колапс

Железничкиот сообраќај е во колапс, а 300.000 домаќинства останаа без електрична енергија поради ненадејната снежна бура во југоисточна Франција. Едно...

Свет5 часа

Полската полиција евакуира училиште и зграда по пронаоѓањето експлозив во стан

Според полското радио РМФ ФМ, една 11-катна зграда и блиското училиште во полскиот град Плок биле евакуирани кога полицајците откриле...

Свет6 часа

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата. Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800...

Регион6 часа

Поради говор на омраза, исклучени осум члена на ХДЗ во Хрватска

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб синоќа донесе одлука од партијата ХДЗ да исклучи осум члена поради говор...

Свет7 часа

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста. Веб-страницата...

Свет8 часа

(Видео) Крвав напад во САД: Убиени двајца ученици, 16-годишниот напаѓач си пукал во главата

Двајца ученици загинаа во нападот што се случи вчера во средното училиште „Саугус“ во калифорнискиот град Санта Кларита.Напаѓачот е 16-годишен...

Македонија20 часа

Заев: Мицотакис ќе се бори да добиеме датум за преговори

Премиерот Зоран Заев во рамките на Самитот во Солун попладнево се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски до наставниците: Заев не ви додава, туку ви одзема од платите кои чесно ги заработувате

„Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја...

Култура22 часа

Дорфулија од „Медена земја“ меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација сè уште трае...

Економија22 часа

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа...

Регион23 часа

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на...

Македонија1 ден

Обвинителството: Случајот со катната гаража на „Никофон“ е во предистражна постапка

Случајот за кривичната пријава во врска со катната гаража, што „Никофон“ треба да ја гради кај „Аутомакедонија“, сè уште е...

Досие