Контакт

Спорт

Што да прави кога го сакаат – Федерер со АТП награда иако одигра само шест меча во 2020

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер и Рафаел Надал беа меѓу добитниците на АТП наградите објавени во понеделникот.

Ѓоковиќ беше „прославен“ како освојувач на првото место на АТП листата рекорден шести пат во кариерата, откако освои четири титули, вклучувајќи ја и осмата круна од Австралија опен, додека шампионите од САД опен, Мате Павиќ и Бруно Соареш се број 1 во пласман на двојки.

Федерер, кој одигра само шест меча во сингл цела сезона, 18-та година едноподруго ја добива наградата како омилен тенисер на публиката, додека Надал, освојувачот на Ролан Гарос, трета година едноподруго е добитник на наградата „Штефан Едберг“ за најфер тенисер.

Русинот Андреј Рубљев е добитник за наградата за најдобар раст во годината, откако скокна од 23. место на 8. место со пет освоени титули. Американецот Тиафоу ја доби наградата „Артур Еш“ за хуманитарно дело за неговата добротворна акција за помош при пандемијата на КОВИД-19. 17-годишниот Шпанец, Карлос Алкараз е добитник на наградата за најдобар „новак“ во сезоната, откако освои три титули во Челенџ турнејата, додека Канаѓанецот Васек Поспишил е добитник на наградата за камбек – во 2019 година тој беше на операција на грбот, а оваа година стигна до две АТП финалиња и направи скок од 90 места на АТП листата.

Спорт

Најден „лекот“ за Борусија – тинејџерот Вирц им пресуди на Дортмунд

Објавено пред

Баер Леверкузен со 2:1 славеше над Борусија Дортмунд во дербито на 17-тото коло од Бундеслигата, каде што човек на одлука беше 17-годишниот талент на „фармацевтите“, Флоријан Вирц, кој го реши победникот на дербито и ги крена Леверкузен на второто место на табелата.

Муса Дијаби уште во 14. минута погоди за Баер, но „милионерите“ успеаја да се вратат во игра со голот на Јулијан Бранд од голема далечина во 67. минута, за во еден одлично испланиран контранапад, Диаби да му асистира на Вирц во 80. минута за победа. Леверкузен сега има 32 поени, четири помалку од лидерот Баерн, додека Дортмунд се четврти со 29 поени.

Во другите мечеви, Хофенхајм победи во престолнината со 3:0 над слабата Херта, додека Мајнц остана во зоната за испаѓање по 0:2 поразот од Хофенхајм. Борусија Менхенгладбах, претходно, со 1:0 го победи Вердер за четврти триумф во последните пет меча за „ждребињата“.

БУНДЕСЛИГА, 17.КОЛО

Баер Леверкузен – Борусија Дортмунд 2:1

Борусија Менхенгладбах – Вердер Бремен 1:0

Херта Берлин – Хофенхајм 0:3

Мајнц – Волфсбург 0:2

Прикажи повеќе...

Спорт

Унгарците ја добија драмата со Германија, познати сите групи од втората фаза

Објавено пред

Унгарската ракометна репрезентација во драматичен финиш ја победи Германија со 29:28 за да го освои првото место во групата А на Светското првенство во Египет и да пренесе максимални 4 поени во втората фаза, каде што им се приклучуваат силните Шпанија, Полска и Бразил, откако Полјаците ги декласираа Бразилците со 33:23.

Унгарците имаа фантастично прво полувреме, во кое имаа и +5 предност, за на полувреме да отидат со гол предност (15:14). Во второто полувреме, тие не успеаја да направат разлика и на крајот Германија поведе со 24:23 по што се играше гол-за-гол, но Унгарците останаа посилни. Бенце Банхиди и Доминик Мате блеснаа со по осум гола за Унгарија, додека за Германците, Марсел Шилер заврши со седум.

ГРУПА 1: 1.Унгарија 4, 2.Шпанија 3, 3.Полска 2, 4.Германија 2, 5.Бразил 1, 6.Уругвај 0

ГРУПА 2: 1.Данска 4, 2.Хрватска 3, 3.Катар 2, 4.Аргентина 2, 5.Јапонија 0, 6.Бахреин 0

ГРУПА 3: 1.Португалија 4, 2.Франција 4, 3.Исланд 2, 4.Норвешка 2, 5.Швајцарија 0, 6.Алжир 0

ГРУПА 4: 1.Шведска 4, 2.Русија 3, 3.Египет 2, 4.Словенија 2, 5.Белорусија 1, 6.Македонија 0

 

СП ЕГИПЕТ 2021, 3.КОЛО

ГРУПА А

Уругвај – Зеленортски Острови 10:0 службено

Германија – Унгарија 28:29 (14:15)

Табела: 1.Унгарија 6, 1.Германија 4, 3.Уругвај 2, 4.Зеленортски О. 0

ГРУПА Б

Шпанија – Тунис 36:30 (17:14)

Бразил – Полска 23:33 (11:13)

Табела: 1.Шпанија 5, 2.Полска 4, 3.Бразил 2, 4.Тунис 1

ГРУПА Ц

Јапонија – Ангола 30:29 (16:12)

Хрватска – Катар 26:24 (13:11)

Табела: 1.Хрватска 5, 2.Катар 4, 3.Јапонија 3, 4.Ангола 0

ГРУПА Д

Бахреин – ДР Конго 34:27 (14:12)

Данска – Аргентина 31:20 (15:10)

Табела: 1.Данска 6, 2.Аргентина 4, 3.Бахреин 2, 4.ДР Конго 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Хунтелар: Тука сум да помогнам Шалке да остане во Бундеслигата

Објавено пред

Ветеранот Клас-Јан Хунтелар се врати во Шалке во обид да му помогне на гигантот од Гелзенкирхен да опстане во Бундеслигата, враќајќи се на местото каде што постигна 126 гола во 240 натпревари во седум сезони од 2010 до 2017 година.

37-годишниот Хунтелар доаѓа како позајмен фудбалер од Ајакс, за да помогне на Шалке, кои се на последното место на табелата со седум поени од 16 натпревари. Келн се пет поени пред нив на местото кое носи бараж за опстанок, додека Арминија Билефелд е два поени подалку на безбедното место.

„Мора да победуваме на мечеви и да постигнуваме голови. Сакам да помогнам клубот да остане, бидејќи Шалке мора да биде во Бундеслигата“, изјави Хунтелар.

Хунтелар имаше 7 гола во 11 меча за Ајакс оваа сезона, но го загуби стартното место откако Себастиен Але пристигна од Вест хем. Холанѓанецот, со прекар „Хантер“ кај фановите на Шалке, во 2011/12 беше најдобар стрелец во лигата со 29 гола во 32 меча, а имаше вкупно 48 гола во 48 меча во сите натпреварувања за Шалке да го освои ДФБ купот и да заврши на третото место на табелата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет4 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија5 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија5 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија6 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија9 часа

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија10 часа

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија13 часа

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија13 часа

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет14 часа

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија14 часа

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија14 часа

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет1 ден

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт1 ден

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија1 ден

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија1 ден

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет1 ден

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија1 ден

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ1 ден

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Досие