Контакт

Спорт

Шпанија против Србија во финалето на АТП купот

Објавено пред

Шпанија ќе и се спротивстави на Србија во историското прво финале на АТП купот кој од 3 јануари се одржува во Перт, Бризбејн и Сиднеј.

Шпанците обезбедија пласман во финалето по мечевите во сингл со победите на Роберто Баутиста Агут и Рафаел Надал.

Баутиста Агут и го донесе првиот поен на Шпанија со неочекувано лесната победа над Ник Кирјос. Шпанецот за 82 минути славеше со 6/1, 6/4.

Многу потешка задача имаше Надал во вториот меч против 20 годишниот Алекс Де Минор. Првиот светски рекет одигра 133 минути и во три сета го победи младиот Австралиец со 4/6, 7/5, 6/1.

Финалето ќе се одигра утре, ќе започне во 8.30 часот по средно-европско време. Душан Лајовиќ ќе му се спротивстави на Баутиста Агут, а потоа ќе играат Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Куман: Реал ќе бидат силно мотивирани

Објавено пред

Роналд Куман, тренерот на Барселона, очекува дуелот против Реал да биде исклучително тежок за неговиот тим. Ел Калсико ќе се одигра утре на „Ноу Камп“.

Барселона во дербито влегува по победата над Ференцварош во Лигата на шампионите (5:1). Трети дена претходно тимот на Куман беше поразен од Хетафе (1:0). Од друга страна Реал има два порази на последните две средби кои ги одигра во Мадрид.

„Играчите на Реал и Барселона имаат многу искуство. Не очекувам на теренот да истрча „ранет“ противник. Сигурен сум дека играчите на Реал ќе имаат голема мотивација. Нашите противници имаат голем квалитет, сигурно е дека нема да ни остават многу простор. Важно е дали ќе игра Серхио Рамос, тој има големо влијание во играта на Реал“, рекол Куман.

Холандскиот тренер повторно морал да одговори на прашање поврзано со Антоан Гризман.

„Не е добро пред секој натпревар да зборуваме за неговата улога. Постојат и други фудбалери, на крајот важно е само како ќе изгледа тимот. Имам одредени тактички замисли, ќе изберам фудбалери за кои сметам дека ќе ни го донесат посакуваниот резултат“.

Ел Класко на „Ноу Камп“ ќе започне во 16 часот, главен судија ќе биде Мартинез Мунуера.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан: Секогаш сум бил самокритичен, тоа ми дава дополнителна сила

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, ја одржа последната прес-конференција пре утрешното дерби со Барселона. Зидан се наоѓа под голем притисок, по поразите од Кадиз и Шахтјор и смо со триумф на „Ноу Камп“ екипата ќе ја врати самодовербата.

„Дали тимот нема самодоверба? Важно е да бидат јаки, самодовербата доаѓа со она што ќе го направите на теренот. Ако играте добро и самодовербата ќе ви биде на високо ниво. Барселона? Тоа е екипа која секогаш била силна, без оглед на тоа кој ги тренирал. Барса секогаш е Барса. Тоа е екипа која знае да игра фудбал и која може секого да победи“, рекол Зидан и продолжил.

„Секогаш сум бил самокритичен, тоа ми дава дополнителна сила. Знаеме дека сите заедно можеме да направиме нешто добро, порад тоа сакаме да одиграме квалитетен натпревар. Тренер сум и нормално е по секој пораз да бидам критикуван, но јас не живеам во минатото ме интересира само она што следува“.

Тренерот на Реал Мадрид, одговарајќи на новинарско прашање, потврдил дека Серхио Рамос ќе биде подготвен за дербито.

Ел Класко на „Ноу Камп“ ќе започне во 16 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рамос неизвесен за Ел Класико, Меси ќе ја предводи Барселона

Објавено пред

Утре од 16 часот на „Ноу Камп“, Барселона и Реал Мадрид ќе се соочат по 181 пат во домашното првенство. Во претходните 180 пресметки Реал забележале една победа повеќе 73-72, а 35 натпревари завршиле без победник.

Шпанските медиуми со големо внимание го чекаат дуелот од проста причина што ниту Барселона, ниту пак Реал не блескаат од почетокот на сезоната.

Барселона, победува но играта не е блескава. Поразот од Хетафе во Ла Лига, го избришаа со триумфот над аутсјадерот Ференцварош во Лигата на шампионите. Победата од 5:1 над унгарскиот тим го врати потребниот мир во соблекувалната пред соочувањето со Реал.

„Кралскиот клуб“ е приказна за себе. Тренерот Зинедин Зидан се соочува со отказ по поразите од објективно послабите тимови од Реал, Кадиз и во Ла Лига и Шахтјор во Лигата на шампионите. Дополнителен проблем за Реал е и повредата на Серхио Рамос. Настапот на рекордерот во овие натпревари е неизвесен. Серхио Рамос пртив Барселона играл 44 пати.

Кај Барселона во тимот ќе се врати Џорди Алба, но прашање е дали ќе биде стартер. Фокусот, очекувано, ќе биде врз Лионел Меси. Аргентинецот не блеска од почетокот на сезоната, меѓутоа против Реал секогаш бил расположен за игра.

Од 2005 година и дебито на Меси во дуелите со Реал, Барселона забележала 19 победи. Меси досега одиграл 43 натпревари против „кралскиот клуб“, има брилијантен учинок од 26 голови и 14 асистенции, што го прави апсолутен рекордер во Ел Класико.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

(Видео) Заев на тет-а-тет средба со косовскиот премиер Aвдулах Хоти

Премиерот Зоран Заев денеска го пречека премиерот на Република Косово, Aвдулах Хоти во рамки на официјалната посета на нашата земја....

Македонија4 часа

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Регион5 часа

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на...

Македонија6 часа

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет7 часа

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Македонија7 часа

Казнети рекордни 557 возачи за еден ден во Скопје

Полицијата вчера казнила рекордни 557 возачи во Скопје, од кои 93 за пречекорена брзина. Министерството за внатрешни работи во текот...

Свет7 часа

(Видео) Последна дебата пред изборите: Трамп вети вакцина до крајот на годинава, Бајден апелира да се носат маски

Доналд Трамп и Џо Бајден разменија сериозни обвинувања на последната дебата пред претседателските изборите во САД што се одржа во...

Македонија8 часа

Владата именува нови директори на јавни претпријатија и државни агенции

Владата на седница донесе одлука за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и...

Македонија8 часа

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите...

Спорт19 часа

Во последната секунда Вардар пропушти победа над Порто и фантастичниот Митревски

Вардар во уште еден драматичен финиш, не успеа да ја забележи втората победа едноподруго во ЕХФ Лигата на шампионите, откако...

Македонија19 часа

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси по...

Македонија20 часа

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион21 час

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија23 часа

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Свет23 часа

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат...

Свет24 часа

(Видео) Жена се заканувала дека ќе се разнесе на железничка станица во Лион

Желелезничката станица „Пар-Диу“ во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата додавајќи...

Македонија1 ден

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Македонија1 ден

Обвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Чашка за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој...

Европа1 ден

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија1 ден

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Досие