Контакт

Спорт

Шуо на Ибрахимовиќ во дербито на Лос Анџелес (Видео)

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ го обележа дербито на Лос Анџелес. Поранешниот шведски репрезентативец ги постигна сите три гола во победата на ЛА Галакси против Лос Анџелес ФЦ од 3-2.

По само четири минути игра Лос Анџелес ФЦ постигна гол преку Карлос Вела. Вднаш потоа на сцена стапи Ибрахимовиќ, тој постигна брилијантен гол во осмата минута.

Во 56 минута Ибрахимовиќ погоди уште еднаш, овој пат со глава.

Хет-трикот го комплетираше по 70 минути игра, кога ја затресе мрежата на ФЦ со удар со левата нога.

Конечниот резултат го постави играчот што ја отвори серијата голови, Вела. Мексиканецот својот втор гол го постигна во 97 минута.

Галакси се втори на табелата во Западната конференција, имаат девет бода помалку од градскиот ривал ФЦ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Федерер пресилен за Фучович, блиску сме до полуфинале со Ѓоковиќ

Објавено пред

Роџер Федерер повторно е во четврт-финалето на Австралија опен, откако во доцниот меч во Мелбурн се врати од сет негатива за 4:6/6:1/6:2/6:2 победа над Унгарецот Мартон Фучович, за да обезбеди пресметка со Американецот Тенис Сандгрен за место во полуфиналето.

По маратонската победа над Милман, Федерер започна споро и го загуби првиот сет со еден брејк, но потоа ја покажа класата и не му даде никаква шанса за да се пласира во своето 15. четврт-финале на терените на Мелбурн Парк.

Со ова сме на чекор од голема пресметка во полуфиналето на турнирот, бидејќи ако Федерер го совлада Сандгрен, а Новак Ѓоковиќ биде подобар од Канаѓанецот Милош Раонич во второто четврт-финале, тогаш ќе има нова епска пресметка меѓу двајцата гиганти на светскиот тенис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дувњак е МВП на Европското првенство, двајца Шпанци и двајца Хрвати во идеалниот состав

Објавено пред

ЕХФ пред големото финале на Европското првенство во ракомет го објави идеалниот состав и МВП на шампионатот, во кој се најдоа по два играчи на финалистите Хрватска и Шпанија, додека најдобар досега е хрватскиот капитен Домагој Дувњак.

„Хрватскиот капитен го однесе тимот до прво финале на Евро од 2010 година, одигрувајќи неколку херојски партии. Асот на ТХВ Кил е заслужен за влезот на Хрватска во финалето, со осум гола во полуфиналето против Хрватска“, велат од ЕХФ.

Дувњак е во идеалниот состав заедно со соиграчот Игор Карачиќ, додека Шпанците ги претставуваат голманот Перез де Варгас и ветеранот Хорхе Македа, а во тимот се и Германецот Хендрик Пекелер, Норвежаните Сандер Сагосен и Магнус Јендал, Словенецот Блаж Јанц и Унгарецот Бенце Банхиди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шифрин е незапирлива – лесно до триумфот во супер-џи во Банско

Објавено пред

Микаела Шифрин е апсолутно неверојатна. Два дена откако изненадувачки триумфираше на спустот во Банско, денеска триумфираше и во супер-џи трката во бугарскиот ски-центар за да се зацврсти на првото место во генерален пласман. Ова е 66. победа во кариерата за Американката.

Иако е попозната по своите квалитети во техничките дисциплини (слалом, велеслалом), Шифрин со време од 1:10.88 триумфираше во Банско, за 0.29 секунди пред Италијанката Марта Басино и 0.70 секунди пред Швајцарката Лара Гут-Бехрами.

Со победата, Шифрин е убедливо прва во генерален пласман со 1.225 поени, пред Италијанката Федерика Брињоне (855) и Словачката Петра Влхова (830). Во супер-џи, Шифрин е нов лидер со 186 поени пред Швајцарката Корин Зутер (150).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Свет1 час

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен...

Регион1 час

Туристите кои од Вухан стигнаа во Хрватска планираат да продолжат во БиХ

Кинеските туристи од градот Вухан кои пристигнале во Хрватска, планираат да ја посетат Босна и Херцеговина, пренесува „Индекс.хр“. Според информациите...

Македонија3 часа

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за...

Култура4 часа

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет4 часа

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Регион5 часа

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според...

Свет5 часа

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен...

Свет17 часа

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна...

Регион20 часа

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет21 час

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ23 часа

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија1 ден

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ1 ден

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет1 ден

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет1 ден

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет1 ден

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа1 ден

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија1 ден

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Досие