Контакт

Спорт

Шкендија повторно ќе игра со Номе Калју?

Објавено пред

Фудбалерите на Шкендија би можеле повторно да се сретнат со екипата на Номе Калју, но сега во квалификациите за пласман во главната фаза во Лига Европа. Шкендија минатата недела доживеа понижувачка елиминација од Естонците во првото коло, во квалификациите за Лигата на шампионите.

Ваквото сценарио е многу реално, а за да се случи уште еден дуел на македонскиот и естонскиот шампион потребно е да се се исполнат неколку услови.

Шкендија најпрвин ќе мора да го мине претставникот на Луксембург Дуделанж и да избори пласман во наредната рунда во Лига Европа, каде ќе го чека поразениот од пресметката помеѓу Селтик и Номе Калју во втората квалификациска рунда во Лигата на шампионите, што со огледот на квалитетот на шкотскиот првак е реална опција.

Инаку доколку има повторен дуел на Шкендија и Номе Калју домаќин на првиот меч ќе биде македонскиот шампион.

Мечевите од третото квалификациско коло во Лига Европа на програмата ќе бидат на 8 и 15 август.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Азар: ПСЖ секогаш ќе ги одбивам, во Франција само во еден клуб

Објавено пред

Еден Азар признава дека Пари Сен-Жермен во повеќе наврати му нуделе договор додека тој бил фудбалер на Челси, но дека постојано ги одбивал, бидејќи во Франција може да игра само за еден клуб.

Азар летово пристигна на „Сантијаго Бернабеу“ откако стана суперѕвезда во Челси, каде што дојде од Лил, со кои двапати ја освојуваше наградата за најдобар фудбалер во Франција.

„Тие честопати се обидуваа да ме ангажираат, но не сакав да се враќам во Лига 1 доколку не се работеше за Лил. Секогаш им велев не. Беше јасно дека во Франција за мене има само еден клуб“, вели Азар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Звезда со драматична победа на гости кај Жалгирис (видео)

Објавено пред

Црвена звезда ја прекина низата порази во Евролигата, триумфирајќи во драматичен меч на гости кај Жалгирис во Каунас со 61:59.

Во цврст меч, во кој одбраната го имаше главниот збор, Звезда се снајде подобро посебно во второто полувреме. Жалгирис тргна убаво со 21:16 водство по првата четвртина, но потоа Звезда им дозволи само 10 поени до полувремето, на кое имаа предност од два поени.

Во последните 10 минути имаше силна борба меѓу двата тима откако не успеаја да направат предност. Браун на две минути пред крајот израмни, пред истиот кошаркар на 15 секунди пред крајот да ги постигне клучните поени за 60:58 водство.

Ова е трета победа во 10 меча за Звезда во Евролигата.

Били Берон со 14 и Лоренцо Браун со 12 поени беа најефикасни кај српскиот шампион, додека Улановас и Григонис имаа по 11 за Жалгирис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Раиконен повторно искрен: Не е секогаш прекрасно да си родител

Објавено пред

Кими Раиконен, кој инаку со своите 40 години е најстариот активен Ф1 возач, во својата кариера беше познат покрај својата брзина и по лудите, честопати полни со алкохол, забави меѓу трките.

Но, сега со две деца зад себе, тој вели дека разбира како се чувствувале неговите родители кога тој почнал со тркањето и признава дека родителските грижи целосно му го смениле животот, посебно откако неговиот постар син Робин почна да вози картинг.

„Да, многу работи се сменети бидејќи без тие деца ќе водев многу поинаков живот. Секако, тркањето одзема многу време, но тоа никогаш не било најважното во мојот живот. Сега, децата се на прво место. Не е забавно секој ден, но таков е животот. Моментот кога ќе станеш татко, почнуваш да се грижиш повеќе за стандардите. Тоа не е убаво, но што да се прави. Ги знам опасностите од картингот и сега разбирам како се чувствуваа моите родители“, вели Раиконен во интервју за „Јаху спортс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

(Видео) Приведена негувателката којашто тепаше дете во игротека во Скопје

Жената којашто претепа дете во игротека, а беше пријавена од сопстеникот на кафулето „Дежаву“, е приведена од страна на полицијата....

Свет8 часа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху обвинет за корупција

Израелски јавен обвинител го обвини премиерот Бенјамин Нетанјаху за мито, измама и кршење на довербата во три одделни случаи. За...

Македонија8 часа

МЖСПП: Малите и евтини сензори не даваат сигурни резултати за квалитетот на воздухот

Во врска со сè позачестената појава на набавка и мерења на квалитетот на воздухот со мали и евтини сензори, кои...

Македонија9 часа

Зоран Заев е добитник на меѓународната награда „Иса-бег Исаковиќ“ за 2019 година

Премиерот Зоран Заев е добитник на годинашната меѓународна награда „Иса-бег Исаковиќ“, која ќе му биде врачена на традиционалната церемонија во...

Македонија11 час

(Видео) Дескоска: Јанева ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју, кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“, рече дека е многу разочарана од...

Македонија11 час

Државата ќе им плати речиси 10 илјади евра на адвокатите на Груевски во „Траекторија“

Државата ќе исплати судски трошоци 589.680 денари или 9,5 илјади евра за бранителите на експремиерот Никола Груевски на кого му...

Македонија14 часа

(Видео) Мицкоски со нејасен одговор дали го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не даде јасен одговор на новинарско прашање дали го поддржува договорот со Бугарија, по објавеното...

Македонија14 часа

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре

Министерот за здравство, Венко Филипче, и директорот на Здравствен дом – Скопје, Виктор Исјановски, денеска информираа дека бесплатната вакцинација против...

Македонија15 часа

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“....

Македонија17 часа

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува...

Македонија17 часа

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата...

Македонија17 часа

Боки 13 имал 25 прегледи во затворската болница, санитарните инспектори не нашле недостатоци

Државниот санитарен здравствен инспекторат информира дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата што се наоѓа во склоп на затворот во...

Свет18 часа

Зеленски: Бродовите што ги врати Русија се во лоша состојба и без опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека на бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела,...

Свет18 часа

Лајен: Стоиме покрај Западен Балкан без оглед на сите процеси

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција...

Македонија18 часа

ЕПП донесе резолуција со која ја повикува ЕУ побрзо да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот,...

Македонија1 ден

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, барам од вас да ја ширите оваа порака

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака....

Македонија1 ден

Даул: Неотворањето на преговорите со Скопје и Тирана ја отвора вратата на други големи светски сили

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата...

Европа2 дена

Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската...

Македонија2 дена

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Досие