Контакт

Спорт

Шкендија во финишот ги декласираше „лавовите“, Струга (барем засега) лидер

Објавено пред

Актуелниот македонски шампион, Шкендија во четвртото коло, конечно, стигна до првата победа во новата сезона, откако со 4:0 го декласираше тимот на Македонија Ѓорче Петров, додека Струга по 4:2 победата над Шкупи стана нов лидер во лигата, барем до вечерашниот меч помеѓу Академија Пандев и Ренова.

Капитенот Бесарт Ибрахими го отвори резултатот уште во шестата минута, по што во финишот на натпреварот паднаа три гола во мрежата на гостите. Љупче Дориев ја продолжи голгетерската форма со голови во 88. и 91. минута, пред Дашмир Елези да ги постави конечните 4:0.

Струга, пак, со 4:2 славеше против Шкупи во меч со четири досудени пенали и два црвени картони.  Струга поведе уште во шестата минута преку Босанчиќ, но во 23. минута Шкупи израмни преку капитенот Исмаили во 23. минута.

Никола Босанчиќ до крајот на првото полувреме го комплетираше хет-трикот, додека Исмаили доби црвен картон за Шкупи, по што следуваше прекин со многу искри на теренот. Струга доби нов пенал  во 55. минута, кој го реализираше Бојку, пред Шкупи да намали на 4:2 во 64. минута преку Трапановски.

Фото: ФК Шкендија

ПМФЛ, 4.КОЛО

Борец – Брегалница 1:1

Скопје – Пелистер 1:0

Работнички – Тиквеш 2:1

Шкендија – Македонија ЃП 4:0

Струга – Шкупи 4:2

Академија Пандев – Ренова 20.00 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1950-37708”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Асенсио со хет-трик, Реал со „шестка“ за Мајорка

Објавено пред

Реал Мадрид повторно се лидери во шпанската Ла лига, откако на „Сантијаго Бернабеу“ ја „торпедираа“ Мајорка со 6:1 благодарение на хет-трикот на Марко Асенсио.

Дека вечерта нема да биде најдобра за гостите, се покажа уште во третата минута кога Карим Бензема постигна гол за 1:0, за Асенсио да го уфрли својот прв гол во 24. минута. Гостите се заканија веќе во следната минута преку голот на Ли-Канг Ин, пред Асенсио само пет минути подоцна да ја врати предноста од два гола.

Во второто полувреме во 55. минута, Асенсио го комплетираше хет-трикот, за Бензема во 78. минута да го го постигне својот втор гол, а Иско во 84. минута да го комплетира мечот. Реал со пет победи во шест меча оваа сезона е на првото место со 14 поени, два повеќе од актуелниот шампион, Атлетико.

ЛА ЛИГА, 6.КОЛО

Реал Мадрид – Мајорка 6:1

Вилјареал – Елче 4:1(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Хакими ја продолжи победничката низа на ПСЖ со гол во 95. минута!

Објавено пред

Пари Сен-Жермен го забележа седмиот триумф во седум кола во француската Лига 1 на драматичен начин, откако Ашраф Хакими го постигна својот втор гол во 95. минута за 2:1 победа на гости кај Мец.

Без повредениот Лео Меси, Хакими им донесе водство на „светците“ веќе во 5. минута од мечот, но Мец покажаа дека се подготвени за борба откако Бубакар Кујате да израмни во 39. минута. Кога се сметаше дека ПСЖ ќе ги загуби првите поени оваа сезона, Хакими, летното засилување од Интер, постигна прекрасен гол во 95. минута за нови три поени со кои ПСЖ веќе имаат 7 поени предност на врвот на табелата пред Марсеј, кои беа заддржани кај Анжер (0:0).

ЛИГА 1, 7.КОЛО

Мец – Пари Сен-Жермен 1:2

Анжер – Марсеј 0:0

Ленс – Стразбур 0:1

Лориен – Ница 1:0

Лион – Троа 3:1

Лил – Ремс 2:1

Монако – Сент-Етјен 3:1

Монпелје – Бордо 3:3

Нант – Брест 3:1

Рен – Клермон 6:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4-37167”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

„Чеканите“ ги исфрлија Јунајтед од Лига купот, Челси и Тотенхем се спасија по пенал-серија

Објавено пред

Дејвид Мојс и Вест хем имаа слатка „одмазда“ за домашниот пораз во Премиер лигата од Манчестер јунајтед во саботата, елиминирајќи ги „ѓаволите“ во 1/16 финалето на Англискиот лига куп сред „Олд Трафорд“ со 1:0 победа.

Мануел Ланзини го постигна единствениот гол на мечот за победа на „чеканите“ против комбинираниот тим на Оле Гунар Солскјер.

Фаворитите Челси и Тотенхем, пак, успеаја да влезат во осмиафиналето по пенал-победи. На „Стемфорд бриџ“, Тимо Вернер им донесе предност на домаќините во 54. минута, пред Камерон Арчер да израмни за Астон вила. Во пенал-серијата, Вила утнаа два пенали. Тотенхем пак, имаше 2:0 водство кај Вулверхемптон, пред регуларните 90 минути да завршат 2:2, а во пенал серијата „волците“ утнаа дури три пенали.

Арсенал, немаа проблеми како фаворитите, победувајќи го Вимблдон со 3:0, додека и Брајтон стигна до лесна победа од 2:0 против Свонси.

ЕФЛ ЛИГА КУП, 1/16 ФИНАЛЕ

Арсенал – Вимблдон 3:0

Челси – Астон вила 1:1, 4:3 пен.

Манчестер јунајтед – Вест хем 0:1

Вулверхемптон – Тотенхем 2:2, 2:3 пен.

Брајтон – Свонси 2:0

Милвол – Лестер 0:2

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија13 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија14 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија16 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија17 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија17 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија18 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион18 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија18 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион19 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија21 час

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија22 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет22 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет23 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија1 ден

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија1 ден

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет2 дена

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет2 дена

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион2 дена

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија2 дена

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие