Контакт

Спорт

„Шуми не мртов, само не може да комуницира“

Објавено пред

Синот на легендарниот Енцо Ферари, Пјеро, со една реченица открил каква е здравствената состојба на Михаел Шумахер. Седумкратниот светски првак пред нешто помалку од осум години доживеа тешка несреќа во француските Алпи.

Од тој 29 декември 2013 година нема детаљни информации за состојбата на Шумахер. Семејството не дозволува никакви информации да дојдат до медиумите. И документарниот филма на „Нетфликс“, чија премиера се одржа на 15 септември, не откри ништо за здрвствената состојба на Германецот.

Пјеро Ферари, потпретседателот на компанијата, говорел за деновите на Шумахер во славниот тим.

„Секогаш со радост се сеќавам на деновите кога Михаел возеше. Тој беше едноставен, искрен и чесен човек. Уживав во разговорите со него. Михаел не е мртов, тука е со нас, но не може да комуницира“, рекол Пјеро Ферари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Матераци за Џеко: Секаде каде што беше ја правеше разликата!

Објавено пред

Легендарниот дефанзивец на Интер, Марко Матераци го најави неделното дерби со Серија А – Интер против Јувентус, а притоа направи споредба со актуелниот напаѓач на „Нероазурите“, Един Џеко и првиот голгетер на тимот од „Џузепе Меаца“ од минатата сезона – Ромелу Лукаку.

„Ромелу е феномен, но само во италијанската лига. Џеко е феномен со други карактеристики, но тој е специјален и во Англија и Шпанија, каде и да беше, ја правеше разликата. Јасно е дека со 35 години не може да игра на контри, но добро се сеќавам на периодот додека го носеше дресот на Волфсбург“ изјави Матераци.

Во врска со „Дербито на Италија“:

„Победуваме со 3:1, за стрелци да не претеруваме, јас сум луд за Џеко и Лаутаро“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо им викал на соиграчите на полувремето со Аталанта: Не ви е срам!?

Објавено пред

Освен што е познат како еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, португалскиот ас Кристијано Роналдо е препознатлив и по својот победнички менталитет, каде и да игра.

Иако Манчестер Јунајтед се чини не го игра најдобриот фудбал во моментов, без Португалецот сето тоа би изгледало уште полошо.

Англиските медиуми дознаваат дека Роналдо всушност бил клучот на пресвртот на мечот од ЛШ против Аталанта откако италијанскиот тим по првите 45 минути имаше предност од 2-0 на „Олд Трафорд“.

„Не само што го постигна победничкиот гол за 3-2, туку и при негатива од 2-0 на полувремето во соблекувалната на висок тон им одржал лекција на соиграчите. Ги прашал соиграчите дали не им е срам. Им рекол дека ова што го прикажуваат не доликува на Манчестер Јунајтед на `Олд Трафорд`. Им рекол дека мора да дојдат до победата затоа што ако тоа не се случи, може да се најдат во ситуација да не ја поминат групата“ ја пренесува „Сан“ информацијата од доверлив извор од клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фудбалер на Баерн основал фондација за борба со Ковид 19, а не е вакциниран

Објавено пред

Тренерот на Баерн Минхен, Јулијан Нагелсман се зарази со коронавирусот, а јавноста во Германија е шокирана со фактот што и понатаму петмина фудбалери се уште не се вакцинирани.

Шокот е уште поголем ако се знае дека фудбалерот на баварскиот тим, Џошуа Кимих кој заедно со Леон Горецка ја основаа фондацијата „Да ја шутнеме короната“ се уште не е вакциниран. Двајцата фудбалери дадоа по 1 милион евра.

„Секој од нас може нешто да стори за короната да не се шири понатаму, а сите заедно можеме да дадеме допринос за општеството“ изјави Кимих.

Тој и на УНИЦЕФ му донираше 500.000 евра за развивање на вакцина против Ковид 19, иако самиот се уште не е вакциниран.

Како што пишува угледниот „Билд“, Џошуа не е против вакцинација, туку сака да почека многу поквалитетна вакцина од постоечката.

Тренерот пак на Баварците Нагелсман пропагира општа вакцинација.

„Прашајте ги луѓето кои работат на клиниките каков е пеколот ако не сте вакциниран“ смета тој.
Нагелсман иако бил двапати вакциниран, сепак во моментов е во изолација откако е позитивен на вирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија36 минути

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет2 часа

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион3 часа

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет4 часа

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија20 часа

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија21 час

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет21 час

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет24 часа

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија1 ден

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија1 ден

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ1 ден

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет1 ден

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион2 дена

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија2 дена

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ2 дена

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија2 дена

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија2 дена

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа2 дена

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија2 дена

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Досие