Контакт

Спорт

Шпанска „Марка“: Столе Димитриевски му останува верен на Рајо Валјекано

Објавено пред

Чуварот на мрежата на македонската фудбалска репрезентација, Столе Димитриевски (25) останува и следната сезона во дресот на шпански Рајо Валјекано, пишува „Марка“.

Иако имаше неколку отворени понуди од клубови кои претстојнава сезона ќе се натпреваруваат во Примера, сепак Димитриевски остана верен на сегашниот клуб и во наредната сезона ќе брани во Секунда.

„Столе Димитриевски ќе ја продолжи соработката со клубот до 2023 година и покрај тоа што тој имаше понуди од прва лига, како и од странство. Голманот имаше опција да си замине и да направи трансфер, меѓутоа одлучи да остане во екипата“ пишува „Марка“.

Тиражниот шпански весник пишува и дека Димитривски одлично се адаптирал на животот во Мадрид, а успеал и за кратко време да стане миленик на навивачите.

Информациите од Шпанија се дека Валенсија, Севилја и Бетис беа опциите за Димитривски за трансфер во новата сезона, но Македонецот решил да му помогне на клубот експресно да се врати во првата шпанска лига.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ експресно против Ито, Чилиќ низ пет сета до третата рунда

Објавено пред

Марин Чилиќ во пет сета обезбеди пласман во третото коло на Австралија опен. За разлика од Хрватот, Новак Ѓоковиќ, експресно го мина второто коло на турнирот, додека Стефанос Циципас без борба се пласира во третата рунда.

Чилиќ во спектакуларен и драматичен меч, по три и пол часа борба, успеа да го совлада Беноа Пер со 6/2, 6/7, 3/6, 6/1, 7/6.

Во третата рунда Чилиќ ќе игра против победникот од дуелот помеѓу Мајкл Мо (САД) и Роберто Баутиста-Агут (Шпанија).

Минатогодишниот полу-финалист Стефанос Циципас без борба се пласира во третото коло. Германскиот ветеран Филип Колшрајбер му го предаде мечот на Гркот. Противник на Циципас во третот коло ќе му биде Чилеанецот Кристијан Гарино или Канаѓанецот Милош Раониќ.

Бранителот на титулата, седумкратниот победник во Мелбурн, Новак Ѓоковиќ за нешто повеќе од 90 минути го мина во второто коло Јапонецот Тацума Ито.

Српскиот тенисер победи во три сета со 6/1, 6/4, 6/2.

Во наредната рунда Ѓоковиќ ќе игра со уште еден Јапонец, Јошихито Ношиока кој успеа да слави во дуелот со Британецот Дан Еванс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед подготвиле 30 милиони фунти за тинејџер од Бирмингем

Објавено пред

Челниците на Манчестер Јунајтед во финишот на зимскиот преоден рок ќе се обидат да го ангажираат 16 годишниот играч на Бирмингем, Џуд Белингем.

Според тврдењата на „Скај Спорт“, Манчестер Јунајтед за овој фудбалер биле подготвени да платат 30 милиони фунти.

Белингем потекнува од фудбалската школа на Бирмингем, а оваа сезона дебитирал за првиот тим. Тој е еден од најталентираните англиски фудбалери. Досега има одиграно 24 натпревари на кои постигнал четири гола.

Тинејџерот има стипендија од Бирмингем, неделно заработува 145 фунти, а првиот вистински договор го очекува на 29 јуни кога ќе наполни 17 години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вознијацки си ја продолжи кариерата, Гоф продолжи да импресионира

Објавено пред

Каролин Вознијацки и Коко Гоф го минаа второто коло на првиот грен-слем во сезоната, Австралија опен.

Вознијацки која по овој турнир најави крај на кариерата во два сета со 7/5, 7/5 ја победи Украинката Дајана Јастремска. Поранешната број 1 во првиот сет направи неверојатен пресврт откако успеа да се врати по негатива во гемови од 1:5. Вознијацки во минус беше и во вториот но и тука надомести брејк негатива и успеа да победи.

Во третото коло тенисерката од Данска ќе игра против Онс Џабур.

Американската сензација, 15 годишната Коко Гоф, мина уште една пречка во Мелбурн. Таа во три сета 4/6, 6/3, 7/5 ја совлада Романката Сорана Кирстеа.

Во третото коло младата Американка ќе игра против бранителката на трофејот Наоми Осака.

Пласман во третото коло досега обезбедија Гергес, Пављученкова, Жанг, Контавејт, Квитова, Риске, Барти.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет1 час

(Видео) Импичмент на Трамп: Сенаторите се судрија околу правилата на судењето

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска...

Свет2 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија2 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура13 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет14 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт14 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет15 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион18 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет19 часа

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија21 час

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија21 час

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија22 часа

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија22 часа

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет23 часа

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет1 ден

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет1 ден

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија1 ден

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион1 ден

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава1 ден

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Досие