Контакт

Спорт

Шкендија со пресврт до победа во дербито со Академија Пандев

Објавено пред

Актуелниот шампион Шкендија со победа го стартуваше пролетниот дел од Првата лига, откако на дербито во Струмица со 2:1 триумфираше над Академија Пандев.

Домаќините стигнаа до рано водство, откако Даниел Миловановиќ уште во петтата минута ја затресе мрежата на тетовци. Сепак, Шкендија успеа да се врати до крајот на полувремето и во 23. минута израмни преку Арменд Алими по асистенција на Агим Ибраими.

Токму ветеранот Ибраими донесе три поени за Шкендија, откако беше прецизен со гол од пенал во 55. минута од мечот.

По победата, Шкендија остана на осум поени заостанување зад Вардар со 31 поен, додека Академија Пандев е на третото место со 27 поени.

Фото: ФК Шкендија

Спорт

Мамиќ контра неблагодарните во Динамо; На мака се познаваат јунаците!

Објавено пред

Ситуацијата со намалувањето на платите на фудбалерите и стручниот тим на Динамо Загреб по сè изгледа е пред завршница, откако „бегалецот“ Здравко Мамиќ, кој долго време го контролираше клубот преку Фејсбук објави колку заработувал тренерот Ненад Бјелица и неговиот тим.

Бјелица се спротистави на кратењето на платите на тимот, заедно со капитенот и македонски репрезентативец Аријан Адеми, по што клубот му ги отпушти сите соработници.

„Меси и соиграчите се откажаа од 70 отсто од платите, белгиските фудбалери ќе преживуваат со 13.000 куни (околу 1.700 евра), Жилина банкротираше, Кристијано Роналдо, Јувентус и Баерн Минхен ја покажаа солидарноста и покажаа дека на маката се познаваат јунаците. Динамо се подготвува за лошите времиња и никому не остана должен, овозможувајќи услови за работа какви што нема на овие простори. Game Over“, напиша Мамиќ.

Според Мамиќ, Бјелица во последните 20 месеци заработил нешто над 24 милиони куни, или повеќе од 3 милиони евра, што за клуб од поранешна Југославија е речиси невозможно да се замисли.

Самиот Мамиќ пак, се наоѓа во „прогонство“ во Босна и Херцеговина, откако е осуден за извлекување на пари од Динамо Загреб и е баран за други малверзации во клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер останува во форма и на снег! (видео)

Објавено пред

Роџер Федерер се приклучи на иницијативата „Тенис дома“ сред пандемијата на корона вирусот, покажувајќи како останува во форма додека трае долгата пауза во тениската сезона.

Неколку часа откако се појави веста за можното откажување на неговиот омилен турнир, Вимблдон, Федерер објави видео на социјалните мрежи како тренира трикови на снег во неговиот дом во Швајцарија.

„Да се осигурам да не заборавам како да играм трик-удари“, напиша „Маестро“ на Твитер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вимблдон утре ќе биде откажан!

Објавено пред

Вимблдон тенискиот шампионат, најпознатиот тениски турнир на светот, нема да го следи примерот на Ролан Гарос со преместување на традиционалниот термин и утре ќе биде откажан, јавуваат британските медиуми.

Дирк Хордорф, потпретседателот на Германската тениска федерација во изјава за „Скај спорт“ вели дека веќе е донесена одлука да се откаже гренд слемот на трева.

„Тоа е непходно во моменталната ситуација и сосема е нереално со сите ограничувања за патувања на светот да се организира турнир за стотина илјади фанови од целиот свет“, изјави Хордорф.

Вимблдон секоја година се оддржува од крајот на јуни до средината на јули, а оваа година требаше да стартува на 29 јуни и да заврши на 12 јули. Претходно, Францускиот опен на Ролан Гарос донесе неочекувана одлука да го „пресели“ пролетниот турнир за крајот на септември по крајот на традиционално последниот гренд слем САД опен во Њујорк. АТП и ВТА турнеите официјално се на „пауза“ до 7 јуни.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Затворите ќе примаат нови осуденици од септември

Владата ја усвои уредбата со законска сила за роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на...

Македонија1 час

ЕУ ќе издвои 38 милиони евра за медицинска опрема за земјите од Западен Балкан

Европската комисија донесе одлука да им додели 38 милиони евра на земјите од Западен Балкан за помош со заштитна опрема...

Македонија1 час

Ученичките и студентските домови ќе бидат ставени на располагање на време на епидемијата со коронавирус

На денешната владина седница е усвоена и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време...

Македонија3 часа

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Македонија3 часа

Се затвора Заводот за рехабилитација во Козле, 8 вработени и двајца пациенти имаат коронавирус

Заводот за рехабилитација во Козле ќе се затвори, откако тестовите на 8 медицински лица покажале позитивни наоди на Ковид-19, информираше...

Македонија4 часа

(Видео) Филипче: Пациентка која починала во струшката болница е тестирана за коронавирус

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката...

Свет6 часа

Нетанјаху во самоизолација, негов соработник има коронавирус

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба...

Македонија7 часа

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30....

Македонија7 часа

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на...

Македонија8 часа

Досега во организација на МНР вратени се 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по...

Македонија8 часа

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирусот

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирусот, која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар, не...

Свет8 часа

Што е паметен карантин, кој го воведува Чешка?

Во Чешка почна тестирање преку таканаречен паметен карантин, што значи следење на луѓето преку користење телефони и банкарски картички. Паметниот...

Македонија10 часа

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус додавајќи дека...

Економија10 часа

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа11 час

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет11 час

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ12 часа

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Свет13 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет1 ден

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија1 ден

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Досие