Контакт

Спорт

Што бараше Барса на бизарниот Марадона-куп против Бока јуниорс?

Објавено пред

Барселона и Бока јуниорс одиграа 1:1 во бизарниот меч наречен Марадона-куп во Саудиска Арабија по што Каталонците загубија со 4:2 во пенал-серијата во дуел на кој, според многу фудбалски фанови, не требаше да играат Каталонците и за кој двата клуба добија по 2 милиона евра.

Чави Ернандез на „МРСООЛ парк“ во Ријад на теренот не го изнесе својот најдобар тим, иако му даде шанса на Дани Алвеш да игра покрај фудбалери од младиот состав (Ахомач, Демир, Нето, Санз, Балде), а својот прв гол во дресот на Барса го постигна 22-годишниот Феран Жугтла во 50. минута, кој неодамна со Осасуна дебитира, а пристига во Барселона од Еспањол во текот на летото. За Бока израмни тинејџерот Езекиел Зебалјос во 77. минута од мечот. Во пенал-серијата сите фудбалери на Бока беа прецизни, а Матеуш Переира и Гијем Хаиме беа непрецизни за Барселона.

Диего Армандо Марадона е идол на многу фудбалски фанови и на неколку фудбалски клубови, од кои секако на првото место е неговиот омилен Наполи, но и Бока јуниорс и Њуел олд бојс. Барселона тешко дека може да се вброи во оваа конкуренција, особено бидејќи тој помина само две сезони со многу повреди во клубот, а и самиот немаше најдобри зборови за Каталонците. Но, откако Наполи побара 4 милиони евра за мечот, Барселона во финансиска криза го прифати мечот.

Да потсетиме, во 2018 година, во интервју за „Марка“, Марадона најави дека и неговиот сонародник и наследник, Лео Меси, ќе замине од Барселона.

„Во Барселона ги забораваат своите идоли многу бргу. Нека внимаваат да не го направат со Меси она што го направија со мене, со Ривалдо, со Роналдо, со Ромарио, со Луиш Фиго. Можам да набројам многу фудбалери што беа исфрлени од Барселона поради љубомора. На крајот губат фановите“, изјави тогаш Марадона.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Промаши пенал, се повреди, па откри дека е ограбен

Објавено пред

Реал вчера се спаси од пораз против Елче. Едер Милитао во 92.минута постигна гол за 2:2. Вечерашниот ден што е можно побргу ќе се обиде да го заборави Карим Бензема.

Најдобриот играч и стрелец на Реал, во 33.минута, при резултат 0:0, промаши пенал, а 20 минути подоцна поради повреда на бутниот мускул беше заменет. Целосен шок, Бензема доживеал кога се вратил во својот дом, сватил дека бил ограбен.

Среќа во несреќата е што во моментот кога се одвивала кражбата, во домот немало никој.

Не е познато колкава штета претрпел фудбалерот на Реал.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Влаховиќ се договорил со Јувентус

Објавено пред

Душан Влаховиќ, напаѓачот на Фиорентина, од наредната сезона ќе го носи дресот на Јувентус. Во информацијата која ја објави „Газета дело Спорт“, се наведува дека „старата дама“, за српскиот репрезентативец ќе плати 60.000.000 евра.

Влаховиќ одамна реши да ја напушти Фиорентина. Неговиот договор важи до јуни 2023 година. Овој и наредниот преоден рок се посладни шанси клубот да заработи сериозна сума од неговиот трансфер.

Минатото лето, Фиорентина одби 55.000.000 евра од Атлетико, а во овој преоден рок Арсенал, според медиумите, понудиле 70.000.000 евра.

Влаховиќ решил да го облече дресот на Јувентус, клуб за кого навива од најмали нозе.

„Газета дело Спорт“, во информацијата не наведува дали трансферот ќе се случи до крајот на зимскиот преоден рок или Влаховиќ ќе остане во Фиренца до крајот на сезоната, а потоа ќе се пресели во Јувентус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ Додека победуваме сѐ чувствувам добро

Објавено пред

Никола Јокиќ, актуелниот МВП во НБА лигата, со уште една одлична партија, го предводеше Денвер до победата над Детроит 117:111.

Јокиќ натпреварот го заврши со 34 поени, девет скока, осум асистенции, две украдени топки и една блокада.

„Се чувствувам добро, особено во последно време. Шутот ми оди добро, поагресивен сум на теренот. Тоа е така дека победуваме“, рекол Јокиќ.

Српскиот центар и оваа сезона е еден од главните кандидат за МВП наградата. Сезонава има одиграно 11 натпревари со трипл-дабл учинок.Прикажи повеќе...

Најново

Економија9 минути

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија42 минути

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија1 час

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет2 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија2 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет2 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија3 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет3 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет4 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет4 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија16 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија17 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет19 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија21 час

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија24 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ1 ден

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет1 ден

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион1 ден

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија1 ден

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија2 дена

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Досие