Контакт

Спорт

Шарапова го откажа настапот на Ролан Гарос

Објавено пред

Марија Шарапова објави дека нема да учествува на вториот Грен-слем во сезоната, Ролан Гарос. Русинката, поради повреда и операцијата на рамото, нема одиграно ниту еден меч уште од почетокот на годината.

„Некогаш не е лесно да се донесат вистинските одлуки“, рекла петкратната Грен-слем шампионка.

Шарапова два пати, во 2012 и 2014 година, успеала да го освои Ролан Гарос.

„Имам и убави вести. Им се вратив на тренинзите, полека ја враќам силата во моето повредено рамо“, напишала таа на „Инстаграм“.

Ролан Гарос ова година ќе се одржи од 26 мај до 9 јуни.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Битенкорт со магичен гол ја зголеми мизеријата на Шалке (видео)

Објавено пред

Мизеријата на германскиот гигант Шалке продолжи и во саботата, откако Вердер Бремен, клуб за кој се мислеше дека е дефинитивно отпишан во борбата за опстанок, стигна до 1:0 победа, оставајќи го клубот од Гелзенкирхен со дури 11 меча без победа!

Ова е четврти пораз во четири меча по рестартот на Бундеслигата за тимот на Давид Вагнер, чие место на клупата на клубот е речиси неоддржливо.

Човек на одлука беше Леонардо Битенкорт, кој во 32. минута со фантастичен гол по асистенција на Милот Рашица донесе водство за „зелените“, кои и покрај трите поени остануваат претпоследни со 25 поени, три од зоната на испаѓање. Шалке ја имаше иницијативата во второто полувреме, но не успеа барем да израмни, со што паднаа на 10. место со 37 поени.

Гостите беа поусшени уште во два саботни натпревари – Хофенхајм со минимални 1:0 славеше кај Мајнц, додека Ајнтрахт Франкфурт направи пресврт и изненади на гости против Волфсбург, со 2:1 победа. Херта ја оправда домашната предност и со 2:0 го победи Аугзбург за да се искачи на 9. место на табелата пред Шалке.

БУНДЕСЛИГА, 29.КОЛО

Херта Берлин – Аугзбург 2:0

Мајнц – Хофенхајм 0:1

Шалке – Вердер Бремен 0:1

Волфсбург – Ајнтрахт Франкфурт 1:2

Баерн Минхен – Фортуна Диселдорф 18.30 ч.

ШАЛКЕ – ВЕРДЕР

ХЕРТА – АУГЗБУРГ

МАЈНЦ – ХОФЕНХАЈМ

ВОЛФСБУРГ – АЈНТРАХТ

Прикажи повеќе...

Спорт

Австриската влада даде зелено светло за стартот на Ф1 на 5 јули

Објавено пред

Скратената Формула 1 сезона 2020, конечно, ќе стартува со Австриското ГП на патеката Ред бул ринг на 5 јули, откако австриската влада даде зелено светло за оддржување на трката, секако, без присутни гледачи.

На патеката во Шпилберг исто така ќе се вози и втора трка следниот викенд за да се овозможи сезоната да има барем 10 трки за да може да се смета како сезона од Светскиот шампионат.

Хаосот во Формула 1 почна со откажувањето на Австралиското ГП во март само неколку часа пред стартот на тренингот и тоа е една од 10-те трки кои беа одложени или откажани. Шефот на Формула 1, Чејс Кери инсистира дека е возможно да се оддржат од 15 до 18 трки оваа сезона.

Шансите Силверстоун да биде следната станица со две трки останува неизвесна поради инсистирањето на британската влада секој кој ќе пристигне во земјата да оди на 14-дневен карантин. Холандското ГП, кое требаше да се оддржи првпат по 35 години, беше откажано оваа недела.

Прикажи повеќе...

Спорт

Билет од НБА-дебито на Џордан продаден за речиси 25.000 долари!

Објавено пред

Билет од првиот натпревар на Мајкл Џордан во НБА лигата со Чикаго Булс од 1984 година се продаде за неверојатна сума од речиси 25.000 долари, покажувајќи дека популарноста на Џордан само се зголеми со документарниот филм „Последниот танц“.

За аукцијата преку „Хагинс & Скот“ имаше 62 заинтересирани и крајната сума беше 24.907,50 долари. Билетот, кој е еден од само 11 оценети сочувани билети, беше од првиот меч на Булси од сезоната на 26 октомври 1984 година, во меч во кој Џордан имаше 16 поени, 6 скока, 7 асистенции, 2 украдени топки и 4 блокади за Булси да стигнат до 109:93 победа пред 13.913 фанови. Иронично, ова не е најголемата сума за ваков билет – во август 2018 беше продаден за рекордни 33.600 долари, а минатата година друг билет се продаде 28.800 долари.

Неодамна, еден пар на „Џордан 1“ патики со автограм од НБА легендата беа продадени за 560.000 долари.

Најскап пар „џорданки“ продаден за 560.000 долари!

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Со полиција ќе се земаат анкети од семејството на починатиот од Ковид-19, на чиј погреб имало 200 луѓе

Министерството за здравство во соработка со Центарот за јавно здравје Скопје, а под асистенција на Министерството за внатрешни работи, денеска...

Македонија2 часа

И денеска Чаир, Бутел и Сарај имаат најмногу заразени

Од денешните 22 случаи на заразени со коронавирус во Скопје, најмногу се од Чаир, Бутел и Сарај. Според податоците, Чаир има...

Македонија3 часа

Протокол за градинките: Децата да држат растојание, за секое дете да се обезбедат 2 постелнини

Владата денеска на седница го усвои протоколот за активности во установите за згрижување и воспитание на деца по престанување на...

Македонија5 часа

Потврдени се 35 новозаразени, а починаа уште 5 лица меѓу кои и бебето кое беше испратено во Швајцарија

Денеска се потврдени 35 нови случаи на ковид 19, а починати се 5 лица, информираат од Министерството за здравство. На...

Македонија5 часа

Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 дена

Претседателот Стево Пендаровски по состанокот кој го имаше со Советот за безбедност, одлучи да прогласи нова вонредната состојба, четвртта по...

Македонија7 часа

Откако беше разрешен, реисот поднесува оставка: „Спремен сум да одговарам пред Бога и пред законот“

Откако пред неколку дена беше разрешен, поранешниот реис на ИВЗ Сулејман Реџепи преку соопштение пишува дека дава неотповиклива оставка од...

Свет7 часа

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658...

Македонија8 часа

Чулев законски делел решенија во МВР, Управниот суд утврди дека Владата погрешно ги поништила

Управниот Суд на седница одржана на 7 мај донесе пресуда со која тужбата на тужителот Министерство за внатрешни работи застапувано...

Македонија8 часа

Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините,...

Македонија9 часа

На 264 лица издадени им се решенија за изолација

Во текот на изминатото деноноќие,  на 264 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за...

Македонија9 часа

СДСМ посочува на одговорност кај министерот Чулев за зголемувањето на бројот на новозаразени

Наместо да работи на почитување на мерките од страна на граѓаните и санкционирање на прекршувањата, министерот за внатрешни работи, Наќе...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ бара разрешување на членовите на Комисијата за заразни болети

Повикуваме да се разрешат членовите на Комисијата за заразни болести и на нивно место да дојдат експерти со морален интегритет,...

Македонија9 часа

Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност....

Свет21 час

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

Македонија1 ден

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион1 ден

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија1 ден

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија1 ден

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија1 ден

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Досие