Контакт

Спорт

Шок во северен Лондон – Тотенхем го отпуштија Почетино!

Објавено пред

Тотенхем потврдија дека го отпуштиле нивниот најуспешен тренер во историјата, Маурисио Почетино во шокантна вест по слабиот старт на сезоната.

47-годишниот Аргентинец дојде на чело на лондонскиот клуб во 2014 година и под него тимот се крена во Премиер лигата и стана редовен учесник во Лигата на шампионите, каде што минатата сезона загубија во финалето од Ливерпул.

Меѓутоа, новата сезона беше тешка за клубот со ограничени трансфери поради изградбата на новиот стадион и клубот во моментов е само 14. во Премиер лигата.

„Клубот потврдува дека Маурисио Почетино и неговитот тренерски тим, Хесус Перез, Мигуел Д’Агостино и Антони Хименез се ослободени од своите должности“, се вели во соопштението на клубот.

Почетино во последно време не го криеше разочарувањето од недостатокот на средства за трансфери, а постоеја и шпекулации дека е во конфликт со претседателот на клубот, Даниел Леви.

„Со жалење ја правиме оваа одлука, но таа не направена бргу, ниту без долго размислување. За жал, домашните резултати на крајот на минатата сезона и на почетокот на новата беа екстремно разочарувачки. Маурисио секогаш ќе биде дел од нашата историја и јас имам лично големо почитување на начинот на кој тој работеше во тешки периоди за нас. Тие секогаш ќе бидат добредојдени тука“, изјави Леви.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џенова и Пандев остануваат во Серија А, Лече е второлигаш

Објавено пред

Џенова на Горан Пандев и следната сезона ќе игра во италијанската елита, откако во последното коло ја забележаа потребната 3:0 победа над Верона, а во исто време, Лече загуби дома од Парма со 3:4.

Пред последното коло, Џенова имаше поен повеќе од Лече по поразот од Сасуоло, но сите надежи на Лече дека ќе останат уште една сезона во првата лига беа растурени во првите 45 минути, во кои Грифоне постигнаа три гола. Антонио Санабрија постигна два гола, од кои еден на асистенција на Пандев, а Кристијан Ромеро зголеми на 3:0 за да се осигура опстанокот на поранешниот италијански шампион.

Во Лече, пак, беше полно со пресврти. Парма успеа да поведе со 0:2 во првите 24 минути, пред Лече да израмни на 2:2 до крајот на полувремето. Гостите потоа постигнаа уште два гола за 2:4 водство, пред домаќините да намалат на 2:3.

Во Серија Б покрај Лече се селат и Бреша и СПАЛ. Јувентус е шампион и заедно со Интер, Лацио и Аталанта ќе играат во Лигата на шампионите, а Рома и Милан се во Лига Европа. Беневенто и Кротоне се сигурни нови прволигаши, а ќе има и плејоф за последното место.

СЕРИЈА А, 38.КОЛО

Болоња – Торино 1:1

Џенова – Верона 3:0

Лече – Парма 3:4

Сасуоло – Удинезе 0:1

ЏЕНОВА – ВЕРОНА

ЛЕЧЕ – ПАРМА


БОЛОЊА – ТОРИНО

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА застана во одбрана на претседателот Инфантино

Објавено пред

Светската фудбалска федерација (ФИФА) тврди дека нема потреба швајцарските власти да започнуваат кривична истрага против претседателот Џани Инфантино, посочувајќи дека тој ќе продолжи нормално со својата работа.

Швајцарскиот специјален обвинител во четвртокот потврди дека постои истрага против Инфантино за неговиот состанок со поранешниот главен обвинител на Швајцарија, Михаел Лаубер, за криењето на нивните средби, на кои наводно се преговарало за избегнување на истраги против ФИФА.

„Нема причина да се отвори истрага против нашиот претседател бидејќи нема направено криминал. ФИФА и претседателот категорично ги отфрлаат сите шпекулации за криминално однесување“, се вели во необичното соопштение од ФИФА објавено во неделата.

Швајцарскa истрага против претседателот на ФИФА Инфантино

Прикажи повеќе...

Спорт

Олимпискиот шампион Ван Никерк е позитивен на КОВИД-19

Објавено пред

Олимпискиот шампион на 400 метри, Јужноафриканецот Вејд ван Никерк имал позитивен тест на корона вирус додека тренирал во Италија, тврди италијанскиот спортски весник „Ла газета дело спорт“.

