Контакт

Спорт

Што ќе преземе Ѓоковиќ и може ли повторно да победи пред Федералниот суд?

Објавено пред

Владата на Австралија, поточно министерот за имиграција, Алекс Хок, во интерес на „јавното здравје“, му ја укина визата на Новак Ѓоковиќ. Со оваа одлука продолжи голготата на најдобриот светски тенисер во Мелбурн.

На оваа одлука, адвокатите на Ѓоковиќ веќе подготвиле жалба. Тие се надеваат дека ќе издејствуваат целата процедура да се одвива по скратена постапка, односно дека целиот процес би завршил до недела, што би значело дека во случај Ѓоковиќ повторно да го добие спорот, би можел да игра на Австралија опен.

Случајот би требало да биде вратен кај судијата Ентони Кели, кој му овозможи на Ѓоковиќ да влезе во Австралија, но постои можност судијата случајот да го проследи до Федералниот суд.

Од оваа перспектива тешко е да се каже какви шанси против Владата, овој пат има српскиот тенисер. Мислењата се поделени и во стручната јавност.

„Доколку не дојде до некаква грешка во правниот процес или доколку одлуката е неоснована, тогаш шансите на господинот Ѓоковиќ да ја обжали одлуката на министерот Хок се многу мали“, изјави професорката на Универзитетот во Нов Јужен Велс, др. Џанина Бауи.

Од друга страна, експертот за имиграциски прашања, Абул Ризви, рекол дека не е чудно што министерот чекал толку долго за да ја донесе одлуката. Од овој потег тој извлекол два заклучока.

„Прво, дека ова е многу комплексно правно прашање. Второ, мислам дека Владата е загрижена од можноста дека господинот Ѓоковиќ ќе се жали и дека повторно ќе има судски процес. Загрижени се бидејќи е голема веројатноста повторно судот да пресуди против нив“, рекол Ризви.

Спорт

Гвардиола: Ворд-Проуз е најдобриот изведувач на слободни на денешницата

Објавено пред

Пред гостувањето на Манчестер сити кај Саутемптон, Пеп Гвардиола вели дека капитенот на „светците“, Џејмс Ворд-Проуз е најдобриот изведувач на слободни удари на денешницата, откако минатиот викенд постигна фантастичен гол од 35 метри против Вулверхемптон, негов 12-ти премиерлигашки гол од слободен удар.

„Тој е најдобриот изведувач на слободни кого сум го видел. Нема подобар од Ворд-Проуз, можеби ни недостасува таков фудбалер во тимот. Вистински тимски играч, квалитет без топка, со топка, разбирање на фудбалот. Мораме да бидеме внимателни“, изјави Гвардиола.

Со овој гол 27-годишниот Ворд-Проуз се израмни со Тјери Анри и Џанфранко Зола со вакви голови во Премиерлигата, и само Дејвид Бекам е пред него со 18 гола од слободни удари.

По изјавата на Гвардиола, официјалниот Твитер профил на Саутемптон реши да не „почести“ со пет минути фантастични голови на Ворд-Проуз против Астон вила, Манчестер јунајтед, Тотенхем, Њукасл, Кристал Палас…

Прикажи повеќе...

Спорт

Ајакс им нанесе 9:0 пораз, но еден нивни фудбалер заслужи „шпалир“ од ривалите

Објавено пред

Ајакс вчера со 9:0 го декласираше третолигашот Екцелзиор Маслиус во меч од холандскиот куп, меѓутоа, дури и моќните „копјаници“ решија да му дадат „шпалир“ на еден противнички фудбалер при влегувањето во игра, покажувајќи дека животот понекогаш е поважен од фудбалот.

20-годишниот Девин Планк, фудбалер на Ексцелзиор кој уште е на хемотерапија поради ракот на коските, и кога требаше да влезе во игра во 89. минута, сите 22 фудбалери се наредија околу него за да му оддадат почит. Одличен гест.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хорор-излетување на Монте Карло релито, возачот и совозачот се извлекоа без повреди

Објавено пред

Францускиот рели возач Адриен Фурмо и неговиот со-возач Александер Корија имаа среќа што заминаа без повреди по неверојатното излетување на Монте Карло релито, првата трка од рели ВРЦ шампионатот.

Возачот на М-Спорт ја загуби контролата на својот Форд Пума автомобил, удирајќи во карпа покрај патот, по што автомобилот заврши во падина од другата страна.

Снимките на социјалните мрежи покажуваат како Фурмо седи на снегот, а неговиот со-возач излегува од здробениот автомобил. Сепак, мора да се признае дека безбедоста на модерните рели-автомобили се толку високи што по ваква несреќа возачите немаат сериозни повреди.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Топ26 минути

Се бара притвор за 22-годишниот возач, семафорите биле исклучени, а на пешачкиот налетал со голема брзина

Скопското основно јавно обвинителство до Основниот кривичен суд достави предлог за определување притвор за 22-годишниот возач кој вчера ја усмрти...

Македонија2 часа

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија2 часа

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија3 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион4 часа

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет6 часа

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија8 часа

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ9 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија10 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет10 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија22 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија23 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет1 ден

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет1 ден

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија1 ден

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија1 ден

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија1 ден

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Досие