Ван Никерк, кој освои олимписко злато пред четири години со светски рекорд од 43.03 секунди, требал да учествува на митинг во Трст, прво натпреварување надвор од Јужна Африка од 2017 по сериозната повреда на коленото.

„Не знам како е можно, бидејќи Вејд тренираше цела недела и немаше симптоми ниту по позитивниот тест“, вели неговиот менаџер Пит ван Зил.

28-годишниот Ван Никерк почна со камбекот во февруари оваа година, откако ги скина лигаментите на коленото при рагби натпревар во 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Американските астронаути слетаа на Земјата

Американските астронаути Даг Харли и Боб Бенкен слетаа во водите недалеку од брегот на Флорида. Спасувачкиот брод „Гоу Навигатор“ овозможи...

Регион3 часа

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие. Нов рекорд на новозаболени во Албанија Откако Албанија вчера регистрираше...

Македонија4 часа

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот...

Македонија8 часа

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет, предупредува министерот за здравство, Венко Филипче. Tој апелира на почитување на...

Македонија9 часа

Регистрирани 166 новозаразени со коронавирус во Македонија, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на...

Македонија10 часа

(Видео) Пендаровски: Помирување ни е потребно повеќе од било кога

Во ерата на националните романтизми и национализми, Илинден остана симбол на неспорно изрзената волја за својата држава, заснована врз демократските...

Економија11 час

Јавниот и државниот долг се зголемени за над 8 проценти во период од три месеци

Јавниот и државниот долг во второто тромесечје се зголемени за над 8 проценти. Jавниот долг, кој ги вклучува државниот, гарантираниот...

Македонија11 час

(Видео) Mицкоски го честита Илинден и се извини за грешките на ВМРО-ДПМНЕ од минатото

Со зборовите од Крушевскиот манифест: „Ура! За ‘Афтономна Македонија’!“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од струшкото село Ташмаруништа на граѓаните им го...

Топ12 часа

Mладо момче загина во сообраќајна несреќа кај Кратово, повредени се четири лица

Момче на возраст од 22-години почина во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат од селото Железница кон селото...

Свет13 часа

Во Мелбурн воведен шестнеделен ноќен полициски час

Во австралиската држава Викторија, чијшто главен град е Мелбурн, е прогласена состојба на катастрофа, а властите воведоа ноќен полициски час...

Македонија14 часа

Вино од Македонија најдено во шишиња со хрватски етикети

Инспекцијата на хрватскиот Државен инспекторат во голема акција за борба против трговијата со фалсификувана храна и пијалоци, кај пет хрватски...

Македонија15 часа

Свеченостите за Илинден годинава без масовни собири

Поради пандемијата на Ковид-19, свеченостите по повод државниот празник Илинден, годинава ќе се одржат во посебни услови во согласност со...

Македонија1 ден

Филипче: Ти си на одмор, но вирусот не е

Министерот за здравство, Венко Филипче порача да се почитуваат мерките за време на одморите. „Ти си на одмор, но вирусот...

Македонија1 ден

Спасовски: Холокаустот врз Ромите не смее да остане заборавен

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски денеска се обрати на Комеморацијата по повод сеќавањето на жртвите од Геноцидот над Ромите во...

Македонија1 ден

Штип зад Скопје по бројoт на активни случаи со коронавирус, регистрирани се 16 новозаразени

Во Штип денеска беа регистрирани 16 нови случаи на коронавирус, со што бројот на заразени во градот порасна на 431 лице....

Регион1 ден

Земјите од регионот бележат високи бројки на новозаболени од коронавирус

Во дел од земјите од регионот и денеска беа регистрирани високи бројки на новозаболени од коронавирус. Рекорден број заразени во...

Европа1 ден

Коронавирусот влезе во австриската влада

Австриските власти соопштија дека еден од вработените во Владата е позитивен на Ковид-19, но тој не работел непосредно со канцеларот...

Македонија1 ден

Регистрирани 138 новозаболени, починаа 7 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.621 тестирања, а регистрирани се 138 нови случаи на...

Економија1 ден

Синдикатите и здруженијата бараат итно повлекување на одлуката за поскапување на струјата

Група синдикати и здруженија побараа од Регулаторната комисија веднаш да ја повлече Одлуката за поскапувањето на струјата. Зад барањето стојат Синдикат на...

Топ1 ден

Маж пронајден починат со повреда на главата

Скопјанец на возраст од 84 години, синоќа бил пронајден починат на улицата Ѓорѓи Сугаре. Полициските службеници констатирале дека мажот имал...

Досие